Wstęp

No cóż, muszę powiedzieć że było warto :) Nawet nie z samego powodu zdania egzaminu, ale z tego by do niego się przygotować zdecydowałem się w końcu przeczytać książkę Inside Microsoft Windows SharePoint Services 3.0 napisaną przez Ted Pattison i Daniel Larson.

9692

Zanim jednak przejdę do informacji na temat samego egzaminu, kilka słów na temat książki. N I E K U P U J C I E P O L S K I E G O T Ł U M A C Z E N I A ! ! ! Miałem tą przyjemność iż na szczęście mam tą książkę w wersji elektronicznej angielskiej, gdyż po dwóch dniach dostałem tą samą książkę w wersji papierowej polskiej i już na pierwszym zdaniu spędziłem około 5 minut zastanawiając się co tłumacz miał na myśli – „fronton sieci usług SharePoint”. Naprawdę nie jestem osobą która orientuje się w polskich tłumaczeniach słów angielskich wykorzystywanych w programowaniu. Dla mnie to jakaś czysta magia, a kiedy w jednym zdaniu natrafia się na powtarzające się słowa które w oryginale w ogóle nie istnieją, człowieka może trafić szlak. Mówiąc szczerze, z wersji papierowej przeczytałem 3 akapity i przeleciałem 50 stron, to wystarczyło bym sobie wyrobił opinie na temat polskiej wersji językowej. Oczywiście, polski tłumacz… jest mądrzejszy od angielskich pisarzy więc po co dawać ten sam kod co jest w wersji angielskiej… może go dopracować? Eee tam… lepiej dodać wartości, pozmieniać nazwy tagów i będzie świetnie!!

Dobrze, ale trochę o książce (w wersji poprawnej, angielskiej). Jest to niesamowicie przydatny zbiór informacji dla osób początkujących w programowaniu dla SharePoint, jak i także dobry odnośnik (przykłady) dla osób, które znają podstawy a chcą zrobić coś więcej niż wyklikać web part. Książka w bardzo fajny sposób opisuje architekturę SharePoint, na jakiej zasadzie to działa i jakie klasy są odpowiedzialne za odpowiednie przetwarzania. Jest to dość ważne bo jak się nauczy człek tego na początku to potem będzie miał dużo mniej problemów. Poza tym, książka podaje niesamowite przykłady, które warto zanotować w pamięci – jak stworzyć CustomAction, jak działa RunWithElevatedPriviliges, dlaczego jest on potrzebny, i dlaczego musi tworzyć w nim nowe obiekty SPSite i SPWeb. Dodatkowo dla uważnego czytacza może stanowić najlepsze źródło informacji do egzaminu (nie licząc rozdziałów o AJAX i OpenXML) – UWAGA książka stanowi około 80/85% całego materiału na egzamin o czym później. Gorąco polecam ją wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć programowanie w SharePoint a nie wiedzą od czego zacząć.

Zakres i Pytania

Dobra, to tyle jeżeli chodzi o książkę (jeżeli chcecie więcej info na jej temat, to zapraszam do pytań w komentarzach), teraz pora na najważniejszą część, a mianowicie egzamin ;)

Dokładny (dość (sic!)) opis egzaminu można znaleźć na stronach MS – Preparation Guide for Exam 70-541. Szczerze mówiąc, nie dziwie się, że po przeczytaniu tego sam Paul Galvin’s zaczął pytać się na forach, czego można się spodziewać… bo nawet po przeczytaniu książki, opisu i kilu wypowiedzi ludzi nie miałem zielonego pojęcia co mnie czeka. Na szczęście w trakcie poszukiwań info na temat egzamin natrafiłem na taki oto post:

70-541 – Laurent Cotton
30-May-07 04:20:51

Hi,

I’ve passed the 70-541 certification yesterday (Windows SharePoint Services – Application Development) with 755 points. Here is a feedback about questions I’ve got :

The certification contains 55 questions. Main are about SharePoint Object Model and few about XML schemas (5 questions max.). These are the subjects of the questions :

– EventHandler : 3 questions,
– Navigation (API) : 2 questions,
– Feature (API) : 7 questions,
– Workflow : 3 questions,
– List definition : 1 question,
– Site definition : 5 questions,
– Field Type : 2 questions,
– Web Part (securité, communication, …) : 5 questions,
– Master page url : 1 questions,
– Job definition : 1 question,
– Document template : 1 question,
– Web Services : 1 question,
– Solution : 1 question,
– User Control : 1 question.
– Other questions : SPDocumentLibrary, SPList, SPFile, SPQuery,
SPRecurrentData, SPAdministrationWebApplication, SPAlert, SPField

None question about STSADM

Good luck if you plan to pass it !


Laurent Cotton (Aka Suchii)
MCTS / MCSD.NET / MCT
www.bewise.fr
blog : http://sharepoint.over-blog.fr/

I mówiąc szczerze, dosłownie prawie na to samo natrafiłem. Z tą różnicą iż miałem 59 pytań nie 55. Nawet chciałem zrobić takie dopasowanie jak ostatnio zrobiłem – topic opisu prep guide oraz opis co tam mniej więcej jest, i szczerze, nawet to mi jest ciężko zrobić. Prawie każdy temat nachodzi na siebie :/

To o czym warto wspomnieć to w książce nie są poruszane tematy (lub są ale nie wystarczająco dokładnie):

1) Job Definitions – warto się dowiedzieć jak po nich iterować, jak się je tworzy i z czym się je je. Bardzo dobry artykuł na ten temat jest umieszczony na stronach MS przez Andrew Connell o tytule Visual How Tos – Creating, Deploying, and Debugging Custom Timer Jobs in Windows SharePoint Services 3.0 oraz dokładniejszy opis Creating Custom Timer Jobs in Windows SharePoint Services 3.0. Gwarantuje wam, że przeczytanie drugiego artykułu załatwi wam zaliczenie wszystkich pytań dotyczących JobDefinitions;

2) Web Services – tutaj wystarczy przejrzeć informacje jakie Web Services są dostępne w SharePoint, i na co one zezwalają. Wystarczający artykuł na ten temat można przeczytać tutaj. IMHO, zapoznajcie się z sposobem wgrywania własnych Web Services do SharePoint (Walkthrough: Creating a Custom Web Service), może się przydać;

3) Alerts – no tak… głównie chodzi o sposób ich tworzenia i aktualizacji, no i ogólna wiedza do czego one służą, lub do czego służy klasa SPAlert;

4) Features – dużo tego jest w książce ale nie ma wystarczająco informacji na temat samego zarządzania fetures z kodu źródłowego, a więc artykuły Working With Features Through Code, Activate features through code oraz Specifying Properties When Activating Features Through Code będą zbiornikiem niezbędnej brakującej wiedzy;

5) Recurrence – nie było łatwo zleźć coś w sieci, ale ten artykuł załatwi cała sprawę z pytaniami na ten temat: How to: Add a Recurring Event to Lists on Multiple Sites;

6) Records Repository – to mogło być zaskoczeniem… ale Michał już mnie wcześniej uprzedził że pytania na temat Records Repository mogą paść więc się częściowo przygotowałem… chyba ;) Nawet nie wiem czy dobrze na te pytania odpowiedziałem, ale warto wiedzieć, że taki temat jest poruszany. UWAGA to jest materiał MOSS… o dziwo na egzaminie WSS (sic!). Poniżej trzy artykuły, które IMHO powinny pomóc, ale szczerze… nie mam zielonego pojęcia na jakie pytanie z tej dziedziny możecie trafić więc ciężko coś dodatkowo doradzić:

a. Doing Records Management in SharePoint 2007 Part 1 (Intro)

b. Doing Records Management in SharePoint 2007 Part 2 (Creating a Records Repository and Configuring the Retention Schedules)

c. Doing Records Management in SharePoint 2007 Part 3 (Sending Content from SharePoint Server 2007 to the Records Repository site)

Tym o to akceptem, chyba wyczerpałem wszystko co wiem na ten temat… ale mogłem o czymś zapomnieć, ostatnio mało sypiam ;) Jeżeli ktoś zdawał egzamin i widzi, że o czymś zapomniałem, dajcie znać w komentarzach, postaram się tekst zaktualizować, dzięki!!

Jakość

Dwa słowa o jełkości pytań. Nie jest ona powalająca… zdarzają się błędy i przynajmniej raz miałem pytanie gdzie były dwie poprawne odpowiedzi – zgodnie z pytaniem, gdyby pytanie było zawężone o jedno słowo kluczowe tylko jedna odpowiedź była by prawdziwa. Jednakże jest on w lepszym stanie niż 70-542 czy 70-536. Ważne tutaj jest skoncentrowanie uwagi na treści pytania a dokładniej mówiąc na jednym słowie kluczowym – przeważnie ono wyznacza odpowiedź, choć nie zawsze – czasami jest tam dla zmyłki ;)

Przydatność

To chyba jak każde egzaminy MS. Jednakże moim zdaniem jak ktoś mówi że ma ten egzamin, to wiem, że dana osoba ma opanowane podstawy programowania w SharePoint. Więc bardziej na plus niż minus :)

Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie, póki jeszcze coś pamiętam z egzaminu z chęcią pomogę :)

PS.: No i na samym końcu kilka notatek do egzaminu sporządzony przez gościa z netu: Notes: 70-541 MCTS SharePoint Services 3.0 – Application Development (aktualizacja 2014, link nie działa, zasobu nie udało mi się znaleźć).

6 KOMENTARZE

 1. Gratuluję. Ja też dzisiaj miałem to szczęście zdać ten egzamin. Zdecydowanie polecam Inside Microsoft Windows SharePoint Services 3.0 plus trochę doświadczenia wystarczy na ten egzamin. Myślę że 80% zagadnień z tego egzaminu przyda się w codziennej pracy.

  Pozdrawiam,

 2. Gratulacje:>

  Książka faktycznie niezła miałem okazję przeczytać jakiś czas temu, ale niektóre rozdziały mogły by zostać poszerzone ;) o czym wie każdy doświadczony programista WSS 3.0 ;)

 3. @all

  dzieki ;)

  @Lukasz S
  Jednak wciaz… sam nie rozumiem dlaczego ktos probuje znalezc slowo polskie na powszechnie uzywane okreslenie techniczne na swiecie. Jak tak dalej pojdzie to wkoncu wprowadza to do S.P. Bielecki probowal zrobic label – kratka, double click – dwumlask

  Niektore rzeczy nie powinny byc tlumaczone a niektore tak ;)

Comments are closed.