W poszukiwaniu motywacji stwierdziłem, że opublikuje – z aktualizacją – mail, który ostatnio wysłałem do jednego czytelnika który był zainteresowany materiałami dotyczącymi JS.

Czy istniałaby możliwość abyś polecił mi jakieś dodatkowe książki, blogi, artykuły, narzędzia czy też przykłady kodu, które pozwoliłyby mi zrobić kolejny krok w dobrym kierunku?

Ciekawe artykuły/prezentacje/książki

How Good C# Habits can Encourage Bad JavaScript Habits – Part 1, 2 i 3 oraz filmik – bardzo dobre źródło na szybkie czytanie. Kilka kluczowych informacji na temat co my programiści C# często robimy źle w JavaScript.

JavaScript Garden – dowiedziałem się o tym od Procenta poprzez jednego z jego ćwierknięć, częściowo materiał pokrywa się z poprzednimi linkami, ale tutaj jest trochę więcej momentami wytłumaczone. Warto poświęcić te 30-50 minut na przeczytanie tego.

Essential JavaScript Design Patterns For Beginners – jak sama nazwa wskazuje :) w references znajdziecie za to linki do kolejnych zasobów :)

Patterns for large-scale JavaScript Application Architecture – krótka informacja jakie wzorce warto wykorzystać w dużych aplikacjach JavaScript.

JavaScript Good Parts – prezentacja, nie książka o czym już kiedyś pisałem. Także patrząc na blog Szymona on też jakoś za książką nie przepadał.

Crockford on JavaScript – kilka ciekawych prezentacji autora JavaScript Good Parts.

YUI Theater – wiele prezentacji (w tym Crockford’a) na temat JavaScript, dużo też na temat YUI więc selekcję trzeba zrobić.

Blog i Google+ Elijaha Manor – bardzo dużo ciekawych informacji, dużą część linków na temat JS znajdywałem właśnie na G+ od Eliajaha.

High Performance JavaScript – bardzo fajna książka, bardzo dużo o JS jak i o tym jak pisać JS by był wydajny dowiedziałem się z niej. Oczywiście są nudzące fragmenty w niej, ale jak do tej pory, najlepsza książka na temat JS jaką czytałem.

JavaScript Web Applications – tak, pojechałem trochę po niej ostatnio, ale po tygodniu programowania patrzę na swój kod i stwierdzam – ta książka dała mi duuużo. Głównie jej pierwsza połowa, późniejsze rozdziały z przykładami wykorzystania Spine i innych są zbędną częścią książki IMO.

JavaScript Patterns – nie mam o niej najlepszego zdania, ale łapie się czasami na tym, że przeglądam ją w poszukiwaniu wzorca, lub sposobu jak to można ciekawie rozwiązać. Podobnie zresztą jak w Essential JavaScript Design Patterns for Beginner.

DailyJS – ciekawy blog z bardzo ciekawymi tutorialami.

Toolset

Prze pewien bug w ReSharper prawie całkowicie zaprzestałem programowania w JavaScript w VS. Nie widzę w ogóle sensu uruchamiania tego czegoś by pisać coś JS. Mimo iż bug został częściowo naprawiony, wciąż jakoś nie mogę się przekonać do VS.

Od pewnego czasu stosuje WebStorm – głównie ze względu na wsparcie Node.JS, jednak jak już pomyślę że miałbym pisać JS gdzie indziej to jakoś tego nie widzę:) WebStorm jest po prostu z a j e b i s t y KROPKA.

Można także popatrzeć na Aptana – też jest bardzo dobrym moim zdaniem studiem do web dev . Plus taki, żę jest całkowicie darmowy :)

Notepad ;) jak i Sublime Text też biją VS na głowę :)

Do tego ostatnio zacząłem korzystać z JSPerf – super stronka do tworzenia prostych testów szybkości – na przykład który system szablonów działa najwydajniej? Z testów wynika, że doT.

JSFiddle za to daje mi możliwość szybkiego przetestowania fragmentu kodu, stworzenia sample dla klienta, sprawdzenie czy mój pomysł ma prawo zadziałać.

Do tego można dodać JSLint czy też JSHit o czym kiedyś pisałem.

To są narzędzia które pomagają pisać, nie wspominam tutaj o takich rzeczach jak FireBug, Developers Toolbar, YSlow itp. itd. Tego jest masa i są cholernie przydatne. Warto więc się z nimi pójść na jedno lub dwa piwa kilka razy dziennie :)

Przykłady na których można się uczyć?

Tutaj jest masa, ale naprawdę warto zajrzeć do najbardziej popularnych bibliotek i zobaczyć jak one są napisane. Większość z nich jest naprawdę bardzo dobrze napisana i przeglądanie ich kodu da tak samo dużo jak przeglądanie kodu Ayende. Wymieniając więc kilka:

Przykładów jest dużo, dużo więcej. Wystarczy znaleźć bibliotekę i zobaczyć jak została ona napisana, na przykład 102 linijki doT pokażą nam jak można zrobić efektywny silnik szablonów.

Warto też czasami patrzeć na to jak strony zostały napisane – spędziłem kilka dobrych godzin nad kodem RTM, i muszę powiedzieć, że nie były to godziny zmarnowane.

Pozostałe informacje

Serio, gógle + zapytanie = maaaasa ciekawych linków. W ten sposób można odkryć naprawdę Amerykę ;)

Jeżeli zaś macie jakieś ciekawe linki, które warte są uwagi jak i książki to dajcie znać! Z chęcią poczytam jak i się pobawię kodem :)

UWAGA: praktyka czyni mistrza – nie słowa, więc zachęcam do zabawy kodem, dlaczego stosować === a nie == ? nic prostszego, odpalcie JSFiddle i się sami przekonajcie.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.