Zostałem poproszony o zblogowanie podsumowania i linków z prezentacji którą miałem na konferencji 4developers. Poniżej więc zamieszczam podsumowanie, zaś ja proszę o feedback – jeżeli byłeś/byłaś na sesji i Ci się podobało/nie podobało to pls, podzielcie się tym co było ok a co było źle. To bardzo dużo daje! Naprawdę – wiem co się podoba i wiem co nie, zachęcam do przeczytania dwóch postów – feedback to jest to oraz co powinieneś zrobić po konferencji. Z góry bardzo dziękuję :)

Podumowanie

MS wykonał bardzo ciekawy ruch, dając nam możliwość programowania w .NET na różnych platformach. Na razie jest to wciąż w trakcie developmentu, ale cały ekosystem zmienia się dość szybko i niebawem będzie to już bardziej ustabilizowane. Za pewne w trakcie trwania konferencji BUILD za tydzień zostanie ogłoszona wersja RC lub nawet RTM VS 2015, który będzie musiał wiedzieć jak działać z nowym ASP.NET, a to znaczy, że zapewne nowe ASP.NET vNext zostanie także w jakiś sposób ustabilizowane – nie będzie dramatycznych zmian, a do tego będzie w końcu wsparcie toolowe, które przestało istnieć po zmianie KRE na DNX kilka miesięcy temu. Aktualnie jednak praca z vNext nie należy do najprzyjemniejszych i wymaga dość sporo własnego wkładu w czytaniu kodu źródłowego by dowiedzieć się co i jak – jaka klasa istnieje, gdzie ona istnieje, w jakiej paczce. A wszystko to z powodu braku dokumentacji jak i kompletnego braku wsparcia narzędziowego, które by działało ze środowiskiem DNX. Więc mamy wybór, albo hackujemy teraz, albo czekamy tydzień i hackujemy już bardziej świadomie :) Tak czy siak, jest to niesamowite, że możemy programować w .NET na innych platformach niż Windows i, że to będzie wspierane (przynajmniej jak tylko Core CLR będzie dostępny)! Nic tylko się bawić :)

Linkownia

  • ASP.NET vNext Home – najważniejsze miejsce, tutaj macie wszystkie informacje jak zainstalować jaką wersję i na jakim systemie. W tym także na OSX za pomocą homebrew. Jak instalujecie vNext na linuxie, warto przeczytać kroki wymienione tutaj lub zobaczyć co robi MS w pliku definiującego docker, inaczej nam to nie pójdzie.
  • ASP.NET Homebrew – repozytorium, które pewnie zniknie gdyż w nazwie ma K, ale to właśnie jest DNVM dla OSX. Po zainstalowaniu warto do .bashrc lub do .zshrc czy co tam używacie dodać source dnvm.sh by zawsze komenda dnvm plus dnx i dnu były dostępne w shell
  • ASP.NET vNext Samples – moje przykłady, które były pokazywane na sesji (lekko zmodyfikowane)
  • OmniSharp – projekt, który jest odpowiedzialny za integracje z edytorami tekstu takimi jak Sublime, Atom, Vim etc. Dający możliwość intellisense i kompilacji/odpalania aplikacji vNext niezależnie od OS. Aktualnie dla DNVM nie działa poprawnie
  • DNX-Sublime – moja modyfikacja OmniSharp Kulture plugin, umożliwiająca odpalanie aplikacji DNX z Sublime