No to embargo na informacje na temat SharePoint 2010 zostało zdjęte :) pora więc rozpocząć posty na jego temat :)

W netcie znajdziecie już dużo screenów, więc nie będę się zajmował stroną wizualną a jedynie programistyczną. Pierwszym tematem jest nowa funkcjonalność walidacji danych na formularzu. Zaraz po wejściu na ustawienia listy widać nowy element Validation Settings:

clip_image002

Ustawienia zaś walidacji wyglądają tak:

clip_image004

Piszemy po prostu formułę a la Excel i gotowe.

Co prawda na wersji, którą mam, to jeszcze poprawnie nie działa, ale ogólnie chodzi o to, że jeżeli wprowadzimy wartość niezgodną z oczekiwaną to pokaże się nam informacja na ten temat.

To co mnie zainteresowało, to jak stworzyć własny walidator. Pomyślałem, że skoro MS udostępnia taką funkcję to także da możliwość podpinania wielu custom validators pod listę. Otworzyłem więc .NET Reflector, załadowałem Microsoft.SharePoint.dll i zacząłem szukać co i jak można z tym zrobić.

By sobie ułatwić, znalazłem klasę odpowiedzialną za implementację code behind od pliku ASPX odpowiedzialnego za ustawianie reguły walidacynej. Metoda save wygląda tak:

clip_image006

No i od razu mi szczęka odpadła. Można mieć, dosłownie można mieć, tylko jedną formułę i jedną wiadomość! Nie można pod to podpiąć, żadnej własnej reguły walidacyjnej :(

Pomyślałem sobie, że może na razie to jakiś mock na metodę lub coś, ale następujący kod:

clip_image008

Powiedział mi że nie :( A szkoda, bo taka funkcjonalność by się przydała :) zresztą o podobnej napisze już wkrótce – tam pomyśleli :)