Dziś podczas próby włączenia aplikacji na porcie 80 otrzymałem taki o to wyjątek:

The process cannot access the file because it is being used by another process. (Exception from HRESULT: 0x80070020)

Pierwsza myśl to że uprawnienia na Windows 7 blokują mi jakiś dostęp do pliku albo plik jest wykorzystywany (jak zresztą błąd mówi) przez inny proces i następuje jakaś zgryzota. Ale inne strony na innych portach działały. Więc przerzuciłem stronę na port 55555 i ruszyła. Czyli problem nie leżał w dostępnie do pliku.

Otwyrzyłem command line, wpisałem komendę netstat -ao (a wyświetla wszystkie połączenia i nasłuchy, zaś o podaje PID procesu który nasłuchuje lub ma podłączenie).

W pierwszej linii otrzymałem odpowiedź:

Active Connections

Proto Local Address Foreign Address State     PID

TCP   0.0.0.0:80    Gutek-PC:0      LISTENING 2108

W Windows Task Manager, przeszedłem do zakładki procesy, dodałem kolumnę PID i okazało się, że 2108 u mnie to Skype. Wyłączenie skype pozwoliło wystartować WebApp. Jednakże to rozwiązanie jest dobre kiedy WebApp startuje przed skypem, wtedy skype łapie sobie inny port, na przykład 443 w moim przypadku. Co znów jak ktoś z nas ma SSL na domyślnym porcie to może stanowić problem.

Istnieje na to rozwiązanie (w przypadku Skype), należy wyłączyć następującą opcję:

skype_settings

Problem znika. U mnie był to problem skype, u was może być coś innego – ważne by wiedzieć co z tym zrobić :)

2 KOMENTARZE

  1. W nowszych systemach można użyć netstat -ab zamiast -ao. Wtedy od razu pokaże nazwy procesów zamiast PIDów. Warto też użyć parametru -n, żeby się z nazwami usług nie wtrącał i żeby szybciej działał.
    Czyli, poza twoim -ao, warto spróbować z -anb.

Comments are closed.