Instalację WSS 3.0 mogliśmy wykonać na maszynie, która nie została dodana do domeny – nie zależnie od kroków instalacji jakie podjęliśmy. Wystarczyło podczas kreatora konfiguracji podać konto użytkownika lokalnego i baza konfiguracyjna była tworzona. Niestety w SharePoint 2010 Foundation (tak zwanym WSS 4.0), jeżeli nie dołączamy do farmy lub nie instalujemy „całego” rozwiązania wraz z SQL Express pojawi nam się taki o to błąd przy próbie utworzenia bazy konfiguracyjnej:

The specified user COMPUser is a local account. Local accounts should only be used in stand alone mode.

Na szczęście istnieje obejście problemu :) Zanim jednak do niego przejdę, warto i należy zapoznać się z instrukcją instalacji SP 2010 na Windows 7, dostępną tutaj, są tam linki do wymaganych patchy plus opisy jak należy zmodyfikować plik konfiguracyjny instalacji by się instalacja powiodła.

Po instalacji SP i przed uruchomieniem konfiguracji uruchamiamy SharePoint 2010 Management Shell a następnie wykonujemy polecenie New-SPConfigurationDatabase:

NAME
    New-SPConfigurationDatabase

SYNOPSIS
    Creates a new configuration database.

SYNTAX
    New-SPConfigurationDatabase [-DatabaseName] <String> [-DatabaseServer] <String> [[-DirectoryDomain] <String>] [[-DirectoryOrganizationUnit] <String>] [[-AdministrationContentDatabaseName] <String>] [[-DatabaseCredentials] <PSCredential>] [-FarmCredentials] <PSCredential> [-Passphrase] <SecureString> [-AssignmentCollection <SPAssignmentCollection>] [<CommonParameters>]

DESCRIPTION
    The New-SPConfigurationDatabase cmdlet creates a new configuration database on the specified database server. This is the central database for a new SharePoint farm.

    For permissions and the most current information about Windows PowerShell for SharePoint Products, see the online documentation (http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=163185).

RELATED LINKS
    Backup-SPConfigurationDatabase
    Disconnect-SPConfigurationDatabase
    Connect-SPConfigurationDatabase
    Remove-SPConfigurationDatabase

REMARKS
    To see the examples, type: "get-help New-SPConfigurationDatabase -examples".
    For more information, type: "get-help New-SPConfigurationDatabase -detailed".
    For technical information, type: "get-help New-SPConfigurationDatabase -full".

podając przynajmniej wymagane parametry (reszta jest opcjonalna ale może być przydatna – nazwanie bazy administracyjnej :)):

 • DatabaseName – nazwa bazy konfiguracyjnej;
 • DatabaseServer – nazwa serwera baz danych;
 • Passphrase – hasło niezbędne do dodania kolejnego serwera do farmy;
 • FarmCredentials – to samo się nam otworzy, okienko z uprawnieniami.

Dla przykładu:

New-SPConfigurationDatabase -DatabaseName SP_Config -DatabaseServer MyServer -Passphrase <PASS_Z_LICZBA_I_ZNAKIEM_SPECJALNYM> <enter>

Uwaga, jeżeli coś pójdzie nie tak w trakcie tworzenia bazy – na przykład za słaby passphrase to niestety baza zostanie utworzona i kolejna próba wykonania polecenia New-SPConfigurationDatabase z tą samą nazwą zakończy się błędem :/

Następnie, uruchamiamy kreatora i dodajemy naszą instancję do farmy (po poprawnych poprzednim kroku będziemy klikać tylko next). Na tym nie koniec, po utworzeniu Central Administration należy utworzyć Web Application i Site Collection ręcznie, osobiście nie udało mi się tego zrobić przez wizard ale może coś popełniłem nie tak :)

Na wszelki wypadek podaje swoją konfigurację:

 1. Mam wyłączony UAC;
 2. Mój komputer nie jest w domenie;
 3. Mam wersje Windows 7 x64;
 4. Najpierw zainstalowany był SQL Server 2008 Dev plus SP1;
 5. Potem VS 2010 bez SQL Express;
 6. Nie potrzebowałem niczego konfigurować, jeżeli chodzi o IIS i Windows Features – wszystko już miałem powłączane;
 7. Następnie zainstalowałem patche wymienione na stronie msdn – ja potrzebowałem:
  1. Windows Identity Foundation (Windows6.1-KB974405-x64.msu);
  2. Cumulative update package 2 for SQL Server 2008 Service Pack 1 (SQLServer2008-KB976761-x64.exe) – po tym restart był wymgany;
 8. Następnie wykonałem kroki z New-SPConfigurationDatabase;
 9. Ostatecznie manualne (nie wizardowe) utworzenie Web Application i Site Collection;

Po tym wszystkim możemy się rozkoszować nowym SharePointem:

01

Szczerze, dziwie się MSowi, że jak już udostępnił programistą możliwość pisania rozwiązań na maszynach klienckich to nie dodał tego jednego małego IFa do instalacji by to umożliwić nam bez zbędnego barania się w rozpakowywanie instalacji, proszenie MSa o dodatkowe patche itp.

2 KOMENTARZE

 1. Hej,
  Świetny post :) Bardzo mi się przydał :) Wszysto jest tak jak napisałeś. Dodam tylko dwie rzeczy:
  1. Przy instalatorze do WSS 4.0 (okienko startowe) jest możliwość wybrania linka do instalatora, który przygotuje system do instalacji WSS 4.0.
  2. Operacja New-SPConfigurationDatabase trochę trwa, a Shell przy tym poleceniu nie pokazuje postępu. To jest normalne – wystarczy poczekać.

Comments are closed.