Od niepamiętnych czasów zawsze chciałem mieć możliwość auto-tworzenia nagłówków do kodów źródłowych z informacją o tym kto stworzył dany kod, i/dodatkowo wkleić licencje. Ma to swoje zastosowanie praktyczne w firmie, zaś jeżeli kod idzie do klienta to prawie wymagane.

Swojego czasu nawet miałem zapędy by coś takiego zrobić, a tu z nikąd taka niespodzianka :)

Na stronach MSDN Code Gallery pojawił się nowy projekt C# Code Header Designer, który umożliwia nam tworzenie własnych nagłówków, zapisywanie ich, dodawanie zmiennych do treści nagłówka i co najważniejsze, umożliwia nam automatyczne wprowadzenie naszych ustawień w życie :) Dobrą opcją jest też uaktualnianie już istniejących nagłówków (usuwa je i następnie dodaje nasz nowy). Dzięki temu „podpisywanie” kodu staje się naprawdę przyjemne :)

Aplikacja po zainstalowaniu wygląda tak:

settings

Jak widać interfejs jest prosty i przyjemny :) Jak już sobie wszystko ustawimy, wybieramy katalog w którym są nasze pliki źródłowe i za pomocą Select Files wybieramy te pliki, które powinny mieć nagłówek:

file_selection

A na końcu klikamy Go i wynik od razu możemy zaobserwować:

result

Program zainstalowałem tydzień temu a już wiem, że będzie on moim narzędziem codziennego wykorzystania w zleceniach :)

Osobiście gorąco polecam :) Jedynym minusem jest brak możliwości zmiany szerokości okna aplikacji :) oraz brak zapamiętywania położenia okna od Select Files.

No tak, zapomniałbym wspomnieć :) Nasze nagłówki można zapisywać! I potem je otwierać i ponownie wykorzystywać! :) Prosta rzecz a cieszy :)

Na wszelki wypadek jeszcze raz, aplikację można ściągnąć z stąd.

3 KOMENTARZE

 1. Innym rozwiązaniem postawionego problemu jest zmiana template’ów w Visual Studio, gdzie do każdego dodajemy swój nagłówek, w tym rozwiązaniu także możemy wykorzystac kilka gotowych zmiennych (przykładowo można dodać czas utworzenia pliku). Jednakże wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie wszystkie szablony można podmienić (przynajmniej jeszcze nie udało mi się znaleźć szablonów odpowiadających item’om “inherited”.

  Pozdrawiam,
  Marcin Iwanowski

 2. @Marciniii

  Zgadza sie, ze za pomoca Templates mozna osiagnac podobny efekt, jednak:
  1) jest on ograniczony do “tworzenia pliku”
  2) ulega zmianie calosc (wszystkie pliki tworzone we wszystkich projektach)
  3) modyfikacja to modyfikacja szablonow i nie mozna zaktualizowac istniejacych plikow

  Tutaj masz takze mozliwosc wielu innych “parametrow”, choc tez Ci nie powiem jakich ;) ale kod zrodlowy jest dodany i wrazie co mozna zmodyfikowac aplikacje do swoich potrzeb ;)

  To co oferuje aplikacja to:
  1) dodawanie/usuwanie naglowkow w dowolnej chwili dla wybranych plikow
  2) aktualizacja naglowkow w dowolnej chwili dla wybranych plikow
  3) proste tworzenie szablonu naglowka ktory potem moze byc wielokrotnie wykorzystywany bez koniecznosci zmiany czegokolwiek w ustawieniach VS.

  Zas jezeli chodzi o szablony do VS, sadze, ze MS to niebawem rozwinie tak, ze to co ta aplikacja robi, bedzie domyslne dostepne, zas pojawia sie kolejne aplikacje udostepniajace fajne features, ktore zostana potem wciagniete do VS. Tak zreszta bylo z resharperem. W jednej wersji resharper mial to, w nastepnej wersji VS tez to mialo, to resharper mial to, to itp tid. :)

  Gutek

 3. Zdawałem sobie sprawę z ograniczeń szablonów, chciałem tylko umieścić w jednym miejscu informacje o alternatywnej metodzie :)

  Pozdrowienia
  Marcin Iwanowski

Comments are closed.