lumia 950 box_001

Recenzja ta jest moim własnym spojrzeniem jak i odzczuciem po kilku dniach zabawy Lumia 950. Tutaj bardzo ważna rzecz, gdyż na znaczą część opinii ma wpływ to, że lumia ta kosztuje 600 euro w wersji podstawowej i 700 w rozszerzonej. Nie miałem przyjemności się bawić wersją XL, więc opis telefonu dotyczy wersji 950.

Microsoft zrobił hardware event, pokazał na nim dwa flagowe modele telefonu Lumia 950/950 XL, zachwalając je po niebiosa – czego one nie potrafią i tak dalej. Gadka marketingowa mnie nie kupiła, jednak mój telefon jest już w opłakanym stanie od kilku miesięcy po tym jak moja córka rozpoczęła jego demontaż od ekranu – ja następnie trochę też pomogłem. Zmiana ekranu, finansowo jest nie opłacalna, w sensie takim, że łączny koszt tego telefonu przekroczyła by na pewno te 600 euro :) Niezależnie od tego, od HTC Radar, po Lumia 920 i 930 byłem zadowolony z systemu WP jak i tych wszystkich 3 modeli telefonów. Naprawdę to były bardzo dobre i czasami nawet dalej są, bardzo dobre telefony. Więc i tym razem chciałem też WP, w szczególności, że Droid nie pokazuje niczego co by mi się podobało (chodzi o OS), a Apple nie zmienił nic od 2008 roku – dodał price tag, i rozmiar ekranu.

No ale, ok, wytłumaczyłem chyba dlaczego w ogóle kupiłem Lumie 950. Jak nie to dajcie znać napiszę osoby post dlaczego tak naprawdę zostałem przy systemie Windows Phone przynajmniej do teraz.

Recenzję podzielę na dwie części gdyż ma to duże znaczenie. Gdyż z jedną nic się nie da zrobić i po prostu tak będzie aż do zmiany, z drugą da się coś zrobić i pewnie to będzie robione.

Hardware/Design

Nie hardware jako komponenty, ale jako cały fizyczny telefon, plus trochę o jego design. Przynajmniej te rzeczy na jakie zwróciłem uwagę.

Pozytywne rzeczy – to co mi się podobało

Ok, to będzie krótkie, ale musi być gdyż skłamałbym nie pisząc o tym. Lumia jak zwykle ma super aparat – to zawsze było ekstra w nich. Jak chcecie tel plus aparat to Lumia była way to go. I tym razem też tak jest. To się nie zmieniło i dobrze.

Kolejnymi plusami dla mnie, jest możliwość dwóch kart SIM (to by mi tak ułatwiło… super sprawa, to też była opcja dlaczego taką kupiłem). Jak i wejście na kartę pamięci – super sprawa. Nie wykorzystałem, ale już widzę w czym by mi się to przydało, w szczególności jak liczyć 5mb na zdjęcie, plus 3-5mb na mp3 to nagle się okazuje, że 32GB to nic.

Kolejnym chyba plusem, nie wiem wydaje mi się tak, bo zawsze jęczałem, że po roku, dwóch bateria jest słabsza (to był powód kupienia 930, bo w 920 zaczęło to ostro mi szwankować). Teraz mamy możliwość jej wymiany. Super, czy to się przyda? Szczerze, patrząc na inne aspekty telefonu, to bardzo bo jakbyście teraz mieli 2-3 takie baterię to może jeden pełny dzień byście na nich mogli pociągnąć…

… no ale skoro nie mamy 3 ekstra baterii by przetrzymać dzień to mamy super szybkie ładowanie telefonu. Prawda, działa to super. 30 min, i prawie full.

No i ostatnia pozytywna rzecz która mi się podobała to ekran – jasny, ładny. Czy najlepszy? Pewnie nie, ale w porównaniu do mojej 930 i 920, naprawdę ładny :)

Podsumowując pozytywy:

 • Ekran (jasność i w ogóle)
 • Szybkość ładowania telefonu
 • Wymienna bateria
 • Karta pamięci
 • 2 karty SIM
 • Aparat

Dużo ich nie ma, reszta mnie hardware nie interesuje więc czy tam jest super ekstra procesor umożliwiający mi granie w Wiedźmina 3 serio – nie interesuje mnie to.

Rzeczy które mi się nie podobały

Ha, ładny tytuł co? A nie jakieś “g***o popełnione przez projektantów”. Dobra, dobra :) koniec z takimi wyjściami.

Serio, teraz ocena stanu rzeczy w punktach (pamiętajcie! To kosztuje 600 euro!):

 • Super plastikowe odczucie trzymania go w ręce. Bardziej plastikowe niż miałem przy Samsung Galaxy S2, a tam naprawdę sądziłem, że to jakieś plastikowe… no właśnie.
 • Ekran zachodzi na cover plastikowy, przez co bez bumpera – nie radzę, odradzam itp. itd. Jak tylko spadnie na kant to idzie cały ekran.
 • Zdjęcie coveru plastikowego by dostać się do baterii daje odczucie łamania tej przykrywki. Na tyle, że dałem to żonie bo bałem się, że moje grube niezręczne palce to po prostu zgniotą.
 • Czas działania na baterii przy normalnym wykorzystaniu (takim jak mam przy Lumia 930 – maile, twitter, facebook, whatsapp plus parę stron) – pół dnia do 3/4 dnia max. Telefon ładowałem 2-3 razy dziennie. Szybko się ładował, ale mimo wszystko, ładowałem go 2-3 razy dziennie. Możliwe, że to software, i da się to zmienić/poprawić, aktualnie jest to jednak porażka.
 • W lumia 920 i 930 w cienkich rękawiczkach dotyk na ekranie mi działał, tutaj nie działa w ogóle. Dla mnie jest to minus bo mam zniszczone przemarznięte dłonie które krwawią już przy 5 stopniach. Więc muszę chodzić w rękawiczkach, a do tego też bardzo często je gubię, więc mam najtańsze jakie są i to się do tej pory sprawdzało. Skoro mi to działało w 920, 930 to powinno też w 950 nie? Nie, nie działa. Muszę albo kupić specjalne rękawiczki, albo w ogóle bez nich się telefonem posługiwać.
 • Tutaj nie wiem czy to soft czy hardware, ale pewnie softem da się to poprawić. Jakość dźwięku jest fatalna. Mi się wydaje, że ktoś jest na speaker phone i ja ten ktoś też sądzi, że jestem na speaker phone. Ten sam test na 930 nie potwierdził żadnych z tych odczuć po obu stronach, czyli coś jest nie tak, czy hardwarowo czy softwarowo, nie wiem. Ale efekt holu w trakcie rozmowy telefonicznej do przyjemnych nie należy.
 • Lumia 950 się grzeje, naprawdę się grzeje. 30 min ładowania – ciepły telefon. 10 minut zabawy, zaczynamy czuć jak się rozgrzewa. Dłuższa rozmowa? No, nie udało mi się tego sprawdzić bo się sam resetował po 1-2 minucie rozmowy ale to chyba soft a nie hardware. Więc w ręce trzymamy nagle rozgrzany plastik…
 • Wibracje w telefonie są bardzo słabe, Lumie 920/930 czuję jak idę w kieszeni, tego nie czuję.

Teraz dwie rzeczy o których po prostu muszę napisać bo aż mnie dziw bierze, że MS który potrafi zrobić ładny produkt, zrobił coś takiego… coś co nazywam tandetą i pewnie znaczna część ludzi by się ze mną zgodziła (zobaczymy, jak nie to znaczy, że jestem wyjątkiem, potwierdzającym regułę ;)).

Pierwsza rzecz, która dopiero jest widoczna jak zacznie się pracować z telefonem, to jak dużo przestrzeni zostało zmarnowane w tym telefonie, przez co on jest taki długi (930 idealnie się mieści do tylnej kieszeni w Levis, ten już z niej wystaje, trochę ale wystaje). A jak to mówię że zmarnowana przestrzeń?

lumia 950 buttons_height

Mianowicie od czubka do ekranu jest 1,5cm zaś od dołu do ekranu jest 1,2cm wolnej przestrzeni. Łącznie daje to 2,7cm przestrzeni która nie jest wykorzystywana przez użytkownika. Tam może być mikrofon itp., ale nie aż tyle przestrzeni! Jak z tym radziły sobie inne firmy? Na przykład poprzez hardwarowe przyciski, a nie tylko softwarowe, bo jak dodamy przyciski softwarowe tam gdzie są one pokazywane to nagle dodajemy 0,9cm czyli mamy 3,6cm przestrzeni która daje nam… przycisk windows. Dla mnie jest to porażka.

Zastanawiałem się nawet czy to nie było po to by móc trzymać telefon z dołu albo od góry- no i to jakoś nie funkcjonuje, albo ja mam za grube palce i pewnie musi być więcej niż 2,7cm wolnej przestrzeni… ale to już nie będzie telefon.

Druga rzecz, która naprawdę mnie wkurzała to napis Microsoft tuż pod głośnikiem na górze. Serio Microsoft? Kilka rzeczy z tym napisem. Jak już wspomniałem za 600 euro mamy plastikowy telefon flagowy Microsoftu, który na ekranie jeszcze ma napisane Microsoft. Czyli Ci którzy go zrobili zaraz wsadzą w to droida i napiszą LG? Samsung? Xaomi? OnePlus? Ej… mam wrażenie, że jest to body które zostanie zaraz ponownie wykorzystane przez inną firmę… Wiem, że da się bez loga na ekranie, bo zarówno nexusy LG/Smasunga tak mają, wiem, że nawet Microsoftowi się udało z Surface nie dawać na ekran napisu Microsoft. A tutaj jednak walnął go, i walną go jeszcze w jasnym srebrnym kolorze, który jest jaśniejszy niż glance… co to znaczy, to znaczy, że przykuwa tak naszą uwagę, że aż chce się go zdrapać.

lumia 950 ms_logo

Samsung też ma takie odblaskowe napisy czasami na ekranach, dla mnie to tandeta. Jakby MS wiedział, że tworzy coś tandetnego. Co prawda! Nokia, HTC itp. też dają napisy, ale dają je w szarościach tak, by się nie kuły oczu. Ale nie, Microsoft musiał trzepnąć taki super srebrny widoczny napis. Smutek, smuteczek.

Dobrze, to chyba tyle jeżeli chodzi o hardware. Pora zająć się softem z którym ten telefon przychodzi, czyli długo oczekiwanym Windows 10 Mobile czy jakkolwiek się to nazywa :)

Software/Windows 10 Mobile

Tutaj wymienię wszystko co mi się udało znaleźć lub ja na to natrafiłem, plus te, rzeczy które nie jestem pewny czy to są hardwareowe czy softwarowe.

Słów kilka o continuum

Zanim padną pytania “Czemu tutaj nie ma continuum?” to po wydaniu 600 euro wydać kolejne 100 by mieć ekstra box jakoś mi się nie widzi. A box tylko po to by… był jako bajer. Sorki, ale na razie nie widzę zastosowania. Bo i tak potrzebujemy klawiatury, myszki i monitora. Komórka jest zasłaba by zastąpić dobrego, lekkiego lapka. Więc na razie to tylko bajer. Fajny, ciekawy. Ale dla mnie aktualnie bezużyteczny, i nie znajdzie się on ani w sekcji Podoba się ani Nie podoba się. Ale pomysł zacny i nie pierwszy bo pamiętam Ubuntu też to miało mieć w swoim telefonie na który dałem cegiełkę, ale się nie udało te 2-3 lata temu, a szkoda.

To co mi się podoba

Szukam, szukam, szukam, a tu d**a. Nie, no nie aż tak, jest kilka rzeczy które mi się podobają – na przykład szybciej się bootuje, czy znów klawiatura, która została jeszcze bardziej doprecyzowana (choć zmiana języka nie jest tak banalna jakby się to wydawało ;)) Kilka aplikacji które były a teraz zostały poprawione, ulepszone wizualnie jak OneNote. Czyli takich drobnych rzeczy się znajdzie dość sporo. Jak macie WP 8.1 i coś wam nie pasowało, to jest szansa, że tutaj będzie z tym lepiej.

Podsumowując pozytywne rzeczy softu:

 • Czas bootowania
 • Klawiatura
 • Aktualizacje niektórych apek jak OneNote

To co mi się w Windows 10 Mobile nie podoba

Tego jest dużo, nie wiem czy lista jest odpowiednim sposobem, ale tak zrobiłem, w razie co, napiszcie i z chęcią zmienię format na inny, bardziej przejrzysty.

Poniżej elementy związane z samym użytkowaniem czyli nie koniecznie z aplikacjami, ale ogólnie problemy które są wynikiem imo software (os):

 • Z żeracz baterii – 2-3 razy dziennie musiałem go ładować, co prawda nigdy nie doprowadziłem do stanu mniejszego niż 12% baterii. Do tego dość szybko się ładuje, ale tak samo szybko się rozładowywał. IMO to wina jednak softu, bo bateria jest pojętna, hardware nie jest jakiś super nie wiadomo jaki, powinno na luzie dać radę, ale nie daje :(
 • Grzanie się, nie wiem czy to da się softwarowo poprawić ale powinno się dać bo w końcu grzeje się procesor, pamięć itp., a więc coś co może nie koniecznie musi iść na pełnych obrotach?
 • Telefon jest pełny lagów. To jest ciężko opisać a już go nie mam by jakoś go nagrać. Ogólnie, chodzi o to, że załadowanie ekranu trwa. Tak jakby musi zostać wszystko z cachowane by potem śmigać. I tak jest, po 1-2 dniach, już lagów miałem dużo mniej, aż do hard restartu a nie szybkiego resetu. Wtedy znów na nowo wszystko trwało. Przykłady: otwieramy opcję settings a tam ekran ładowania się pokazuje. Klikamy zakładki na Edge i po sekundzie, dwóch się nam pokazują, klikamy edycję kontaktu, po 2-3 sekundach się pokazuje edycja (my nie wiemy co się wtedy dzieje, ja tam klikałem non stop aż się pojawiło).
 • Ekran (dotyk) robi freez momentami, to znaczy przynajmniej takie się odczucie. Bo dotykamy by odblokować a tutaj nic się nie dzieje, wszystko tak jakby się przywiesiło, jakby był ten lag ale tym razem to nie jest lag, to jest to, że ekran nie kontaktuje. Takie problemy, przeczytałem istnieją ale są uzależnione od wersji OS na określoną lumie, więc stąd ten problem tutaj a nie w hardware.
 • Liczba restartów tego telefonu (wiem, są szybkie) przekroczyła już moje wszystkie restarty WP7-WP8.1 razem wzięte z hard resetami. Czy to wymuszone przez aplikację (jakiś update aplikacji i informacja o tym by restartować), czy też system (zmiana ustawień etc) czy też przez nie działanie (tak, tutaj tak jak na windowsach, restart przeważnie pomaga).
 • Wspomniałem już o problemach z dźwiękiem w słuchawce, czy też przegrzewaniu się – ale serio to nie problem bo w trakcie rozmowy nie doświadczycie długo tych problemów, gdyż w ciągu 1-2 minut telefon uwielbiał się restartować. Świadkiem moja babcia i moja żona, bo tylko z tymi osobami rozmawiałem dłużej niż 1 minutę. Raz nawet myślałem, ze restarty to nie wina telefonu, tylko tak jest, ale nie, one się tylko działy wtedy kiedy rozmawiałem, lub dzwoniłem do kogoś (raz zaraz po rozłączeniu się jak na skrzynkę się dodzwoniłem tel się z restartował). Dla mnie jest to nie wyobrażalne w telefonie za 600 euro. Telefon który nie potrafi dzwonić… LOL
 • Dalej, telefon potrafi sam z siebie ubić aplikację jak na przykład mapy, Edge itp.. Jesteśmy, coś robimy, i boom widzimy menu start
 • Ekran zamykania działających w tel aplikacji (przytrzymanie przycisku back). Niby wszystko ok, jest ładniejszy niż ten z poprzedniej wersji. Zamykamy wszystkie aplikacje które są tam pokazane i zamiast menu start, widzimy okno skype, przytrzymujemy back, zamykamy skype, a tam mail. I tak dalej, mi się udało dojść do 7 aplikacji które działały w tle a nie były wyświetlone w otwartych aplikacjach. Smutek, smuteczek.
 • Dynamiczne przyciski nawigacyjne nie zawsze się wszędzie pokazują (u mnie na Lumia 950 na 950 XL podobno tych problemów nie ma), jak na ten problem natraficie to będziecie mieć kłopot powrotu do poprzedniej aplikacji/ekranu, bo… nie ma przycisku nie da się, trzeba iść do kamery (bo jest hardware przycisk) i tam back przytrzymać.

lumia 950 missing_navigation_buttons

 • Nie wszystkie apki, które mają loga itp., mają logo przy task managerze, jak i nie wszystkie pokazują co się na nich znajduje.

lumia 950 taskbar_issues_with_apps

Tutaj zaś rzeczy które mnie drażniły w systemie operacyjnym – jak i aplikacjach:

 • Już w zeszłym systemie był problem podwójnych aplikacji – here maps i microsoft maps. Teraz ten problem dalej istnieje i nie wiem czemu nie da się go rozwiązać jakimś filtrem w store. Na przykład skype jest zintegrowany z wiadomościami i video calls, ale istnieje aplikacja Skype (pre instalowana, która po otwarciu wchodzi do store i prosi o kliknięcie install). Po skończeniu procesu mamy notyfikacje ze skype jako aplikacji i nie przeczytane smsy w aplikacji smsowej. Do tego dochodzi xbox i xbox smart glass – nie wiem, mam wrażenie, że kilka rzeczy jest nieprzemyślane. Jak się przeszuka store to znajdzie się tego więcej, nie spisywałem każdej apki która dla Window 10 mobile jest zbędna. Nawet w opisie jest, że jak masz Windows Phone 8.1 to jej nie instaluj. Naprawdę da się to lepiej zrobić MS.
 • Integracja Skype też nie jest super, bo przeczytanie wiadomości na skype nie powoduje zmiany informacji o statusie nieprzeczytanych wiadomości w smsach. To znaczy, że ikonka dalej może pokazywać ponad 10 wiadomości do przeczytania mimo, że po wejściu wszystko w smsach jest przeczytane. Do tego skype powoduje toast notifications ale wiadomości skype zintegrowane z smsami już nie. Zaś sam sms już tak. Dziwne.
 • Jak już jesteśmy przy store, to na przykład udało mi się (pewnie przez cache w tej aplikacji, które po restarcie telefonu został przeczyszczony) uzyskać informację, że mam zainstalowaną aplikację, której nie miałem.
 • I ostatnia rzecz, zainstalowanie wszystkich aktualizacji zajęło mi 5 restartów ręcznych plus około 20 razy ponawiania próby bo coś się wywalało i jak się chciało dowiedzieć co jest nie tak to MS dawał nam kochany numerek błędu typu 0x8….. Czy cokolwiek. Ale to miałem na samym początku, po aktualizacjach było lepiej. Instalki już działały itp.. Ale żadnego update nie było więcej nie mogę powiedzieć, że problem się powtózy.
 • Jak i dzięki storowi udało mi się zainstalować kolejną taką samą aplikację, którą już miałem… efekt posiadania dwóch aplikacji jest zabawny (dwa razy mi się to udało). Albo żadna nie działała, albo jedna z nich działała.

lumia 950 double_installed_apps

 • Wyszukiwanie w mapach jak to w bing… jak wpisywałem: “Wierna 10” to nie znajdowało, jak wpisałem “ulica Wierna 10” to znalazło… ale hej, bing nigdy nie był super fajny w PL, dlatego też jest domyślna wyszukiwarka w Windowsach.
 • Jak i w Edge, gdzie nawet nie ma googla domyślnie do wyboru. Ale udało mi się go uzyskać po kilku wejściach na stronę google.com :) więc potem mogłem to wybrać.

lumia 950 search_providers

 • Wyszukiwanie w settingsach ograniczone jest chyba tylko do głównych punktów, bo jak chcemy znaleźć przycisk reset to go nie znajdziemy.

lumia 950 reset_001lumia 950 reset_002

 • Grupowanie także trochę jest dziwne, ale do przyzwyczajenia chyba, dla mnie Glance powinien być w Display a nie był – ale to nie jest bug, tylko wish.
 • Do tego dochodzą dziwne, od czasu do czasu pojawiające się problemy wyświetlania ekranu settings bez żadnych zmian rozmiaru czcionki.

lumia 950 broken_settings_view

 • Od WP 8.1 jako pure install nie jako update (czyli od 930) mam problem, że mail nie wyświetla mi konwersacji, w sensie wyświetla, pomijając moje maile, czyli nie widzę swoich odpowiedzi. Na lumia 920 to mi śmiga, jednak na 930 jak i 950 nie. Mam konto na gmail, może to wina? Może wina ustawień na gmail? Nie wiem, wiem, że nie dostaje tego na dwóch platformach z rzędu.
 • Nowy Mail, nie wyświetla mi moich maili poprawnie. Stare wyświetlają. Podobno desktopowy klient też ma z tym problem. Nie wiem, wiem, że to nie działa a powinno :) Jednak dla mnie jest to duży minus. Mimo że klient Mail mi się podoba (ten nowy, ma małe problemy ux ale jest ok), tak jest dla mnie bezużyteczny jeżeli chodzi o wyświetlanie informacji które ja dostaje.

lumia 950 email_view

 • Brak zunifikowanego systemu kopiowania i wklejania. Tak, to jest wkurzające! Do WP 8.1 to było zunifikowane, kopiowanie i wklejanie. Teraz doliczyłem się 3 sposobów i do tego pomiędzy aplikacjami to różnie działa chyba z tego powodu, że naprawdę jest to inaczej zaimplementowane i gdzie indziej znajduje się skopiowany tekst. Na przykład pomiędzy OneNote i Edge jedna komunikacja mi nie działała – chyba, chyba! OneNote -> Edge. Albo na odwrót, nie zapisałem, więc sorki. Do tego jedna aplikacja może mieć!!! Dwa różne sposoby na raz. Na przykład kopiowanie i wklejanie w OneNote… To samo ma Edge – kopiowanie URLa to jeden sposób zaś kopiowanie tekstu na stronie to zupełnie inny sposób. To naprawdę jest wkurzające! Bo trzeba się zastanowić lub wpaść na pomysł, że może być inaczej. Na początku myślałem, że to co kopiuje w Edge nie mogę wkleić do OneNote, ale dało się.

lumia 950 copy_paste_001lumia 950 copy_paste_002lumia 950 copy_paste_003lumia 950 copy_paste_004lumia 950 copy_paste_005

 • OneDrive sync nie działał mi zawsze. To znaczy, na paręnaście zdjęć tylko kilka było synchronizowanych, reszta pokazywała błędy uploadu, restarty i ponowienia nic nie dawały.

lumia 950 issue_with_one_drive_sync

 • Niektóre aplikacje otwierały się jako black screen. Restart powodował, że się ładowały ponownie poprawnie.

lumia 950 opened_app

Ja dostałem swoją Lumie we wtorek 1 grudnia około 20:00 a decyzję o zwrocie podjąłem już w piątek 4 grudnia. Chcę przez to powiedzieć, że te wszystkie rzeczy o których tutaj piszę to rzeczy które pojawiły mi się w trakcie tych pierwszych niecałych 3 dni. I też jakoś nie wytężałem się by koniecznie coś złego znaleźć, po prostu samo się przytrafiało :(

Na wszelki wypadek tutaj moja wersja softu, więcej aktualizacji nie było do pobrania:

lumia 950 version

Podsumowanie

Ogólnie gdyby telefon kosztował 300 euro max, moim zdaniem to byłoby ok, i byłby warty swojej ceny. Błędy systemu i aplikacji pewnie zostaną prędzej czy później naprawione (albo i nie). Więc za 300 euro bym pewnie przełkną ten niedziałający w pełni OS i aplikacje. Do tego cena taka byłaby idealna do tego co ten telefon sobą reprezentuje – plastikowe odczucie, z logiem które powoduje, że mam wrażenie iż ten sam “model” zostanie wykorzystany przez LG/Samsung whatever.

Oczywiście, nic nie napisałem tutaj o dostępnych aplikacjach na windows mobile, a to chyba jest jasne. Jak się decydujecie na Windows Phone/Mobile to zapomnijcie o aplikacjach, tutaj jest tak słabo, że aż jest to zabawne. 4 lata nic nie zmieniły, dalej ludziom nie opłaca się pisać aplikacji na windows phone. Zaś microsfotowi opłaca się pisać aplikację na wszystkie inne platformy. Więc, tak naprawdę droid/iphone jest dużo lepszym wyborem aktualnie na rynku moim zdaniem. Sam też pierwszy raz od wielu lat zacząłem oglądać iphony – 5c schodzi po 800zł nowy, może warto jednak wrócić na tą platformę? Bo to co MS pokazuje ostatnio jakoś nie zachwyca. Wiem wiem, universal apps. Jak na razie to universal apps my ass. Ale poczekamy rok/dwa i w razie co napiszę sory, myliłem się tutaj.

A wam, jak się podoba Lumia 950? Mieliście ją w ręce? Bawiliście się nią? Czy jakieś problemy na które ja natrafiłem, wy także natrafiliście?

4 KOMENTARZE

 1. @ttt

  a widzsz, dla mnie nie. nie interesuje mnie 3d touch, nowy procek, notification center itp. interesuje mnie ui i ikonki i sposob customizacji apple. dla mnie dalej to wyglada jak w 2008 roku z ta roznica ze jest teraz ui zrobiony w ms word.

  wiec dla Ciebie to jest “wielka” zmiena dla mnie sa to ulatwienia wynikajace z rynku i tego co jest aktualnie dostepne. i tyle. Apple od kiedy nie ma SJ lezy z iphonem i coraz mniej mnie sie osobiscie podoba, ale to znow jest kwestgia gustu.

  jezeli Twoim zdaniem cos uleglo zmianie i sadzisz ze pisze bzdure to podaj mi zmiany nie zwiazane z hardwarem, wygladem (obudowa) i API. pokarz mi ze to sie rozni od iphone z 2008 roku, bo dla mnie dalej to samo jest

 2. zmieniły sie wszystkie bebechy. cały kod jest napisany od zera. wszystko działa błyskawicznie. dodano prawdziwą wielozadaniowość, aplikacje nie są już tak szczelnie zamknięte w piaskownicach. mogą się wymieniać danymi. jest nawet menadzer plików. poprawiono aplikacje systemowe – przede wszystkim poczta itd, no i w porównaniu z iOS6 system jest teraz piękny.
  wprowadzono również możliwość szybkiego powrotu do aplikacji, która otworzyła odnośnik.

  używałem iOS6 i dałem sobie spokój. wróciłem przy iOS9 i jestem w szoku, jak wiele rzeczy poprawiono.

  co do UI, to rewolucja jest bardziej subtelna. powolna. pamiętaj, że ten system musi być łatwy w obsłudze dla milionow różnych ludzi.

 3. Jakbyś mógł popełnić ten wpis czemu zostałeś przy Windowsie na smartfonie ;) Chciałbym poznać Twoje “za” i “przeciw”. Bo od 9 miesięcy używam Lumii 830 i już wiem, że teraz wybrałbym inny system.

Comments are closed.