Rzeczy lubią u mnie się psuć, powiedziałbym uwielbiają. Ja zaś lubię je szybko naprawiać a w tym momencie ubijać ;) Ostatnio zawiesił mi się Task Manager kiedy chciałem ubić proces. Po prostu się powiesił, nie reagował. Dałem mu prawie godzinę na to by się uspokoił i doszedł do siebie. A on dalej wisiał jak oszalały wydając dźwięki za każdym razem jak na niego kliknąłem.

W celu szybkiego pozbycia się problemu dziwnego, wkurzającego, drażniącego dźwięku przyszedł mi na pomoc PowerShell (szczerze, nie lubię ale wiem, że potrafi dużo).To co musiałem zrobić to: znaleźć proces który jest powieszony i go ubić. Znałem tylko i wyłącznie nazwę okna Task Manager. Do dzieła.

PowerShell

Zwróć wszystkie procesy których tytuł okna zaczyna się od słowa Task:

Get-Process | Where-Object {$_.MainWindowTitle -like "Task*"}

Jeżeli chcemy znaleźć procesy których nazwa zaczyna się na Task to:

Get-Process | Where Name -Like "task*"

UBIJ te procesy:

Get-Process | Where-Object {$_.MainWindowTitle -like "Task*"} | Stop-Process
Get-Process | Where Name -Like "task*" | Stop-Process

Prosto i przyjemnie.

Ubijanie procesu z poziomu PowerShell
Ubijanie procesu z poziomu PowerShell

CMD

W CMD też się da… nie tak ładnie ale da się :) By zwrócić procesy których tytuł okna zaczyna się od słowa Task:

TASKLIST /FI "WindowTitle eq task*"

I następnie by upić taki proces:

TSKILL 7404

Można też:

TASKKILL /F /FI "WindowTitle eq task*"
Ubijanie procesu z poziomu CMD
Ubijanie procesu z poziomu CMD

7 KOMENTARZE

 1. widzę, że korzystasz z windows, od którego większośc programistów chceuciec albo już dawno to zrobili. Przyznaje, że sam sie nad tym zastanawiam (Brak wygodnego środowiska w stylu bash, problemy przy instalacji i korzystaniu paczek via NPM itp), choć rok temu wydałem sporo na biznesowego lapka ze stajni Asus Pro z świetnymi bebechami i oczywiście win10pro.

  Wówczas wyszedłem z założenia, ze wszystko można zwirtualizować / konteneryzować (środowisko pracy via vagrant / docker) wiec system nie jest tu istotny. Myliłem się, bo często mam problemy, które wynikają z ograniczeń samego win/dos (np. ograniczony ciąg znaków etc).

  Zdradzisz jaki jest Twój setup, workflow? popełniłem taki wpis http://blog.bobiko.pl/2015/10/zestaw-web-narzedzi-w-2015/ ale główną inspiracją był wpis Scotta Hanselmana -> http://www.hanselman.com/blog/ScottHanselmans2014UltimateDeveloperAndPowerUsersToolListForWindows.aspx

  • @bobiko

   nie wiem czy ucieka. nie zaważyłem tego. Część przechodzi na inne platformy, część z innych na windows. chyba std. Prawda, że jak ktoś znany przechodzi z windows na coś innego to już z przytupem. i każdy o tym wie ;)

   co do bash… to już na win10 bash linuxowy jest więc … ;) Ale tak, każda platforma ma swoje problemy. chyba najmniej awaryjny z nich wszystkich będzie linux bo większość softu typu node, npm, docker była tworzona na nim.

   Co do ograniczeń systemu, to różnie bywa i każdy natrafia na swoje – problemy specyficzne dla wykonywanej pracy. Ja korzystam na codzień z macOS i Windows i jakoś to działa. każdy z nich ma swoje problemy, ograniczenia, problemy wydajnościowe, i inne. to nie jest tak, że jak się przesiądziesz to będzie super. Zaś myślenie o wirtualizacji i konteneryzacji, ja to wywaliłem ze swojej głowy z 10 lat temu jak nie więcej. Nigdy nie miałem wirtualnej maszyny na której by mi się pisało tak wydajnie jak bazowym systemie. Zawsze są albo lagi, albo braki pewnych wizualizacji. zawsze jest coś. zawsze. dlatego podziwiałem ludzi którzy to robili :) i dalej podziwiam. Ale znów, wszystko pewnie zależy od typu pracy i projektów.

   Co do mojego setupu – generycznie, win10 + conemu + git + vs + code + sublime + atom; macOS + iTerm + git + code + cublime + atom + xcode. nic więcej ale… może o konkretnych szczegółach kiedyś opowiem :)

   Życzę Ci by jednak ta winda dobrze Ci służyła. w razie co, przeinstaluj się na linuxa i zobacz jak to będzie. Nic taka zmiana nie kosztuje, a może właśnie tego szukasz?

 2. Dzięki za tipa. Aczkolwiek Task Manager mi się niegdy nie zawiesił – od Win 9x do 10. Pochwalisz się na jakim sprzęcie to działa?

  • @Tomek

   mi się nie raz zawiesił :) a wszystko to co napisałem na pewno na win 10 działa. ale powinno też na poprzednich śmigać.

   • Hmmmm dziwne, podejrzewam że dysponujesz w miarę nowym sprzętem jako techniczny geek :) U mnie się czasem zawiesza Cyberlink PowerDirector 15, ale to ze względu na stosunkowo leciwy laptop. Dzięki jeszcze raz za komendę – teraz się przyda w takich sytuacjach.

    LOL właśnie w czasie odpisywania na twój komentarz, chciałem ci zasugerować, żebyś spojrzał do Podglądu Zdarzeń (%windir%\system32\eventvwr.msc /s)
    Włączyłem to i w czasie otwierania drzewka ze zdarzeniami systemowymi:

    w Microsoft.ManagementConsole.Internal.SnapInMessagePumpProxy.OnThreadException(Object sender, ThreadExceptionEventArgs e)
    w System.Windows.Forms.Application.ThreadContext.OnThreadException(Exception t)
    w System.Windows.Forms.Control.WndProcException(Exception e)
    w System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.OnThreadException(Exception e)
    w System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)
    w System.Windows.Forms.UnsafeNativeMethods.CallWindowProc(IntPtr wndProc, IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wParam, IntPtr lParam)
    w System.Windows.Forms.NativeWindow.DefWndProc(Message& m)
    w Microsoft.Windows.ManagementUI.CombinedControls.ListViewEx.DefWndProc(Message& m)
    w System.Windows.Forms.ListView.WmMouseDown(Message& m, MouseButtons button, Int32 clicks)
    w System.Windows.Forms.ListView.WndProc(Message& m)
    w Microsoft.Windows.ManagementUI.CombinedControls.ListViewEx.WndProc(Message& m)
    w System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.OnMessage(Message& m)
    w System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.WndProc(Message& m)
    w System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)

    Ciekawe czy Event Viewer zaloguje swój własny wyjątek xD

Comments are closed.