No właśnie, może warto o tym porozmawiać?
Mnie osobiście zawsze ciekawiło to jak każdy z nas podchodzi do nauki, nie tylko dla tego, że samo w sobie jest to najlepsze, ale warto zobaczyć jak to robią najlepsi, gdyż wtedy możemy sami wyciągnąć wnioski, zrobić podsumowanie i starać się zastosować podobny tryb poznawania technologii jak Ci z najwyżej półki.
Pamiętam jak kiedyś rozmawiałem z jedną z osób, która zaczęła mi listować, kroki jakie zaobserwowała w osobach, które doprowadzają rozpoczętą pracę do końca. Było to o tyle interesujące, iż część rzeczy do dziś mi się przydaje.
Was to też ciekawi?
Na przykład w jaki sposób Ayende decyduje, że pora nauczyć się czegoś nowego, jak co on robi dalej – jakie kroki podejmuje, nad czym się koncentruje a jakie informacje/rzeczy pomija? Kiedy decyduje, że już dość?
Może więc rozpoczniemy mała dyskusję czy to poprzez komentarze na blogu czy też na stronie FB bloga czy na twitter i po tygodniu(?) dwóch postaram się zebrać informację i opublikować je na blogu?
Kilka pytań na rozgrzewkę:
- W jaki sposób wybieracie nową technologię, którą chcecie opanować?
- Co jest waszym celem kiedy zabieracie się za nową technologię? Płynność? Poznanie? Zabawa? Czy może coś innego?
- Jakie są wasze pierwsze kroki (pierwsze pierwsze)?
- Jakie są wasze kolejne kroki – na czym się koncentrujecie? Co pomijacie? Co staracie się zrozumieć dogłębnie a co po łebkach?
- Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?
- Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? Co to dla was oznacza? Napisania przykładowej małej apki czy może przeczytanie paru blogów?
- Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?
Post powstał pod wpływem chwili, natchnienia :) sam jestem ciekaw co mną kieruje, więc na pewno będzie także kontynuacja z mojej strony :)
Tym czasem zachęcam do komentowania, może z tego wyjść coś naprawdę zajebistego :)
_Q: W jaki sposób wybieracie nową technologię…_
A: jeśli coś w technologii mnie zaciekawi lub w pracy/projekcie wydaje się, że może się przydać
_Q: Co jest waszym celem …_
A: ułatwienie sobie pracy.
_Q: Jakie są wasze pierwsze kroki …_
A: przeczytać kilka tekstów w necie a potem uruchomić cokolwiek – tzw hello world. Tak, żeby mieć działające minimim już na początku. To powoduje, że w miarę szybko mogę odrzucić trudne/skomplikowane/zawiłe technologie i uzyskać działający – motywujący kawałek softu
_Q:Jakie są wasze kolejne kroki…_
A: zrobić konkretne zadanie, osiągnąć jakiś cel. Pomijam wszystko co nie jest mi w danej chwili potrzebne. Generalnie skupiam się na tym jak najszybciej dotrzeć do obranego celu. Jak ten etap jest zakończony to krok po kroku doprowadzam do stanu przyzwoitości – tak jak powinno to być zrobione. Wtedy wszystkie skróty i wszystkie dziury powoli są zapełniane :)
_Q: Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?_
A: zazwyczaj tyle aby mieć w miarę przyzwoitą swobodę używania a potem to już zależy od konkretnych potrzeb
_Q: Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? …_
A: hm…….. chyba jeszcze nie poznałem nic wystarczająco dobrze aby powiedzieć “wystarczająco płynnie”. Zawsze są jakieś dziury które można zapełnić.
_Q:Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?_
A: nie działa, jest bardzo wymagająca aby cokolwiek w “tym” zrobić, nie wnosi nic nowego, wymaga wielkiego skupienia na pierdołach zamiast na tym co ważne (dlatego nie lubię języków programowania gdzie białe znaki mają znaczenie)
Q: W jaki sposób wybieracie nową technologię…
A: jeśli coś mnie bawi, to w domu się tego uczę; jeśli muszę, bo jest taka decyzja w pracy.
Q: Co jest waszym celem …
A: dobra zabawa; robienie porządnego software.
Q: Jakie są wasze pierwsze kroki …
A: poczytać, popatrzeć, napisać coś. Ale czasem kończę na popatrzeniu i kiedy przyjdzie moment na zaprogramowanie czegoś w tej technologii, to wtedy piszę.
Q:Jakie są wasze kolejne kroki…
A: jeśli mówimy o technologii dla zabawy, to szukam jakiegoś projektu OO lub innego w którym mogę sobie popróbowac za darmo i zebrac trochę wiedzy od innych; Jeśli do pracy, to robię to co trzeba i koniec, czasem coś doczytuję, bo może się przydać.
Q: Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?
A: jak dla zabawy – tyle ile trzeba, bo to zabawa; Jak do pracy, tyle ile trzeba by napisać to co trzeba, wtdy to tylko narzędzie.
Q: Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? …
A: Dla zabawy – dopóki nie znajdę czegoś fajniejszego. W pracy jak jestem w stanie wykonać wszystkie zadania, jak nie to się douczam i juz jestem.
Q:Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?
A: Jak przestaje mnie bawić. W pracy – jak przestaje wykonywać to czego od niej chcę, jak znajdzie się lepsza (szybsza prostsza i fajniejsza).
Q: W jaki sposób wybieracie nową technologię…
A: Pisząc jakiś projekt, sprawdzam co będzie dla mnie użyteczne do wykonania założonego zadania.
Q: Co jest waszym celem …
A: Wykonanie postawionego zadania
Q: Jakie są wasze pierwsze kroki …
A: Znajduję tutorial i na jego podstawie piszę coś swojego, żeby sprawdzić “z czym to się je”
Q:Jakie są wasze kolejne kroki…
A: Wykorzystanie tego co się nauczyłem do wykonania założonego zadania, przy czym też się oczywiście uczę.
Q: Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?
A: Moim zdaniem nie da się w 100% poznać całej technologii, więc poświęcam tyle czasu przez ją wykorzystuje.
Q: Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? …
A: Kiedy potrafię sam rozwiązywać problemy i nie muszę szukać pomocy u wujka gogla.
Q:Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?
A: Ciężko stwierdzić. Jeszcze nie miałem właściwie sytuacji, żebym przestał czegoś używać. Oczywiście poza językami programowania, których chciałem poznać podstawy kilku z nich, aby wybrać coś dla siebie. Wtedy wybrałem po prostu to co mi się spodobało najbardziej, czyli C#.
Q: W jaki sposób wybieracie nową technologię…
A: Cały czas robię sobie listę projektów/bibliotek, które chcę poznać. Kandydatów wyławiam głównie z Twittera i RSS.
Q: Co jest waszym celem …
A: Zbudowanie kompetencji do rozwiązania każdego problemu na więcej niż jeden sposób – tak aby móc wybrać nalepsze rozwiązanie, a nie jedyne które znam.
Q: Jakie są wasze pierwsze kroki …
A: Dokumentacja/tutorial/kurs na Pluralsight czy TekPub
Q:Jakie są wasze kolejne kroki…
A: Wymyślam realne (ale w miarę proste) zadanie i w praktyce stosuję to co wyczytałem/obejrzałem. Bez zastosowania w praktyce cała teoria jest bezużyteczna.
Q: Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?
A: Tyle ile zajmuje implementacja wymyślonego zadania, nie więcej niż kilka wieczorów.
Q: Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? …
A: Gdy zrealizuję postawione przed sobą zadanie, dokładnie rozumiem co, jak i dlaczego działa oraz wiedziałbym jak rozpocząć rozwijanie tego co zrobiłem bez ponownego oglądania kursów czy czytania dokumentacji. Nie jest to jednoznaczne z “jestem ekspertem”, to może ewentualnie przyjść dopiero gdy zastosuję to w “prawdziwym” projekcie.
Q: Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?
A: Jeśli nawet to moje proste zadanie staje się skomplikowane w realizacji. Wówczas wiem, że “prawdziwy” projekt z daną biblioteką byłby masakrą do napisania.
Comments are closed.