Odkąd pamiętam, zawsze przy tworzeniu rozwiązań SharePoint korzystałem z rozwiązań firm trzecich w celu dowiedzenia się jaki Event Receiver jest podpięty pod listę. Dodatkowo kolejne rozwiązanie było mi potrzebne by dowiedzieć się czy są jakieś zdarzenia podpięte pod Content Type.

Teraz dzięki Visual Studio 2010 Tools for SharePoint w tym SharePoint Connections Server Explorer, programiści mogą mieć jedno miejsce dostępu do meta-danych dot. określonej witryny. Dzięki przemyślanemu sposobowi wytworzenia narzędzi dla SharePoint oraz MEF, tworzenie rozszerzeń dla już istniejących rozwiązań jest kwestią godzin. Stwierdziłem, że warto to wykorzystać i wczoraj usiadłem a dziś opublikowałem pierwsze swoje rozszerzenie dla SharePoint 2010 na stronach Visual Studio Gallery – dostępne także z Visual Studio 2010 pod nazwą: Impaq Event Receiver Node for Server Explorer.

Co ono robi? Dodaje element do drzewa o nazwie Event Receivers dla elementów Content Type, List i Site/Web, wypisując wszystkie przypisane zdarzenia, zaś zaznaczenie jednego z nich w oknie właściwości wyświetli dodatkowe informacje (ID, nazwę, typ itp.).

A wygląda to mniej więcej tak:

VSIXProject_large

Jest to pierwsza wersja (0.5), która będzie dalej rozwijana, lub na podstawie niej będą budowane kolejne rozszerzenia, więc proponuje śledzenie rozwiązania. Zaś ja na blogu postaram się pisać o aktualizacjach i zmianach :)

Jeżeli macie pomysły co by się jeszcze przydało, to dajcie znać :) Jeżeli coś wam nie działa, także dajcie znać :) dzięki!