No właśnie, może warto o tym porozmawiać?

Mnie osobiście zawsze ciekawiło to jak każdy z nas podchodzi do nauki, nie tylko dla tego, że samo w sobie jest to najlepsze, ale warto zobaczyć jak to robią najlepsi, gdyż wtedy możemy sami wyciągnąć wnioski, zrobić podsumowanie i starać się zastosować podobny tryb poznawania technologii jak Ci z najwyżej półki.

Pamiętam jak kiedyś rozmawiałem z jedną z osób, która zaczęła mi listować, kroki jakie zaobserwowała w osobach, które doprowadzają rozpoczętą pracę do końca. Było to o tyle interesujące, iż część rzeczy do dziś mi się przydaje.

Was to też ciekawi?

Na przykład w jaki sposób Ayende decyduje, że pora nauczyć się czegoś nowego, jak co on robi dalej – jakie kroki podejmuje, nad czym się koncentruje a jakie informacje/rzeczy pomija? Kiedy decyduje, że już dość?

Może więc rozpoczniemy mała dyskusję czy to poprzez komentarze na blogu czy też na stronie FB bloga czy na twitter i po tygodniu(?) dwóch postaram się zebrać informację i opublikować je na blogu?

Kilka pytań na rozgrzewkę:

 • W jaki sposób wybieracie nową technologię, którą chcecie opanować?
 • Co jest waszym celem kiedy zabieracie się za nową technologię? Płynność? Poznanie? Zabawa? Czy może coś innego?
 • Jakie są wasze pierwsze kroki (pierwsze pierwsze)?
 • Jakie są wasze kolejne kroki – na czym się koncentrujecie? Co pomijacie? Co staracie się zrozumieć dogłębnie a co po łebkach?
 • Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?
 • Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? Co to dla was oznacza? Napisania przykładowej małej apki czy może przeczytanie paru blogów?
 • Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?

Post powstał pod wpływem chwili, natchnienia :) sam jestem ciekaw co mną kieruje, więc na pewno będzie także kontynuacja z mojej strony :)

Tym czasem zachęcam do komentowania, może z tego wyjść coś naprawdę zajebistego :)

4 KOMENTARZE

 1. _Q: W jaki sposób wybieracie nową technologię…_

  A: jeśli coś w technologii mnie zaciekawi lub w pracy/projekcie wydaje się, że może się przydać

  _Q: Co jest waszym celem …_

  A: ułatwienie sobie pracy.

  _Q: Jakie są wasze pierwsze kroki …_

  A: przeczytać kilka tekstów w necie a potem uruchomić cokolwiek – tzw hello world. Tak, żeby mieć działające minimim już na początku. To powoduje, że w miarę szybko mogę odrzucić trudne/skomplikowane/zawiłe technologie i uzyskać działający – motywujący kawałek softu

  _Q:Jakie są wasze kolejne kroki…_

  A: zrobić konkretne zadanie, osiągnąć jakiś cel. Pomijam wszystko co nie jest mi w danej chwili potrzebne. Generalnie skupiam się na tym jak najszybciej dotrzeć do obranego celu. Jak ten etap jest zakończony to krok po kroku doprowadzam do stanu przyzwoitości – tak jak powinno to być zrobione. Wtedy wszystkie skróty i wszystkie dziury powoli są zapełniane :)

  _Q: Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?_

  A: zazwyczaj tyle aby mieć w miarę przyzwoitą swobodę używania a potem to już zależy od konkretnych potrzeb

  _Q: Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? …_

  A: hm…….. chyba jeszcze nie poznałem nic wystarczająco dobrze aby powiedzieć “wystarczająco płynnie”. Zawsze są jakieś dziury które można zapełnić.

  _Q:Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?_

  A: nie działa, jest bardzo wymagająca aby cokolwiek w “tym” zrobić, nie wnosi nic nowego, wymaga wielkiego skupienia na pierdołach zamiast na tym co ważne (dlatego nie lubię języków programowania gdzie białe znaki mają znaczenie)

 2. Q: W jaki sposób wybieracie nową technologię…

  A: jeśli coś mnie bawi, to w domu się tego uczę; jeśli muszę, bo jest taka decyzja w pracy.

  Q: Co jest waszym celem …

  A: dobra zabawa; robienie porządnego software.

  Q: Jakie są wasze pierwsze kroki …

  A: poczytać, popatrzeć, napisać coś. Ale czasem kończę na popatrzeniu i kiedy przyjdzie moment na zaprogramowanie czegoś w tej technologii, to wtedy piszę.

  Q:Jakie są wasze kolejne kroki…

  A: jeśli mówimy o technologii dla zabawy, to szukam jakiegoś projektu OO lub innego w którym mogę sobie popróbowac za darmo i zebrac trochę wiedzy od innych; Jeśli do pracy, to robię to co trzeba i koniec, czasem coś doczytuję, bo może się przydać.

  Q: Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?

  A: jak dla zabawy – tyle ile trzeba, bo to zabawa; Jak do pracy, tyle ile trzeba by napisać to co trzeba, wtdy to tylko narzędzie.

  Q: Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? …

  A: Dla zabawy – dopóki nie znajdę czegoś fajniejszego. W pracy jak jestem w stanie wykonać wszystkie zadania, jak nie to się douczam i juz jestem.

  Q:Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?

  A: Jak przestaje mnie bawić. W pracy – jak przestaje wykonywać to czego od niej chcę, jak znajdzie się lepsza (szybsza prostsza i fajniejsza).

 3. Q: W jaki sposób wybieracie nową technologię…
  A: Pisząc jakiś projekt, sprawdzam co będzie dla mnie użyteczne do wykonania założonego zadania.

  Q: Co jest waszym celem …
  A: Wykonanie postawionego zadania

  Q: Jakie są wasze pierwsze kroki …
  A: Znajduję tutorial i na jego podstawie piszę coś swojego, żeby sprawdzić “z czym to się je”

  Q:Jakie są wasze kolejne kroki…
  A: Wykorzystanie tego co się nauczyłem do wykonania założonego zadania, przy czym też się oczywiście uczę.

  Q: Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?
  A: Moim zdaniem nie da się w 100% poznać całej technologii, więc poświęcam tyle czasu przez ją wykorzystuje.

  Q: Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? …
  A: Kiedy potrafię sam rozwiązywać problemy i nie muszę szukać pomocy u wujka gogla.

  Q:Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?
  A: Ciężko stwierdzić. Jeszcze nie miałem właściwie sytuacji, żebym przestał czegoś używać. Oczywiście poza językami programowania, których chciałem poznać podstawy kilku z nich, aby wybrać coś dla siebie. Wtedy wybrałem po prostu to co mi się spodobało najbardziej, czyli C#.

 4. Q: W jaki sposób wybieracie nową technologię…
  A: Cały czas robię sobie listę projektów/bibliotek, które chcę poznać. Kandydatów wyławiam głównie z Twittera i RSS.

  Q: Co jest waszym celem …
  A: Zbudowanie kompetencji do rozwiązania każdego problemu na więcej niż jeden sposób – tak aby móc wybrać nalepsze rozwiązanie, a nie jedyne które znam.

  Q: Jakie są wasze pierwsze kroki …
  A: Dokumentacja/tutorial/kurs na Pluralsight czy TekPub

  Q:Jakie są wasze kolejne kroki…
  A: Wymyślam realne (ale w miarę proste) zadanie i w praktyce stosuję to co wyczytałem/obejrzałem. Bez zastosowania w praktyce cała teoria jest bezużyteczna.

  Q: Jak długo poświęcacie na to by poznać daną technologię?
  A: Tyle ile zajmuje implementacja wymyślonego zadania, nie więcej niż kilka wieczorów.

  Q: Kiedy uważacie, że macie już wystarczającą płynność w technologii? …
  A: Gdy zrealizuję postawione przed sobą zadanie, dokładnie rozumiem co, jak i dlaczego działa oraz wiedziałbym jak rozpocząć rozwijanie tego co zrobiłem bez ponownego oglądania kursów czy czytania dokumentacji. Nie jest to jednoznaczne z “jestem ekspertem”, to może ewentualnie przyjść dopiero gdy zastosuję to w “prawdziwym” projekcie.

  Q: Kiedy i na jakich warunkach stwierdzacie, że nie ma sensu się dalej uczyć tej technologii bo ona się nie nadaje do niczego?
  A: Jeśli nawet to moje proste zadanie staje się skomplikowane w realizacji. Wówczas wiem, że “prawdziwy” projekt z daną biblioteką byłby masakrą do napisania.

Comments are closed.