Nawet najlepsza platforma developerska nie uratuje produktu który umiera bo brak mu zaangażowania użytkowników końcowych. Serio. I tutaj nie ma hajtu. Nawet kilka fajnych produktów nie utrzyma całej platformy. Nawet mając do dyspozycji najlepsze z możliwych narzędzi debuggerskich, prostoty tworzenia interfejsu graficznego, języka programowania istniejącego od 15 lat. Nie zależnie jak mamy rozwinięty ekosystem developerski w okół platformy, bez użytkowników na tej platformie nikomu ale to nikomu nie będzie się opłacać pisać aplikację na ten system.

Zastanówcie się sami. (1) Macie do wyboru: Pełne IDE z cudownym debuggerem i ekstra wizualnym edytorem UI który działa. Albo: (2) Całkiem fajne IDE, z super ciężkim do ogarnięcia edytorem wizualnym i dość podstawowym lub słabym debuggerem. Co wybieracie? Opcję (1) – pewnie na pewno.

A teraz dodajcie do tego pewne zależności. Pisząc aplikację na (1) piszecie ją dla 1 osoby na 200, zaś na (2) piszecie ją dla 160 osób. Co wybieracie? Dalej (1)? Ok.

To ile za to będziecie chcieli wziąć kasy? W sensie za napisanie apki dla tej jednej osoby. Serio? Wiecie z góry, że piszecie dla tej jednej jedynej osoby. Pewnie dużo? No właśnie. To teraz czy firma która chce mieć tą aplikację na ten konkretny system dla tej jednej osoby, jest wstanie zapłacić kokosy za nią? NIE. Po co? Jaki będzie ROI? Gdzie się lepiej opłaca zainwestować?

To są proste pytania i dają proste odpowiedzi. Więc teraz dlaczego dalej siedzimy czasami w takich platformach? Czemu mamy przechodzić drogę krzyżową i męczyć się za ludzkość – już ktoś to za nas kiedyś dawno temu zrobił. Będziecie pisać apki dla 0,5% ludzi na świecie, pisać je tak by były świetne, za darmo prawie? Jeżeli lubicie pracę pro-bono i dla zabawy to śmiało piszcie i cieszcie się z cudownego ekosystemu na daną platformę. I macie do tego prawo.

Ale jeżeli jesteście firmą, która ma zainwestować 100 czy 500 tysięcy złotych w aplikację na daną platformę to co wybierzecie? Tak szczerze?

Więc rozmowa na temat tego czy platforma pod względem użytkownika końcowego jest słaba ale dev, to czysta przyjemność nie ma sensu. Bo jak platforma nie ma użytkowników końcowych to nic jej nie uratuje.

Weźcie swoją energię i skoncentrujcie ją gdzie indziej. Tam gdzie się opłaca, tam gdzie coś da się osiągnąć lub tam gdzie się spełnicie.

2 KOMENTARZE

    • @Dżerzi

      Nie, ale tak ;) w sensie posłużyłem się danymi wp. Ale tyczy się to każdego produktu, każdego sprzętu (np ms band) itp itd.

      I pewnie też ostatni o podobnej tematyce na kilka następnych tygodni, ale zobaczymy :)

Comments are closed.