clip_image002 Ostatnio dużo czytam trochę dziwnej literatury, dziwnej ze względu na to, że w 90% jest ona ni jak powiązana z moją profesją oraz także z książkami normalnymi, które czytuje w dziesiątkach podczas roku. Podczas takiej jeden podróży po różnych stronach w netcie i odwiedzeniu kilku ciekawszych księgarniach natrafiłem na pozycję A whole new mind autorstwa Daniela H. Pinka – byłego pisarza przemówień Al Gore.

Mniej więcej w tym samy czasie co udało mi się sprowadzić A whole new mind, zorientowałem się iż autor wydał kolejną książkę, The Advantures of Johnny Bunko: The Last Career Guide You’ll Ever Need. Jednak jej zakup odłożyłem na później, zresztą nie byłem też pewny czy pierwsza książka autora mi się spodoba, więc po co ryzykować?

Książka, a raczej komiks (bo w takiej formie jest Johnny Bunko), dopiero trafił w moje ręce w nowym roku. A jakieś dwa dni temu jadąc do pracy po prostu ją przeczytałem – tak, można ją przeczytać w 45 minut :) I muszę powiedzieć, że forma książki w postaci komiksu sprzyja szybszemu przyswojeniu wiedzy zawartej w książce. Komiks stylizowany jest na mange, co także dodaje jej trochę humoru :) Nie ma to jak jedno wielkie oko z łezką na górze, bezcenne ;)

Jednak nie to jest siłą tej książki. Autor w przyjazny sposób przedstawia sześć lekcji, w jaki sposób wybrać tą pracę, która będzie zgodna z nami, z naszymi wartościami. Jest to o tyle ciekawe, że nie prezentuje on jak większość autorów kroków w stylu: wypisz wszystkie swoje wartości; ułóż misje; wizje itp. Podaje on dość oczywiste lekcje, które wydają się oczywiste jak się je przeczyta :) znacie takie uczucie: taa, no jasne, przecież to każdy wie! ? IMO jest ono dość często spotykane, problem polega na tym, że my wiemy niby o tym, ale ze względu na to, że to nie zostało wypowiedziane, jest to gdzieś zapodziane u nas w mózgu, w szufladzie do której daaawno nie zaglądaliśmy.

Plusem książki jest także to, że przedstawia ona te lekcje w formie historii, historii, którą możemy łatwo nałożyć na nasze życie, możemy się wczuć w bohatera i momentami odczuwać jego rozterki, gniew, i pustkę jaką przynosi mu praca.

To co jeszcze mogę powiedzieć nie zdradzając całej treści ;) to, że książka raczej przeznaczona jest dla osób zaczynających karierę choć dla osób w czarnym zaułku monotonnej pracy też może okazać się przydatną, ciekawą i odświeżającą lekturą.

Oficjalna strona książki znajduje się na stronach Daniela H. Pinka. Zaś nabyć ją można chociażby na Amazon.com.

Dla osób zainteresowanych, poniżej prezentuje filmik reklamujący książkę:

PS.: Książka kosztuje $10, dlatego IMO warto kupić ją na kilka osób, nie jest to nic do czego będziecie często zaglądać, a nie opłaca się płacić $10 plus koszty transportu za komiks :)

PS2.: Autor ostatnio opublikował kolejną książkę Drive – już nie mogę się doczekać aż moje oczy spoczną na jej stronach :)

1 KOMENTARZ

Comments are closed.