Coś takiego można zobaczyć w sieci w wielu, wielu miejscach. Ale co to oznacza?

Czy jak ktoś mówi wspieramy IE8 to znaczy, że wspiera IE8 ze wszystkimi poprawkami zainstalowanymi czy, że wspiera wszystkie wersje IE8?

Pisze o wersjach, ze względu na to, że w zależności od setu poprawek, nasza wersja IE8 jest inna. I tak jak w Chrome czy w FireFox łatwo jest powiedzieć: wspieramy Chrome od wersji 4. Człowiek sprawdza przeglądarkę i dostaje info: Chrome 30, aaa ql czyli u mnie będzie działało.

Człowiek czyta „Wspieramy IE8”, patrzy na przeglądarkę, jest to IE8. Super, wchodzi na stronę a ta mu nie działa.

Dlaczego? Dlatego, że nie zainstalował on poprawki X, Y, Z z dnia A, B, C, która akurat poprawiała błąd z rozpoznaniem czy tag jest zamknięty czy też nie.

Nie licząc innych problemów, lepiej od razu zapomnieć o tym, że IE8 jest wspierane i pisać już wspieramy IE9… tylko znów, którą wersję?

No właśnie, to chyba jest problem z MS. Co z tego, że IE X nie zmienia swojej nazwy do kolejnego major release, jak w zależności od poprawek, mamy tak naprawdę zupełnie inną przeglądarkę.

Wyobraźcie sobie maszyny wirtualne zawierające IE8 dla każdej z możliwych poprawek… good luck with it. Nam dzisiaj trafił się problem, że na jednej maszynie IE8 krzyczało błędem o modyfikowaniu strony kiedy tag rodzica jest nie zamknięty. Na żadnej z maszyn wirtualnych – a mamy ich 3 łącznie – problem nie mógł być z reprodukowany. Rozwiązaniem buł Critical Update dla IE8 który naprawiał ten błąd (niestety instalacja poprawki nie zawsze jest akceptowalne społecznie :)) lub spędzić 3-5 dni próbując znaleźć linijkę kodu JS w popularnych bibliotekach, która powodowała ten ów błąd i albo go naprawić, albo zablokować skrypt dla IE8… tylko teraz IE8 to IE8… a to tylko konkretna wersja IE8 nie działa, inne śmigają.

Ja osobiście uważam, że jest to tragedia i przy takich typu poprawkach powinna ulec zmiana wersji przeglądarki z 8 na 9. Bo inaczej to się mija w ogóle z celem.

MS powinien nauczyć się czegoś od konkurencji – nowa wersja przeglądarki to nie oznacza breaking change jak wspieranie HTML5 itp. Jedynie kolejna wersja przeglądarki oznacza to, że został naprawiony krytyczny błąd, który powodował, że strona która działa na wszystkich innych przeglądarkach, nie działała na IE. Tego po prostu nie można nazwać tą samą wersją przeglądarki, kropka.