Denerwują mnie portale, w których na nowo muszę uzupełniać wszystkie swoje dane osobowe, doświadczenie zawodowe, swoje umiejętności itp. Lista za każdym razem jest inna, jeszcze nie spotkałem się z dwoma portalami, które wymagały by identycznych danych – by chociaż ułatwić robienie COPY-PASTE. Nie, każdy musi być specyficzny i się wyróżniać. Najlepiej jeszcze by nie udostępniać API dla programistów, bo niby po co mamy sobie pisać aplikacje synchronizujące profile? W końcu liczy się to ile czasu spędziliśmy na ich portalu a nie by nam ułatwić życie.

Na początku roku zacząłem uzupełniać swoje profile na stronach GoldenLine, LinkedIn czy też VisualCV tak by mieć wszystko na czasie, jakby ktoś mnie chciał wynająć to by miał pełen obraz sytuacji. Spędziłem nad tym dobry jeden wieczór, następnie zabrałem się za portale pracy takie jak Monster czy Careers na StackOverflow.

Monster zajął mi dobre kilka godzin, StackOverflow – 2 minuty! I moim zdaniem tak to powinno wyglądać. 2 minuty a nie godziny! Oczywiście by uzupełnić profil na StackOverflow musiałem uzupełnić profil LinkedIn, ale zrobiłem to raz! i mam tą samą informację w dwóch miejscach. Zaktualizuje sobie LinkedIn, to synchronizuje go sobie z SO. Wszystko dzięki API które LinkedIn udostępnia.

Na tym by się to wszystko skończyło gdyby nie to, że aplikując na pozycję poprzez Monster zacząłem być przekierowywany na strony agencji konsultacyjnych, które znów miały swoje profile. I tak wpadłem w błędne koło, które spowodowało, że w ciągu tygodnia 20 razy pisałem na nowo swoje CV na różnych portalach. Ile zwykły śmiertelnik może takich profili wypełnić? Czy was to nie denerwuje?

Na przykład w jednej z miłych i dobrych firm, także jedną z nielicznych z którymi utrzymuje kontakt i od czasu do czasu dostaję propozycję pracy, musiałem uzupełnić profil. Z tą różnicą, że zamiast wypisywać miejsca pracy trzeba było wypisać projekty wraz z ich opisem, technologiami użytymi itp. Następnie przeszedłem do wypełniania swoich skillsów i natrafiłem na takie o to combo:

skills

Rozumiem, czemu pracodawcy chcą mieć tak szczegółowe dane ale czy to już nie przesada? Należało wypełnić wszystkie 4 pola tak naprawdę, do tego datę pierwszego użycia i datę ostatniego użycia, oraz poziom zaawansowania w technologii. Ktoś z was pamięta datę wyjścia .NET 3.0? a .NET 3.5? a .NET to zawiera w sobie 3.0 i 3.5 czy to takie ogólne stwierdzenie technologia .NET?

Takich technicznych kompetencji trzeba wypełnić dla każdej technologii, nHibernate, ADO.NET itp. Nagle powstaje 40 stronnicowe CV z informację dokładną jaka technologia kiedy użyta. Zastanówcie się ile czasu trzeba spędzić by coś takiego uzupełnić? Same kompetencje techniczne to już jest sporo, a teraz przejdźmy do oprogramowania Word 2000/2003/2007/2010? Rozumiecie o co chodzi?

To zaczyna być moim zdaniem pewnym absurdem, niemiałbym nic przeciwko temu by to raz wypełnić – naprawdę raz i raz do roku odświeżać listę, ale czemu ja to muszę pisać dla każdej agencji, portalu, profilu? To naprawdę zaczyna więcej czasu zabierać ludziom niż znalezienie samemu pracy a nie poprzez agencje.

Kiedyś UE próbowało ujednolicić std. CV, z skutkiem takim, że teraz mało osób o tym słyszało. Chyba głównie dlatego, że std. ten jest tość toporny, blokuje możliwość kreatywnego tworzenia CV, wymaga szarości i pospolitości. A co lepiej wpadnie w oko, szarość/normalność czy kolorowe, nie normalne CV? Moim zdaniem kolorowe zostanie przynajmniej przeczytane. A zwykłe szare, trafi na stos i może nigdy nie trafi do rąk osoby rekrutującej.

Czy tak ciężko by stworzyć standard Meta CV API? Chodzi nam tylko o to by dane były zapisane w ustandaryzowanym językiem zaś sposób prezentacji danych – dowolny. Pomyślcie co by wam to dało, uzupełniacie profil na LinkedIn, eksportujecie dane do Meta CV API, które potem importujecie na dowolny inny portal, albo otwieracie w Word i edytujecie graficznie jak chcecie.

Czy to jest aż tak trudne do stworzenia? Blogom się udało, mają swoje Meta Weblog API i jakoś to się przyjęło, mimo, że różnie to bywa z posiadanymi danymi przez strony blogowe – jedni zawierają krótki opis, inny nie, jedni mają kategorie, inny tagi. To teraz czy tak ciężko jest stworzyć prosty schemat XMLa, który byłby wykorzystywany przez wszystkie portale z profilami użytkownika?

Co na tym może stracić GoldenLine? Ludzie nie będą spędzać 2h na wypełnieniu profilu? Trudno, spędzą go na forum i poszukując znajomych. Software ma nam ułatwiać życie a nie utrudniać. Więc czemu ciągle piszemy software który daje nam kopa w d$%^ę? Jaki jest tego cel?

Już swojego czasu zabrałem się za pisanie małej aplikacyjni do synchronizacji profili na różnych portalach, ale zrezygnowałem dość szybko – nie chcę pisać aplikacji opierającej się o parsowanie HTMLa (wiem, że nie tylko ja zrezygnowałem) przecież to się w głowie nie mieści. Tam już pół biedy std. brak jest jakiegokolwiek API.

Kiedy chcę napisać post to piszę go w Wordzie i wysyłam na bloga, piszę go w Live Writer i wysyłam na dowolnego bloga. Nie jestem ograniczony, mogę coś zrobić szybko i sprawnie wykorzystując narzędzie wspierające API danego bloga w tym głównie Meta Weblog API.

Profili mi się uzupełniać już kompletnie nie chce. Na szczęście są jeszcze ludzie, który to robią za nas. W Hudson IT po przesłaniu swojego CV i krótkiej rozmowie telefonicznej dostałem link do swojego profilu z prośbą o akceptację. Profil był wypełniony, 50 kompetencji wypisanych, wystarczyło tylko kliknąć „OK.”. Teraz skoro nie potrafimy znaleźć wspólnego rozwiązania dla wszystkich portali czy std. CV to może warto poświęcić czas by ułatwić ludziom pracę i wypełnić ten profil za nich. Oczywiście mogą potem być pewne niedoskonałości, które my możemy poprawić jednak nie my musimy spędzać kilka godzin nad profilem.

Na przykład w ProData Consultat, moje CV zostało poprawione przez nich by lepiej wyglądało – fajne i miłe.

Inne portale starają się za pomocą CV w Word uzupełniać dane… wychodzi im to jak wychodzi, ale się starają. Choć po 3 takich przypadkach nie wiem czy lepiej by nie było gdyby mi dali możliwość wypełnienia tego od samego początku.

A czy tak trudno by napisać prosty XML przechowujący dane, dla przykładu:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<!-- to tylko przyklad napisany na kolanie -->
<resumes>
 <resume lang="en-US" name="soft dev">
  <personalData>
   <firstName></firstName>
   <lastName></lastName>
   <birth></birth>
   <nationality></nationality>
   <emails>
    <email></email>
    <!-- ... -->
   </emails>
   <phones>
    <phone type="mobile" timeFrom="9:00" timeTo="22:00"></phone>
    <phone type="home" timeFrom="18:00" timeTo="22:00"></phone>
    <!-- ... -->
   </phones>
   <address>
    <country></country>
    <city></city>
    <street></street>
   </address>
   <webSites>
    <webSite type="blog"></webSite>
    <!-- ... -->
   </webSites>
  </personalData>
  <personalStatement></personalStatement>
  <careerObjectives></careerObjectives>
  <skills>
   <skill id="1" type="technical" yearsUsed="9" usedFrom="2001" usedLast="2010" experience="5">C#</skill>
   <skill id="2" type="management" yearsUsed="2" usedFrom="2001" usedLast="2005" experience="1">SCRUM</skill>
  </skills>
  <educationHistory>
   <school dateFrom="2001-03-09" dateTo="2004-03-09" type="univercity" name="">
    <dimploma></dimploma>
    <desc></desc>
   </school>
   <!-- ... -->
  </educationHistory>
  <employmentHistory>
   <employer dateFrom="" dateTo="" industry="" name="">
    <positon></positon>
    <desc></desc>
    <skills>
     <!-- skillRef - referencja do skill, jeżeli nie ma to tworzy i ustawia datę z daty pracy -->
     <skill type="technical" skillRef="1">C#</skill>
    </skills>
   </employer>
   <!-- ... -->
  </employmentHistory>
  <projects>
   <project from="" to="" employer="">
    <desc></desc>
    <skills>
     <skill skillRef="1" type="technical">C#</skill>
    </skills>
   </project>
   <!-- ... -->
  </projects>
 </resume>
 <resume lang="pl-PL" name="programista">
  <!-- ... -->
 </resume>
</resumes>

Wystarczy tylko zrobić ten std. na tyle otwarty by spełniał większość wymagań dot. pracowników. Czyli dodatkowe atrybuty, tagi, itp. Teraz każdy z nas może mieć z unifikowane CV w postaci XMLa, zaś to jak go zaprezentujemy zależy tylko i wyłącznie od nas. Na przykład wraz z Wordem ładnie z formatowanym wysyłamy dane w postaci XML, pracodawca wczytuje to do systemu, pokazuje mu się ładna tabelka, po której może sortować/filtrować itp. Przez co i nie tylko my ułatwimy sobie życie ale także i pracodawcy będzie łatwiej, duuużo łatwiej przeglądać i szukać osób mu odpowiadających.

Czy teraz mając taki std. ciężko by było to wszystko synchronizować? Nie, ale oczywiście wciąż będzie tok myślenia – my go nie wprowadzimy, bo to nam zabierze użytkowników, bzduuuuura! Portale prędzej tracą na użytkownikach, którzy po raz setny mają uzupełniać swój profil niż na tych, którzy są wstanie synchronizować swoje profile.

Tak naprawdę nie wiem czemu to jeszcze nie zostało jakoś ustandaryzowane, może dlatego, że nikt się tego nie podjął, a może dlatego, że podjęły się tego osoby, które nie mają siły przebicia? Szkoda bo na tym wszyscy byśmy zyskali, a dodatkowo osoby zaczynające pracę miały by przynajmniej pogląd jakie dane należałoby wprowadzić – zawsze jest łatwiej stworzyć pierwsze CV jak się wie co ma się w nim znaleźć niż jak się próbuje na chybił trafił.

A ty drogi czytelniku, jakie masz zdanie na ten temat? Męczyłeś się kiedyś z wypełnianiem paru[nastu ] profili w ciągu tygodnia? Próbowałeś napisać aplikację synchronizującą dane? A może chciałbyś stworzyć taki standard lub uważasz, że ujednolicenie tego to jest jeszcze gorsze niż to, co aktualnie portale nam udostępniają?

1 KOMENTARZ

 1. Zgadzam się. I też kiedyś zrezygnowałem z pisania takiej aplikacji – już na etapie pobierania zawartości skrzynki GoldenLine. Było tak niesamowicie nudne, że jak pomyślałem o robieniu tego w 100x bardziej zaawansowanym i rozbudowanym stopniu dla X kolejnych stron to po prostu przestałem.

Comments are closed.