Nie znam aplikacji webowej, która nie posiada jakiejś notyfikacji wykonywanych akcji przez użytkownika, czy też notyfikacji nie powodzenia jakiejś operacji.

Na przykład, wykonujemy AJAX call do serwera by pobrać jakieś informacje niezbędne do poprawnego wyświetlenia formularza. Operacja ta się nie udaje. Możemy oczywiście to z ignorować i co najwyżej zdać się na piękny żółty alert w dolnym oknie przeglądarki IE 8 (nie wiem jak to jest w IE9). Ale możemy też, poinformować o tym użytkownika – czy to poprzez ukochane narzędzie debugujące dla IE – alert(message) czy też przez bardziej wyrafinowane narzędzie jakim jest custom notification.

To custom notification może wyglądać jak w gmail contacts czy też tak jak to zaprezentowali chłopaki od Twitter Bootstrap. Jedyny problem z całymi tymi alertami w Bootstrap jest taki iż są one statyczne – czyli na istniejącym elemencie strony wywołujemy komendę alert() i nagle jak klikniemy przycisk zamknij to alert zniknie ze strony.

Nie mamy jednak możliwości podania wiadomości notyfikacji, typu notyfikacji itp. itd. Co powoduje moim zdaniem, że te alerty są kompletnie nie użyteczne.

A, że ja nie pojąłem jeszcze w pełni tajników CSS i nie wiadomo jakbym się silił i prężył nie uzyskałbym nawet po części tak ładnego wyniku jak to ma miejsce z Twitter Bootstrap. Stwierdziłem, że prędzej oprogramuje alerts i dodam możliwości tworzenia notyfikacji dynamicznie niż zrobię to wszystko od podstaw :)

I tak o to, powstał kod dostępny zarówno na gist jak i na jsFiddle:

Link do przykładu

Teraz, wystarczy, że w javascript napiszecie alerts.msg.[type](message, title, permanent) i macie dynamicznie wstawiony alert w diva o klasie css alerts. Title jak i permanent są parametrami opcjonalnymi. Title nada tytuł, zaś permanent określi czy przycisk close ma być dostępny czy też nie.

Dla przykładu:

alerts.msg.warn(‘Im alive!!!’, true);
alerts.msg.error(‘Im alive!!!’, ‘Yuuuupi!’, false);

Może wy też macie jakieś rozszerzenia dla Twitter Bootstrap którymi byście chcieli się podzielić? :)


Czy takie tematy was w ogóle interesują czy raczej pora powrócić do pisania czegoś bardziej .NETowego albo nawet bardziej miękkiego? dajcie znać, dzięki :)

3 KOMENTARZE

Comments are closed.