tribes-seth-godin1 No tak, książki Setha nie należą do wielkich kilkutomowych powieści, są krótkie i zwięzłe w treści. Dlatego w ciągu tygodnia można przeczytać je wszystkie :) ja niestety na swojej półce mam tylko dwie, Meatball Sundae o których przed chwilą napisałem oraz Tribes o której zamierzam napisać :)

Zacznę od cytatu z książki:

Change isn’t made by asking permission. Change is made by asking forgiveness, later.

Seth w książce pokazuje, że w dzisiejszych czasach, każdy z nas ma możliwość zmienić świat, dzięki narzędziom dostępnym w sieci oraz chęci zmiany istniejącego stanu rzeczy. Dzieli on ludzi na tych, którzy chcą zmieniać świat oraz na tych, którzy są sheepwalking, ludzi idących przez życie nie kwestionujących stanu obecnego rzeczy – przyjmujących rzeczywistość taką jaką jest a nie taką jaka mogła by być.

Książka nie jest wielkim arcydziełem, od blogu różni się tym, że stanowi całość – zaś blog jest zbiorem nie koniecznie połączonych ze sobą przemyśleń o podobnej tematyce :) Jednakże nie zgadzam się z niektórymi jej recenzjami w sieci – niektórzy zarzucają, że to co proponuje Seth może spowodować, że stracą pracę, ekhm… no i co z tego? Sorki, ale jeżeli to ma mnie powstrzymywać przed wprowadzeniem zmian w swoim życiu to ja dziękuję takim poradom.

Problem jedyny w książce jest taki, że jak zaczynacie ją czytać i czytacie już od jakiegoś czasu blog Setha, to można się domyślić co będzie dalej. Jednakże nie uniża to jej wartości. Osobiście lubię książki, które powodują że moja mózgownica od czasu do czasu wejdzie na wyższe obroty by przemyśleć pewne pomysły. To co mi się spodobało w książce to opisy i przykłady różnych ruchów stworzonych przez innych ludzi. Takie przykłady dają do myślenia, pokazują jak inni wykorzystując dostępne narzędzia zmieniają świat – powiedziałbym lepiej, czasami od razu widać jakich narzędzi tym ludziom wciąż brakuje ;) więc mamy pomysł na aplikację :)

Podsumowując, jeżeli szukacie książki motywacyjnej to warto ją kupić, jeżeli zaś szukacie czegoś głębszego, opisanego dokładniej to nie jest książka dla was. Jednakże nie zależnie od tego czy zdecydujecie się ją kupić czy też nie, polecam wam zapoznać się z prezentacją na temat książki:

Jak i obejrzeniu nagranej prezentacji (niestety nie mogę jej umieścić na blogu, dlatego daje linka).

Jakby informacji na temat Tribes było mało dodatkowo na blogu Setha, można znaleźć darmowy e-Book Tribes Q&A.

Podobnie jak w Meatball Sundae, Tribes też zawiera swoją lupę – czyli kolejne źródło informacji. Jeżeli po tym wszystkich jesteście książką zainteresowani to można ją kupić w Amazon za $13,57. Swojego czasu była dostępna w American Book Store, jednakże dziś jej tam już nie znalazłem.