O Mnie

me_prisma

Nazywam się Jakub Gutkowski, powszechnie jednak mówią na mnie Gutek. Jestem programistą i prelegentem. Na co dzień pracuje jako kontraktor dla Compass Informatics w Irlandii oraz prowadzę tego bloga pisząc o wszystkim tym co mnie interesuje, denerwuje, co kocham i czego nie znoszę. Niektórzy mogą twierdzić, że jestem hejterem, ale sam się za takiego nie uważam. Wyrażam swoje własne opinie o tym z czym mam styczność (choć czasami mi się zdarzało wyrażać opinie o czymś o czym nie miałem zielonego pojęcia, mam nadzieję że te czasy minęły), rzeczywiście mało przykładam się do chwalenia, częściej piszę o tym, że coś nie działa. Ale ma to swoje podstawy u mnie w głowie ;) Z drugiej strony, jeżeli piszę, że coś jest super, naprawdę uważam, że coś jest super.

Nie licząc tego bloga, prowadzę także stronę (wymagającą aktualizacji) .NET Blogs PL, która agreguje blogi prowadzone przez Polaków powiązane z technologią .NET. Udostępniam też dwa narzędzia online umożliwiające weryfikację czy Embedded RavenDB zadziała na serwerze (kod), konwersję klas do VM w knockout.js (kod).

Możecie mnie śledzić na Github albo Twitter, do tego też zasubskrybować mojego bloga lub pogadać ze mną na podczas jednej z moich prezentacji, na różnych grupach offline głównie w Warszawie, czy też po prostu umówić się ze mną na piwo (lub dobrą kawę). Jeżeli zaś preferujecie bardziej tradycyjne metody, możecie wysłać do mnie pocztę na adres [email protected] – tylko proszę, nie jestem żadnym Panem, zwracajcie się do mnie per ty lub po prostu Gutek.

To co lubię

Lubię wyzwania, uwielbiam je, rzadko jednak dzielę się rozwiązaniem gdyż jak tylko rozwiążę dany problem, przestaje mnie on interesować niezależnie od tego jak bardzo on może być ciekawy dla innych czy też dla mnie był. Z miejsca mam coś nowego na czym mogę się skoncentrować. Przez co sam mam wrażenie, że mam słomiany zapał – jednak mój mózg mówi mi inaczej: „wiesz jak to rozwiązać, wiesz dlaczego, wiesz po co i dokładnie wiesz jak to zadziała, idź dalej i nie marnuj czasu”. Tak więc robię :)

Lubię jak każdy facet gadżety i się nimi bawić. Uwielbiam testować nowe technologię, poznawać ich granicę i możliwości.

Jestem perfekcjonistą, lubię jak wszystko jest na tip-top, jednak jak na szewca przystało, sam bez butów chodzę :) Interesuje mnie design, jak i jego wykonanie, lubię poznawać szczegóły poszczególnych projektów, i dociekać jak one zostały zrobione. Staram się więc by moje projekty były jak najlepiej wykonane nawet kosztem czasu jak i po kosztach. Potrafię spędzić godziny nad tym by aplikacja/rzecz/grafika wyglądała tak jak chcę kosztem zdrowia psychicznego :)

Uwielbiam dzielić się wiedzą, choć nie zawsze mi to wychodzi (patrz 3 akapity wyżej), dlatego też staram się mówić na różnych spotkaniach, konferencjach czy też pisać.

Jestem także otwarty na nowe języki programowania, interesują mnie one, lubię je poznawać, porównywać, uczyć się ich i o nich zapominać. Z chęcią też wezmę udział w projekcie w innym framewroku niż .NET. To także znaczy, że lubię poznawać nowe biblioteki, narzędzia, które są pisane w różnych językach i spełniają określone zadania. Daje to mi dobrą perspektywę tego co można zrobić, czym i jak – The Right Tool for the Job

Kocham sport, od 6 roku życia (nie licząc okresu rekonwalescencji) jestem aktywny – czy to kosz, piłka nożna siatka, tenis, pływanie, bieganie, siłka, narty, windsurfing, katesurfing, czy surfing,) i znajduje wiele wspólnego pomiędzy filozowią sportową a życiem a w szczególności pracą programisty, co trochę doprowadza moją żonę do szału.

Historia trochę luźna

Przygodę z programowaniem zacząłem jako brzdąc, który zapatrzony w Tatę chciał także coś porobić na komputerze. To właśnie on po nocy pokazywał mi jak narysować choinkę z gwiazdek w Pascalu, zapisał na lekcje programowania gdzieś na Ursynowie (które dość szybko się skończyły bo ukradli wszystkie komputery ze szkoły) by nauczył się Logo i jeszcze takiego fajnego języka co się powodowało, że miś chodził ;) W późniejszych latach, chodziłem do PKiN na naukę programowania w Pascalu. Od tej pory moja przyszłość była przesądzona. Chciałem zostać informatykiem (do tego koszykarzem, piłkarzem, siatkarzem, tenisistą, muzykiem, rambo itp., ale informatyk jakoś zawsze na pierwszym miejscu był).

Moją pasję do programowania objawiałem graniem 24h we wszystkie możliwe gry jakie były dostępne w tamtych czasach, i czasami robiąc jakieś graficzne wstawki jak na przykład intro do już nieistniejącej strony Tomb Raider PL. Moja zawodowa przygoda z programowaniem zaczęła się od pracy w firmie TiMSI którą rozpocząłem tuż przed studiami. To tam stworzyłem swoje pierwsze strony w ASP, JSP jak i ASP.NET, także tam miałem styczność komercyjną z C++ jak i z Visual Basic. Następnie firmy i projekty zmieniały się jak lawiny, większościowo były to strony webowe, ale też zdarzały się projekty stricte server side. Nie jestem osobą lubiącą zagrzać miejsce w jednej firmie chyba że projekty które tam są, spełniają moją chęć poznawania nowych technologii.

Taka mała wolna amerykanka skończyła się kiedy zainteresowałem się MOSS (nie napiszę tutaj pełnej nazwy by google bot tego nie wychwycił jako keyword). Wszedłem w świat projektów dla korporacji, które kończyły się tak samo jak zaczynały „my chcemy wykorzystać to narzędzie na S ale coś nam nie wychodzi”. W którymś momencie miałem tego dość. Zrzuciłem wszystko i przez 6 miesięcy próbowałem znaleźć klientów na własną rękę z różnym skutkiem. Aż któregoś dnia odezwała się do mnie Irlandia. I tak o to wsiąkłem :)

Przez te lata zrobiłem różne certyfikaty IT jak i zostałem uhonorowany nagrodą MVP w kategoriach C# i SharePoint (o i padło to słowo…).

Bio (Jakub Gutkowski) – tam gdzie trzeba by było

Tata, mąż, blogger, pasjonat i programista. Uwielbia bawić się nowościami, poznawać nowe języki i biblioteki, chodzić na konferencje, poznawać nowych ludzi, pomagać innym.

Uwielbia testować nowe języki, biblioteki, narzędzia w poszukiwaniu perfekcyjnego narzędzia do danego zadania z nadzieją, że kiedyś znajdzie coś co będzie u niego w końcu działało.

Od wielu lat, Microsoft MVP z dziedzin C# jak i SharePoint.

Wierzy, że to co robi zmienia świat i pomaga innym.

Latest Articles