Tuż przed końcem roku Michał opublikował post na temat swojego teamu. Szczerze, jak jeszcze nie czytaliście, to przeczytajcie a potem wróćcie tutaj :) No już to tylko 5-8min, nie pożałujecie :)

Ok, już po lekturze?

Super. To teraz wróćcie z powrotem i jeszcze raz przeczytajcie akapit poświęcony Feedbackowi. Śmiało, to tylko 2 min czytania.

Już? Super.

To teraz zapamiętajcie to co przeczytaliście u Michała. Bo feedback to jest to czego nam wszystkim brakuje. W firmie roczny feedback? Sory, roczny? A po co? Czy spełniłem 4 wielkie cele postanowione? Czy, że w styczniu rok temu zrobiłem coś złego, i dopiero teraz dostaję o tym info?

Feedback, jest bardzo ważny, przy wszystkim. Co z tego, że jesteśmy rzuceni na głęboką wodę gdzie robimy wszystko by nie utonąć, a przechodni na plaży stoi i patrzy, uśmiecha się i idzie dalej. To na pewno nas z motywuje, albo inaczej, czegoś nas nauczy… chyba jedynie tego, by następnym razem jak się topimy, albo mieć gnata by odstrzeliwać takich przechodniów albo zastosować plan awaryjny i pociągnąć ich na dno razem z nami.

By się nauczyć nowej rzeczy/czynności nie potrzebujemy feedbacku, ale by osiągnąć w danej czynności płynność feedback jest niezbędny. Jaki, to już jest zależne od osoby, niektórym wystarczy „Zawaliłeś, za dużo czasu poświęciłeś na XYZ”, innym „Fajne, tutaj masz info jak to poprawić” a jeszcze innym „Choć na bro, musimy pogadać”. Każdy jest inny, ale każdy potrzebuje feedbacku by być lepszym, feedback może być dyskusją, pytaniem, podważeniem, coś co spowoduje, że jeden trybik ruszy, drugi zostanie szturchnięty a trzeci zaskrzeczy. Cokolwiek. Równie dobrze możemy przyjać feedback i następnie powiedzieć: nie zgadzam się, przemyślałem to i moim zdaniem dobrze zrobiłem – co prawda… skoro jakaś osoba daje Ci feedback, to przynajmniej warto by powiedzieć dlaczego tak uważasz ;)

Tak czy siak, super fajnie, że Michałowi udało się stworzyć kulturę dawania feedbacku. Sam miałem przyjemność doświadczyć tego, gdy po mojej prelekcji na Get.NET Scare Crew dało mi od razu feedback. Kurcze, to jest to.

Osobiście w mojej pracy, mi tego brakuje. Chciałbym dostawać więcej informacji na temat tego co zrobiłem, czy to co stworzyłem ma ręce i nogi? Czy ta architektura jest ok? czemu nikt jej nie podważa? Itp. itd. By się rozwijać Feedback jest potrzebny, jago brak, to jak stagnacja. Sami jesteśmy wstanie się doszkalać i kwestionować swoje pomysły, ale bardzo rzadko udaje nam się na to spojrzeć z innego punktu widzenia, nasz umysł jest przyzwyczajony do działania w pewien sposób, widzimy jakieś powiązania, coś nam się wydaje, itp. itd. bardzo ciężko jest nam wyjść z tych okowów – czasami się uda i wtedy doświadczamy „euforii rozwiązania problemu”, który tak naprawdę mógł w cale nie istnieć…

Pomyślcie, czy lepiej by ktoś wam dał feedback teraz na temat tego co robicie czy dopiero za rok? Z może w ogóle? Ja wiem, że chciałbym teraz.

5 KOMENTARZE

 1. Brak feedbacku wynika z braku umiejętności Polaków do dawania (i odbierania) konstruktywnej krytyki.
  Po drugie to wynika z tego, że większość ludzi w branży ma na celu job-hopping a nie rozwijanie się w jednej firmie.
  Po trzecie często brakuje pracy wysokiej jakości w której jest możliwość rozwoju, mam na myśli przede wszystkim support i kiepskiej jakości projekty w sektorze BPO.

 2. Co do feedbacku, wg mnie bardzo dobrym podejściem jest code review, dzięki któremu od razu wiadomo co zrobiłem źle, co dobrze i przede wszystkim zazwyczaj wywiązuje się ciekawa dyskusja :)

 3. “Po drugie to wynika z tego, że większość ludzi w branży ma na celu job-hopping a nie rozwijanie się w jednej firmie.”

  Job-hoping to nie cel sam w sobie ale przyczyna obiecywania gruszek na wierzbie i beznadziejnego podejscie do zarzadzania. Nie mozesz tez wynic pracownikow za to ze szukaja lepiej platnej pracy i zmieniaja pracodawce bo zaplaci 30% wiecej gdzie obecny da 5%.

  Brak feedbacku wynika z chaotycznej lub braku jasno zdefiniowanej kultury pracy. Charakter mozna uteperowac i zachecic pracownikow do dawania feedbacku, do tego jednak musisz miec ludzi na stanowiskach ktorzy sa menadzerami a nie politycznymi rekinami walczacymi o wladze, wplywy i pieniadze. Ciezko znalezc firmy ktore serio podchodza do zarzadzania.

 4. Dzięki Gutek!

  Życzę Ci jak najwięcej feedbacku i to często :)

  A jeśli chodzi o to, czy umiemy przyjmować lub przekazywać komuś konstruktywne uwagi na jej/jego temat, to chyba trzeba to po prostu praktykować i ćwiczyć uważność – obserwować jaki ma to na kogoś wpływ. Bez takiej praktyki ciężko jest rzeczywiście zrobić to w umiejętny sposób.

  Do następnego feedbacku! ;)

Comments are closed.