Pytanie wraca jak bumerang – co ja mogę w tym elixir napisać? Gdzie go mogę wykorzystać? Po co mi jest on potrzebny? Co on daje? Pora się nim zająć i wskazać wam kilka miejsc w których Elixir świeci i dodatkowo został on wybrany właśnie ze względu na swoje własności.

Więc dzisiaj krótko, ale za to jak bardzo CIEKAWIE. Z dużej liczby firm wybrałem dwie, o których ja słyszałem/korzystałem. Przynajmniej wiem czym się one zajmują.

Pinterest

Słyszeliście o firmie Pinterest? Taka mała firma, która króluje wśród kobiet dając im tablicę do których mogą przypinać “ładne” fotki. Czegokolwiek, czy to będzie tatuaż, aranżacja łazienki czy też ładnie wyglądające jedzenie.

Ba, jest on tak popularny, że sam mam tam konto. I muszę powiedzieć, że przy przeszukiwaniu idei pomysł się u mnie sprawdza. Ale jest w nim coś, co rzeczywiście powoduje, że za bardzo nie chce się tam angażować. Zaś moja żona… no może godzinami przeglądać aranżacje wnętrz :)

Do rzeczy, firma ta zdecydowała się na użycie Elixir zastępując tym samym Javę. Elixir jest wykorzystywany do przesyłania notyfikacji (tych pięknych “Nowy element został dodany” itp) około 14 000 na sekundę. Do tego wprowadzenie elixir zminimalizował liczbę serwerów o połowę (z 30 do 15). Nie wspominając już o code base, z 10 000 do 1 000 linii kodu. WOW.

Do tego elixir jest wykorzystywany w systemie ograniczającym szybkość/liczbę wywołań (rate limiting)dla Pinterest API i Ads API.

Na koniec Pinterest dostarczył dwa projekty open sourcowe – Elixometer i Riffed.

Więcej informacji można znaleźć na blogu Pinterest.

Moz

Moz to firma zajmująca się szeroko pojętnym SEO – analiza wyszukiwań, słów kluczowych, stron internetowych, audyty stron, optymalizacja itp. itd. Ogólnie wymyślcie coś związanego z SEO i macie :)

Moz szukało rozwiązania problemu, który mieli – dostarczania danych historycznych dłuższych niż 12 okresów (miesięcy). Problem nie był w tym, że nie mieli danych, mieli te dane, ale ich przetworzenie, następnie udostępnienie stanowiło problem. Już te 12 okresów do szybkich rozwiązań nie należało. Problemy mieli w skalowaniu, z MySql i z przetwarzaniem współbieżnym w Ruby.

Zdecydowali się oni na przejście na elixir ze względu an to, że umożliwił on im zrobienie prawie rozwiązania “Database free”, gdzie dane są przetwarzane znacznie szybciej i to jeszcze w sposób rozproszony i współbieżnie. Szczegóły ich rozwiązania oraz powody, dlaczego tak można znaleźć u nich na blogu.

Inne

To były dwie firmy, które były mi znane i które w Polsce też możecie znać. Reszta firm, jest duża w stanach albo jest znana w odpowiednich środowiskach. Ja o nich nie słyszałem (większości). Ale jeżeli was interesują to na przykład można o nich usłyszeć na tym filmie:

Z którego wynika, że Elixir jest używany jako systemy notyfikacyjne, platforma do gier, jako oprogramowanie na urządzenia przenośne itp. ogólnie wszędzie! A to już jest niezłe osiągnięcie.

A jakby tego było mało, to na GitHub można znaleźć listę firm wykorzystujących elixir. Trzeba przy tym zaznaczyć, że dużo firm “wykorzystuje” elixir jako Phoenix – chociaż to chyba dobrze.

Podsumowanie

Jak widać, nie ma zbytnio dużych graczy, którzy się przyznają oficjalnie do wykorzystania Elixir. I to jest ważne, przyznaje się – moim zdaniem, może być tak, że nawet firmy korzystają, ale nie napisały tego jeszcze oficjalnie, lub nie chcę tego robić z jakiś konkretnych powodów. Różnie bywa. Dlaczego firmy nie piszą, że korzystają z chmury publicznej? Może dokładnie z tego samego powodu: nie wpadli na to, że można, nie chcą, uważają to za nie istotne.

A wy znacie jakieś przykłady na przykład z naszego polskiego rynku?

2 KOMENTARZE

Comments are closed.