Tak, wiem ostatnio dużo złego pisałem na temat WP8, ale jednak wciąż z niego jeszcze korzystam. Hipokryzja? Nie. Zawsze pisałem o negatywach, nigdy o pozytywach.

Pora więc powiedzieć, dlaczego jeszcze korzystam z WP. Kilka tych rzeczy nie jest nowością, ale piszę o tym co mi się podoba! Więc możliwe, że już o tym czytaliście/słyszeliście. Nie wspominam tutaj o małych sprawach na które w trakcie korzystania można się natknąć. Są moim zdaniem one pomniejsze i raczej zostaną naprawione w kolejnych updatach.

UI

iPhone przestał mi się podobać tak w 3 jego edycji, nie robili oni żadnych zmian, jakieś ikonki, może grupowanie… ale te ikonki…

Do tego ten droid.. ikonki, ikonki i ikonki.

Nagle pojawił się WP i od razu LOL, po pierwsze inne UI, dużo fajniejsze moim zdaniem, do tego jest ono interaktywne – umożliwia by każdy kafelek pokazywał najnowsze informacje, lub te na które autor aplikacji zezwala. Tak czy siak UI moim zdaniem WP jest naprawdę rzeczą świetną i ogromny plus dla MS za to, że nie stworzył kolejnych ikonek.

Jest on przemyślany, ładny i schludny. Do tego wystarczająco konfigurowalny by mieć home screen tak jak się chce z informacjami które się chce mieć. Duży plus tutaj dla WP8 za wprowadzenie możliwości zmiany rozmiarów kafli.

People Hub/Social

Funkcja ta mnie powaliła na łopatki. Jest to najlepszy feature WP a WP8 jeszcze go trochę ulepszyło. Po pierwsze, możliwość linkowania kontaktów tak by wiele takich samych kontaktów lub kontkatów z różnych źródeł pojawiało się pod jednym kontaktem – jest to killing feature.

Do tego możliwość podłączenia wielu kont gmail z synchronizacją maili, kalendarza i kontaktów, jak i podłączenie takich social networks jak Facebook, twitter czy linkedin powoduje, że moje centrum dostępu do świata znajduje się pod jednym kafelkiem.

Mam znajomego, którego daty urodzin nie mam w kontakcie, ale podał on w FB? Dostanę tą informację!

Pół biedy to, interesuje mnie co ostatnio Procent ćwierknął? Wchodzę w jego kontakt, zakładka Whats New i boom mam info z miejsca co tam znów na bloga puścił.

Do tego można dodać jeszcze zakładkę historia i mam pełny set informacji o tym kiedy rozmawiałem z danym kontaktem, jakie maile wymieniliśmy oraz jakie SMS wysłaliśmy.

Zakładka zdjęcia zaś od razu da mi listę wszystkich zdjęć udostępnionych przez tą osobę.

Jeżeli zaś interesuje mnie to co się ogólnie dzieje w świecie to wystarczy, że nie będę wybierał żadnej osoby i przejdę na What’s New.

Chcę ćwierknąć lub coś na FB puścić? Nie ma problemu, z jednego miejsca mogę wrzucić globalnego sociala, lub bezpośrednio do osoby z poziomy kontaktu.

Takiej funkcjonalności nie ma żaden z droidów i iphonów – nie, nie ma, możecie pisać co chcecie.

Droid może podobną zasymulować za pomocą aplikacji trzecich, ale nie działa ona tak zajebiście dobrze jak wbudowana w WP. Dla przykładu wystarczy podać łączenie dat urodzin – ja miałem z duplikowane info zarówno w kalendarzu jak i w kontakcie.

MS udostępnia to od razu z miejsca. Wbudowane, i działające. Nie potrzebujecie aplikacji Twitter/FB osobnych – chyba, że mowa o direct messages i private messages (ale private messages z FB można czatem załatwić).

Odkąd mam WP, nie korzystam z żadnej innej apki do social. Wszystko mam w jednym miejscu i mój telefon służy mi informowaniu mnie o tym, że może warto zajrzeć na FB lub Twittera z komputera.

Email

Ok, wiem wiem, będę się powtarzał – LOL :) najlepiej zorganizowany klient poczty na mobile z jakim miałem styczność. Dużo bardziej przejrzysty od tego co droid daje, nie wspominając już o iphone – wystarczy tylko popatrzeć na to jak jest rozwiązany wątek wiadomości, lol :)

Możliwość grupowania wielu kont w jedno miejscie dostępowe wraz z nadaniem nazwy – na przykład Priv łączący 3 konta pocztowe.

Tutaj MS pokazał, że email, może być przyjemny na telefonach komórkowych :)

Co tutaj można więcej powiedzieć, jeżeli nie korzystaliście z emaila na WP (trzeba to dotknąć) to nie wiecie co tracicie :)

Kalendarz

Kolejna rzecz, która łączy się z naszymi kontami, mam z jednego miejsca dostęp do wszystkiego co się dzieje u mnie – ktoś mnie na FB zaprosił na imprezę? Mam to info, ktoś mi wysłał meeting request na gmail? Mam to info.

Naprawdę, pod względem synchronizacji i udostępniania i publikowania – super sprawa!

xBox

:) co tutaj więcej dodać, dostęp do mojego konta, i znajomych z jednego miejsca, plus gry. Ale, no właśnie, ale, MS wypuścił SmartGlass i to w połączeniu z xBoxem jest po prostu kolejny killer feature :)

OneNote

Bo jest! I od WP8 działa poprawnie plus kilka ekstra poprawek wprowadzonych. Dostęp do notatek w każdym miejscu. Dla mnie wystarczające i naprawdę dobrze zrobione rozwiązanie.

Podsumowanie

Jest to lista apek z których korzystam najczęściej. Jest to też lista apek wbudowanych w telefon (nie licząc SmartGlass), dostępnych od razu po jego uruchomieniu.

Więc jeżeli drażni was social w droidzie lub iphone, nie czekajcie tylko przenieście się na wp8, będziecie zadowoleni :)

Ot, i co, dalej Hejter? ;)

4 KOMENTARZE

  1. Hejter's gonna hejt, więc już pewnie zostaniesz hejterem. I Tomek O. Ci pewnie jeszcze nie raz wypomni. Ale nie zmienia to faktu, że nawet od hejtera dobrze czyta się recenzję obiektywną (prawda?). Bo tak sam człowiek by pewnie tego WP nawet nie dotknął :P

    Więc pozdrawiam hejtera i dziękuję za posta!

  2. Hmm taka łyżka dziegciu do tych zaproszeń gmail w kalendarzu – WP "by default" stwierdza, że je zaakceptowaliśmy. Można tylko wysłać info "spóźnię się"… A druga strona nie ma odpowiedzi. Raz czy dwa się na tym "przejechałem" ;)

  3. Prawda, z ICS od googla troche mi zajelo dojscie co i jak :) ale mozliwe ze to poprawia w kolejnych wersjach/poprawkach – przynajmniej mam taka nadzieje :)

Comments are closed.