Dzisiaj padło ciekawe pytanie na forum CodeGuru, na tyle ciekawe, że sam nie raz przez to przechodziłem i zawsze mnie to wkurzało. A mianowicie, podczas tworzenia stron WebPart Pages w MOSS jak i w WSS nasze menu z lewej jest nie pokazywane. Czasami ma to swoje zalety, ale u ostatniego klienta dla którego pisałem rozwiązanie brak tego menu powodował w pracownikach „panikę”. Dostawałem maile z informacją że im strona nie działa, że menu im znika.

Dlatego też poszukiwałem rozsądnego rozwiązania, innego niż edycja strony za pomocą SharePoint Designer, która w sama w sobie nie jest trudna. Wystarczy otworzyć stronę WebPart Page w SPD, usunąć poniższą linijkę i zapisać zmiany.

<asp:Content ContentPlaceHolderId="PlaceHolderLeftNavBar"runat="server"></asp:Content>

Quick Launch Menu od razu nam się pokaże. Jest to dobra na tyle rozwiązanie, że kiedy chcemy umożliwić to menu na jednej stronie to możemy to dość prosto zrobić. Jednakże jest to rozwiązanie per strona :(

Innym pomysłem, na który dość niedawno natrafiłem jest wyświetlenie menu z lewej strony za pomocą kodu JavaScript umieszczonego w ContentEditorWebPart.

Rozwiązanie to znalazłem na blogu Path To SharePoint skąd też możecie pobrać kod :) jednakże, znów, jest to rozwiązanie per strona i dodatkowo per domyślne menu. Jeżeli zastosujecie jakiekolwiek inne (np.: rozwijane) to niestety trzeba modyfikować kod JavaScript lub wykorzystać SPD.

Ostatnim zaś i IMO najlepszym dla mnie rozwiązaniem, które dotyczy wszystkich stron WebPart Pages tworzonych w danej instalacji SharePoint jest modyfikacja szablonów tych stron. Właśnie o takie rozwiązanie mój klient prosił i takie dostał :)

W katalogu (uwaga. 1033 to ID wersji szablonów angielskich, zaś 1048 1045 jak dobrze pamiętam to będą polskie, inne numerki inne języki, zmiany dokonuje się per język):

12 HIVETEMPLATE1033STSDOCTEMPSMARTPGS

Znajduje się masa 8 plików ASPX (spstdY.aspx, gdzie Y to cyfra od 1 do 8), które służą jako szablony w trakcie tworzenia WebPart Page. Wystarczy, że z każdego szablonu usuniecie ten sam Tag <ASP:Content />, który usuwaliście za pomocą SPD i zapiszecie zmiany, a każda strona nowo tworzona będzie już zawierała Quick Launch Menu :)

Proste i przyjemne :) Mam nadzieję, że komuś się to przyda :) Jeżeli znacie jeszcze inne sposoby, to proszę, podzielcie się nimi :)

2 KOMENTARZE

Comments are closed.