Zainstalowaliście Win 8.1? to współczuje.

Ale nieważne, stało się i się łatwo nie odstanie. Więc trzeba z tym żyć i mieć nadzieję, że 9 będzie warta instalacji, jak nie to już widzę, do czego mój mac mi się przyda.

Tak czy siak, Win 8.1 wprowadził skrót Win+s który pokazuje trochę lepiej zorganizowany search aplikacji, zamiast Win i wpisywania znaków wystarczy win+s i panel po prawej stronie się pokaże.

Tak się jednak składa, że do screenshotów od lat używam OneNote, który domyślnie ma skrót klawiszowy Win+s. Jak to bywa w produktach MSowych skrótów za bardzo nie da się customizować z poziomu UI. Tak więc by mieć spokój i by działało wszystko jak należy trzeba zmienić skrót do robienia screenshotów.

Odpalamy więc regedit – Win+r, regedit enter (tak jakoś mi łatwiej tak niż Win+s). Wchodzimi do:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftOffice15.0OneNoteOptionsOther

Gdzie 15.0 to numer wersji (może być 12, 14 itp). Jeżeli nie ma tam klucza ScreenClippingShortcutKey to tworzymy nowy klucz DWORD o takiej nazwie i nadajemy mu wartość hex znaku który nas interesuje.

Jeżeli chcecie znać wartość hex znaku to Win+r, charmap enter i patrzymy na wartości dużych liter. A jest 41. Więc w ScreenClippingShortcutKey podajemy 41, ok, log off, log in i od tej porty Win+a będzie nam robiło screenshota!

Ale to jest pokręcone!!!

PS.: nowy note można też zmienić – NewNoteShortcutKey trzeba dodać. Uwaga, zmiana jest widoczna pod skrótem klawiszowym wyłącznie, w narzędziu Send To OneNote wciąż będą stare wartości.

PS2.: Ciekawi mnie jak to MS rozwiąże w nowej wersji Office :)

3 KOMENTARZE

  1. **@Mariusz**

    Nie, `Win+N` to skrot do _Send To OneNote_ a nie do screenshota. Do Screenshota jest (byl) `Win+s` – mniej o jeden znaczek i zbedne okno wyskakujace Tobie kiedy chcesz to zrobic.

    i tak do tego, to wlasnie MS powiedzial jak to zmienic za pomoca rejestru – widac, nie tylko mi to przeszkadzalo ale wam (pracownikom) rowniez :)

Comments are closed.