Dobra build trwa, ale i pewne rzeczy zostały już jakoś „ustabilizowane”, może warto o kilka prostych informacji co i jak :)

Skarbnicą wiedzy teraz jest repozytorium Home ASPNET na Github. Tutaj znajdziecie informacje jak zainstalować DNVM (.NET Version Manager) na różnych platformach i jakie ekstra kroki są wymagane w zależności od środowiska (Linux, na macu za bardzo nie ma).

To o czym nie wspominają, to, to że na Linux i Macu trzeba zrobić source dnvm.sh najlepiej w jakimś .bashrc, .zshrc itp., by zawsze było dostępne.

DNVM

DNVM służy nam do zarządzania runtimes zwanymi potocznie DNX. Czyli umożliwia instalowanie wielu DNX, ustawianie ich aliasów jak i aktualnego runtime pod którym aplikacja będzie kompilowana/odpalana. Te ustawienia mogą być per sesja lub globalne. Na przykład

dnvm use someAlias

będzie lokalny dla danej sesji terminala/cmd, zaś:

dnvm use someAlias –p

będzie globalnie zapisanym stanem, czyli kolejne okna terminala i cmd będą korzystać z danego runtime.

Teraz też doszedł switch -u który ma pobierać unstable wersje z innego źródła niż nuget.org. Wcześniej robiło się to za pomocą wpisu w VS dodatkowego źródła:

https://www.myget.org/F/aspnetvnext/api/v2

lub na linux/mac trzeba było załączać plik NuGet.config do root katalogu apliakcji/rozwiązania. Taki plik można znaleźć tutaj.

DNVM więc jest plain stupid shell/powershell script.

DNX

DNX zaś jest już mądrym bytem odpowiedzialnym za albo załadowanie full .NET framework zainstalowanego na komputerze albo CoreCLR czy Mono CLR. Bardzo upraszczając, zajmuje się on tym czym wcześniej zajmował się system windows i dalej się zajmuje dla starych aplikacji. Czyli jak odpalamy EXE, windows nam odpala CLR. Teraz DNX to robi. Bardzo fajnie jest to opisane tutaj, jak i tutaj (ten drugi używa starego nazewnictwa, kvm to dnvm, kre i k to dnx, kpm to dnu).

DNU

Nie rozłączną częścią nowego ASP.NET jest nuget, stąd też kolejny skrót DNU.

DNU służy nam do zarządzania paczkami – pobierania zależności z pliku project.json jak i budowania projektu pod paczkę.

DNU i DNX są komendami dostępnymi w określonym runtime, czyli każdy zainstalowany runtime za pomocą DNVM w katalogu:

C:\Users\USER_NAME\.dnx\runtimes

Będzie miał zarówno komendę DNX jak i DNVM.

Koniec

To chyba tyle na temat instlacji i krótkiego opisu :) czegoś nie dodałem? Coś źle napisałem? :) wiecie co robić :)

2 KOMENTARZE

Comments are closed.