No właśnie, nie zależnie od tego jak dobrzy jesteście w programowaniu (no chyba, że mowa tutaj o Smalltalk lub C) jeżeli zaczynacie zabawę z iOS dev i to w języku Objective-C to tak naprawdę jesteście zieloni.

Oczywiście macie dobre rozumienie na czym polega programowanie i co jakie konstrukcje/wzorce wykorzystać itp. itd. Ale świat Objective-C jest trochę inny, i naprawdę należy zacząć od podstaw i to pure podstaw, byście wszystko dobrze zrozumieli.

Odwołania do innych języków jedynie spowodują zamęt w waszej głowie – co gorsza, zaczniecie się zastanawiać czy dobrze rozumiecie język w którym od lat pisaliście, bo według autora X i Y to jest odpowiednik typów generycznych, ale jak patrzycie na kod to wcale tak to nie wygląda.

By podać najprostszy przykład, przychodzicie z programowania C# na programowanie w Objective-C i piszecie instrukcję warunkową. Niby nic trudnego? Tak samo to wygląda:

if(x == 0) {

} else {

}

Może trochę inaczej nawiasy klamrowe są umiejscowione, ale to samo można w Objective-C zapisać:

if(!x) {

} else {

}

Ale jak to? No właśnie – podstawy to podstawa :)

Więc jeżeli zastanawiacie się nad nauczeniem objectice-c a pochodzicie ze świata .NET i głównie C# to zapomnijcie o wszelkich książkach/kursach iOS dla .NET dev, tu macie poradę którą stosujcie jak się da.

Zamiast tego, znajdźcie dobre źródła i uczcie się języka i iOS od postaw nie zwracając uwagi na inne języki, zrozumcie na czym objective-c polega i jak się go je. Co oznaczają słowa klucze w kontekście danego języka a nie wszystkich języków. Pewne części będą wspólne, ale nie jest ich aż tak dużo jakbyście tego chcieli.

Ja osobiście z tego co do tej pory przeczytałem i się nauczyłem polecam:

 • iOS CodeSchool Path – przynajmniej pierwszy darmowy kurs Try Objectice-C, zobaczycie na ile ten język różni się od C#, dzęki Rafał
 • Plurasight iOS – tutaj uważajcie, jeżeli coś was zacznie nudzić lub zobaczycie, że słabo tłumaczy gościu automatycznie zrezygnujcie z kursu, i nie bierzcie kursu iOS dla .NET dev, bo się w .NET pogubicie
 • Objective-C Succinctly – darmowy ebook, dobry do podstaw, olejcie wzmianki o C# czy .NET, nie ma ich dużo, ale jak za to książka jest darmowa – już nie pamiętam kto, ale ktoś na twitter mi to polecił i nie mogę znaleźć tego tweeta, tak czy siak, dzięki! :)
 • iOS Succinctly – Druga część, warto przeczytać, trochę pokazuje jak można zrobić coś z kodu i jak to potem za pomocą UI wykilkać. Dobra do pokazania podstaw i darmowa
 • Programming in Objective-C [pBook | eBook] – tak naprawdę chyba najlepszą książka, która dotyczy objective-c na jaką natrafiłem, jest ona dla kompletnych początkujących więc może was nudzić, ale ma swoje smaczki i nie można jej przekartkowywać. Zaczyna od podstaw i idzie coraz głębiej, chcecie poznać język objective-c, polecam ją
 • iOS Programming: The Big Nerd Ranch Guide [pBook | eBook] – książka polecona przez Michała, a skoro polecona to musi być zajebista :) Właśnie się za nią zabieram, ale wiedzcie, że w grudniu wychodzi nowa edycja. Zresztą sami poczytacie review na amazonie!

Do tego dostałem parę linków do stron, które uważam, że warto zapamiętać i tam zaglądać – dzięki Rafał i Łukasz!

 • objc – stronka poświęcona najlepszym praktykom w programowaniu na iOS
 • NSHipster – strona opisujące pewne elementy/klasy/technologie iOS i dająca linki do projektów pobocznych wykorzystujących dane rzeczy, bardzo ciekawa i można dużo rzeczy z niej wyciągnąć, choć nazwa zniechęca :)
 • Ray Wenderlich – strona zawierająca tutoriale dla iOS dev, bardzo ciekawa i niektóre tutoriale są naprawdę bardzo pomocne, warto do niej często zaglądać
 • Apple Dev Lib – mimo, że dla mnie bardzo słabo czytelne, to tutaj znajdziecie prawie wszystko, od tutoriali, po sample code po prawie pełne książki na dany temat, taka mała biblia, tak jak MSDN był kiedyś dla nas, do póki się to nie zmieniło w pustą dokumentację metod SPS czy też CRM czy też FIM czy też NAZWA_TECHNOLOGII

To chyba tyle, ale i tak tego jest aż tyle, że w ciągu 1-2 miesięcy nie ogarniecie w pełni :) Życzę więc miłej lektury :)

PS.: wszystkie linki do Amazon zawierają mój tag, o co w tym chodzi? Mianowicie o to, że jak kupicie książkę korzystając z tego linku, to po prostu mi amazon wrzuci paręnaście centów za reklamę. Informuje was by nie było, że nagle na was wyłudzam kasę, chodzi o to by jednak choć trochę obniżyć koszty hostingu bazy danych do bloga nie wrzucając reklam na bloga które pewnie nic by nie dały :)

3 KOMENTARZE

 1. No to już lepiej niż #comeandcomplain.

  Może jakaś seria artykułów (chociaż mini seria) o malowniczym tytule ” Objective-C i największe WTF jakie z nim miałem ” :-) Chodzi mi o najwieksze trudności na początku, które miałeś z tym językiem.

 2. **@Jakub**

  Tak slyszalem i mam sciagniety, mialem jedynie czas obejrzec pierwsza sesje i tak sobie mi sie podobalo. Ale to tez inna sprawa, ze trzeba na ten kurs poswiecic prawie 30/40h co juz samo w sobie stanowi pewien problem :)

  Ale pewnie bede kontynuowal jak bede mial chwile czasu – wrazie co umieszcze opinie

Comments are closed.