%PATH% – mój chyba ulubieniec. Czy on zawiera to co powinien? Czy dany katalog już jest? Lepiej dodajmy go, w razie co będzie podwójnie.

Ktoś z was miał z nim problem? I tym naszym pięknym oknem edycji path?

Environment Variables Windows

Ja przeważnie robiłem tak, odpalałem CMD, i wykonywałem komendę, nie udało się? Nie ma go w path, więc edytowałem następnie pole za pomocą dodania na końcu wartości, teraz czy w ciapkach czy bez – to metoda prób i błędów ;)

Jak jednak wykonywało się polecenie innej wersji niż ta aktualna to trzeba było się zagłębić w wartości PATH. W tym momencie następował ctrl+c / ctrl+v do notatnika i rozbijanie na linie per wartość.

Nie musiałem robić tego często ale jak już musiałem to miałem tego dość :) A PATH jest tylko jednym z wielu przykładów użycia zmiennych sesyjnych czy też środowiskowych.

Dopiero ostatnio odkryłem narzędzia które… to znacząco ułatwia ;) Może ktoś jest tak ślepy jak ja, więc na wszelki wypadek się nimi tutaj dzielę :)

Narzędzie się nazywa RapidEE i umożliwia ono edycję i weryfikację!!! ścieżek jak i zmiennych. Co to nam daje? A no, na przykład to, że jesteśmy wstanie przeczyścić nasz PATH z folderów które już nie istnieją!

Environment Variables RapidEE Editor

Co prawda odkryłem to narzędzie na dni przed premierą… wbudowanego w Windows 10 edytora ścieżek… aktualnie dostępnego w preview, jednak, pewnie ten wbudowany nie będzie miał takiej za…. opcji :) Z drugiej, widzę na nim przycisk browse, więc sam nie wiem ;)

RapidEE Path Edit

Więcej info o wbudowanym edytorze:

Tak czy siak, jak nie mamy Windows 10, to RapidEE IMO is must have :) człowiek nie wie czego mu brakuje dopóki ktoś mu tego nie pokaże :)

3 KOMENTARZE

  1. Rewelka! Jestem maniakiem tooli wszelkiej maści, a tego nie znałem… Wielka szkoda, bo akurat robimy rzeczy, które trochę korzystają ze zmiennych środowiskowych, więc by się przydało (akurat nie PATH, ale ogólnie fajne narzędzie).
    Dzięki, dopisuje do listy must-have :)

Comments are closed.