Najlepiej to przygotować $3 000 plus VAT + koszty transportu + opłaty pośrednika (przewoźnika), czyli łącznie około $4 000 lub więcej i mamy HoloLens z których możemy korzystać. Jeżeli chcemy do tego mieć wsparcie jakby nam się sprzęt popsuł to należy dodać tak około $2 500. Pełny cennik dostępny jest na stronach MS.

Na szczęście nie potrzebujemy HoloLens by programować na HoloLens. Więc jeżeli wiemy, że będziemy mieli jakoś w przyszłości styczność z HoloLens to już teraz możemy zacząć zabawę w programowaniu na HoloLens. Właśnie o tym były też ostatnie devWarsztaty w Warszawie prowadzone przez Rafała Legędzia (współorganizatora DevConf), które miały mieć jedne HoloLensy na cały warsztat, a dzięki miłemu zbiegu okolicznościowemu, mieliśmy ich aż 3. Więc zabawy było dużo, jednak 3 Holo to dalej zamało dla grupy 15 osób. Więc dzięki Microsoft 12 osób mogło spokojnie pisać i bawić się w pisanie aplikacji na HoloLens bez konieczności ich posiadania.

Tutaj tylko małe podsumowanie, co jest potrzebne do tego by rozpocząć zabawę samemu. W szczególności, że to co napiszemy powinno też działać na nowo zapowiedziane urządzenia Windows Mixed Reality które kosztują od $300 do $500 a to już jest taniej niż Oculus :)

Żeby nie było, nie jest to takie proste jakby się wydawało. Lista rzeczy do instalacji jest znacząca:

 • Windows 10 64bit;
 • Hyper-V i system wspierający Hyper-V (na przykład mój dev machine nie działa, bo jest kłopot z kontrolerem USB3 i wiesza on Hyper-V);
 • Unity 5.5 – przy 5.6 może coś nie działać;
 • Vuforia (opcjonalnie);
 • Visual Studio 2015 update 3 lub 2017, ale szablony są tylko dla 2015.

Hyper-V jest nam potrzebny do emulatora HoloLens. Nie musimy mieć emulatora by pisać ale się pewnie trochę przyda. Głównym więc wymaganiem są wymagania dla emulatora HoloLens – minimum 8GB RAM, 4 cores, 64 bity,

Jeżeli zaś chodzi o maszynę deweloperską to zaleca się mieć:

 • i7 szóstej generacji
 • NVIDIA GTX 980/1060
 • 16 GB ramu

Choć widziałem, że to działa na gorszych sprzętach.

I to tyle, dużo nie trzeba a można już się bawić w pisanie aplikacji pod Hololensy. Jednak nie będzie to takie usłane różami jak się nam wydaje. Czasami możemy natrafić na różne dziwne problemy jak na przykład: problem przy próbie budowania projektu – może się przyczepić do wersji VS. Wtedy to jest kwestia poprawnego eksportu projektu z Unity – zamiast wybrać latest version wszędzie przy UWP SDK trzeba wybrać odpowiednią wersję, jaką? To zależy od waszej konfiguracji komputera.

To by było na tyle. Ważne jest to, że nie potrzebujemy Hololensów by móc programować pod nie. A to znaczy, że KAŻDY może spróbować i zobaczyć jak to się jest i z czym.

1 KOMENTARZ

 1. Hej,

  W zeszłym roku miałem przyjemność trochę kodzić na HoloLensy i potestować to na prawdziwym urządzeniu (niestety nie moim ;<). Bazując na doświadczeniach z tamtego okresu:

  1. Nie wiem czy nie trzeba mieć wersji Unity dedykowanej pod HoloLensy (url ze strony M$ prowadził do pliku z 'Hololens' w nazwie, ale dziś być mozę jest to już integralna część zwykłego Unity).
  2. Jest do ściągnięcia wtyczka do Unity, która ułatwia proces generowania projektu VS i buildy z poziomu Unity. Nie mam linka, trzeba pogooglować.
  3. Tutki od M$: https://developer.microsoft.com/en-us/windows/mixed-reality/holograms_101e
  4. Gotowe komponenty do Unity: https://github.com/Microsoft/HoloToolkit-Unity
  5. Kto obeznany z DirectX i jest hardkorem może stworzyć appkę na HL bez Unity…
  6. Ma ktoś wolne $4k?

Comments are closed.