Wkurzyłem się, i to ostro, tak jak mogę sobie jęczeć dość często na różne rzeczy, tak wczoraj przebrała się miara, po prostu nie wiedziałem co mam zrobić, bo biedny pan na infolinii nie jest winny temu, że ktoś po prostu zjebał system bankowy.

Mówienie „no tak, zjebany a wygrywa nagrody jakieś tam…” nic tutaj nie da, większość tych nagród to jest dla panów w garniturkach – „te zobacz jacy cwani, zrobili coś co nie działa i wymuszają korzystanie z tego” i w oczach pokazują im się znaczki $$.

Nie chcę tutaj urazić dev od mBanku, bo strona to tam pół biedy, druga sprawa to polityka która się zmienia, oprocentowanie itp. itd. Każdy ma prawo popełnić błąd w kodzie, każdy, nikomu tego nie zabraniam, ale jednak strony banków nie powinny sypać takimi i siakimi błędami – niech przynajmniej da się zrobić przelew lub ściągnąć potwierdzenie przelewu, walę to czy jak w db.NET muszę zmieniać rozmiar okna by móc z banku korzystać, trudno, jak muszę to to zrobię. W db.NET mam taką gwarancję (co do systemu jest on obrzydliwy i kompletnie nie user friendly, gorzej od nowego mbanku) że ich system DZIAŁA!

W mBanku mam wrażenie że:

 • System jest niedopracowany pod względem bugów
 • System jest niedopracowany pod względem UX
 • Nie zostały przeprowadzone żadne badania na temat tego co osoba by chciała móc zrobić z danego miejsca w UI – ktoś po prostu nie czytał Don’t Make Me Think lub Rocket Surgery Made Easy
 • Nawet pomoc nie wie jakie rzeczy są dostępne a jakie nie w tym banku
 • Pewne rzeczy które są dostępne i myślimy, że to są TE rzeczy, to się mylimy, mbank nazywa je inaczej

No dobrze, część rzeczy z siebie wyplułem, teraz dowody na to co mówię.

Po pierwsze, mam konto firmowe w EUR, korzystam z niego w ten sposób, że jak coś tam spływa to ja ulatniam pieniądze i przelewam na swoje prywatne konto w EUR. Plusem jest to, że koszt takiej operacji jest zerowy – nie to co przelew z konta firmowego PLN, 1zł. Ale ok, to tam 1zł spoko.

Aktualizacja: nie prawda, wrowadziłem was w błąd przez moją ślepotę, sorki – patrz komentarz od mBanku i mój.

Problem polega na tym, że z tymi pieniędzmi nic nie zrobię – nic, kompletnie nic. To znaczy, mogę przelać je na konto w PLN (konwersja mbanku, strata 3% na euro), następnie z tego konta, mogę zrobić przelew na konto w unii europejskiej za darmo! Super, ale płacę prowizję 3% za konwersję PLN to EUR… tak, w mBanku nie można zrobić przelewu z konta euro na konto euro w innym banku – nawet w tym samym kraju.

Teraz dodatkowo mBank wprowadził opłatę za posiadanie konta firmowego walutowego w wysokości 10zł miesięcznie (tak zostałem telefonicznie poinformowany). W UI tą opłatę widać tak:

mbank-stare-saldombank-stary-saldo-eurmbank-nowe-saldo
Tajemnicza wartość ujemna konta… po której śladu nigdzie nie ma

Mhhh nie ma jej? W starym i nowym systemie nie istnieje. Pan z infolinii mówi, że mam zaznaczyć blokady na rachunku – na dwa sposoby można to zrobić, za pomocą „Zmień widok” i wybraniu rachunku i zaznaczeniu opcji blokady, lub kliknięciu na dole po wybraniu odpowiedniego konta.

U mnie wygląda to tak:

Pokazuje możliwość wyboru blokad dla konta firmowego w PLNPokazuje brak możliwości wyboru blokad dla konta firmowego w EURO gdyż takiej opcji nie maLink do blokad na rachunku jako tekst poniżej całej historii rachunku
Wybranie blokad na koncie walutowym – podobno tam jest ta ujemna wartość ukryta

Bajer polega na tym, że dla konta w EUR nie ma czegoś takiego jak blokady, zarówno w nowym jak i w starym. Patrz aktualizacja wyżej. Dlaczego nie ma blokad? Bo nie można przecież nigdzie indziej tych pieniędzy przelać jak tylko na swoje konto! Więc po co blokady?

Brak opcji blokady na starym mbanku dla konta firmowego w EUR
W starym też nie ma blokady dla konta firmowego w EUR

Jeżeli klikniemy na dole – w opcję drugą, to zostaniemy przekierowani do strony z blokadami… dla konta PLN.

Mhh dziwnie prawda?

No nic, to weźmy wprowadźmy jakąś kwotę za pomocą CTRL+V do pola… udało się wam? Bo mi nie, od pewnego czasu CTRL+V przestał działać, zaś działa PPM i Paste:

Menu kontekstowe z możliwością wklejenia wartości
Jedna myszka* to rull them all! *) trackball, touchpad etc.

Nie działają także skróty CTRL+X itp.

No dobra, to teraz wejdźmy w szczegóły rachunku – Rachunki i potem kliknijcie na rachunek. Super, przejdźcie mi teraz do historii tego rachunku, podpowiem, trzeba kliknąć w strzałkę, najechać muszką na rachunek i na niego nie klikać, tam będzie opcja!

Jesteście już w historii? Świetnie, wiecie o tym, że to nie jest historia konta? Serio! Z ręką na sercu, to właśnie usłyszałem od pomocy technicznej. To jest strona Planowania Budżetu. A wiecie czemu się tak ona teraz nazywa? Bo ma ona bug… dość solidny… mianowicie nie pokazuje wszystkich transakcji, mi starano się wmówić, że wszystkich mTransferów nie pokazuje – nie dałem się zwieść bo mi pokazuje wszystkie… oprócz kilku, które dopiero zauważyłem, że ich brakuje jak wszedłem w poprawną historię.

Obrazek pokazuje, że w starym mbanku te operacje są wyświetloneObrazek pokazuje brak operacji z dnia 29 w nowym mbanku
29 Września, dzień który według nowego mbanku nie istniał…

Z powyższych screenshotów wnioskuję, że mają buga w wyświetlaniu operacji, które zaszły w trakcie niedzieli… jak na przykład kupno na firmę sprzętu komputerowego, to tak, w końcu potwierdzenia nie potrzebujemy nie?

Tego jednego, który był niezbędny do tego bym mógł zamknąć miesiąc w firmie. W starym serwisie, ta transakcja jest pokazywana, w nowym, dowiedziałem się, że Widok Historii w zakładce Historia włącza się z Widoku Planowania Budżetu w zakładce Historia (ta sama zakładka powtarzam to by ludzie zapamiętali bo ja sam już zapominam i się gubię) za pomocą kliknięcia Zmień Widok.

Zakładka historia w nowym mbanku nie pokazuje pełnej historii, to jest Widok Planowania Budżetu na górze po prawej zmiana widoku na Widok Historii

Tam dopiero możemy określić daty pomiędzy którymi interesują nas operację (widok taki podobny do tego starego systemu) i klikamy zatwierdź. Następnie moim oczom pokazuje się coś takiego:

Cała historia zasłonięta przez miały prostokąt
Po co Ci historia? jak masz Planowanie Budżetu!

To białe to nie moja cenzura, tak to wygląda, strona jest dość długa i nie jestem wstanie zobaczyć żadnej operacji.

Super nie?

To są te rzeczy, które mi się wczoraj przytrafiły. Teraz do tego można dodać rzeczy, które są od dawna. Jak wejdźcie w informacje o karcie i spróbujcie przekopiować wartość „Dostępne środki” by obliczyć sobie dokładnie ile musicie spłacić. Udało się wam? Pewnie nie bo CSS jest zwalony i warstwa od Limit karty blokuje dwa poprzednie.

Albo korzystajcie z banku przez dłuży okres czasu, gwarantuje wam, że w którymś momencie niezależnie od tego co wykonujecie, sesja wam wygaśnie. Tuż przed wygaśnięciem sesji będziecie mieli błędy typy: nie udało się zrealizować przelewu, brak środków na koncie itp. itd.

Może i jestem pechowcem jeżeli chodzi o technologię i bugi znajduję tam gdzie inni ich nie mają, ale jest jakaś granica tego wszystkiego.

Po wprowadzeniu opłaty przez mbank za prowadzenie konto firmowego w euro należy zarabiać 5 000 euro miesięcznie i mieć konto euro prywatne, by wyjść na zero. Oprocentowanie na prywatnym jest 0,8% w skali roku. Po obliczeniu podatku belki, wychodzi na to, że 5K euro powinno gwarantować utrzymanie się na poziomie zero, w przeciwnym wypadku, będziemy płacić mbankowi za to, że z tymi pieniędzmi nic zrobić nie możemy – no możemy, jedynie wymienić na PLN tracąc 3% wartości i zyskując zamiast 0,8% to 1,5% … no dobra, na lokatach tam jakiś można wyciągnąć 3% lub 2,6% co i tak po odjęciu tych 3% od całej sumy daje raczej… kiepski wynik.

Chcę zmienić konto, jestem tego pewny już w 100%, trudno będę się bujał teraz trochę z papierkową robotą, ale chcę to zrobić, bo na mbanku tracę a nie zyskuję.

Dlatego drodzy czytelnicy, proszę doradźcie, co mam wybrać? Potrzebuje zarówno konto prywatne, jak i konto firmowe. Najlepiej by była obsługa kont walutowych z możliwością przelewu pieniędzy w danej walucie.

Nie chcę powoli mieć nic wspólnego z mbankiem, w szczególności mój bug security wciąż nie został naprawiony – a tak, nie wspominałem, udało mi się 2 krotnie go powtórzyć. Zalogowałem się do mbanku, mój komp zrobił blue screen, włączyłem kompa, odpalam stronę mbanku i… jestem zalogowany! O tak, automatycznie, bez wpisywania hasła itp., ot tak :)

Będę więc wdzięczny za jakiekolwiek sugestie! Dzięki!

14 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że teraz napisałeś bo dopiero co założyłem firmowe w mbanku, ale bez EUR to może mnie tak szlag nie trafi.

 2. Nie mam kont EUR, same PLN, ale zdarza mi się wku…ć na mBank. Najgorzej, że człowiek uczy się jak obchodzić ich błędy i zaczyna się przyzwyczajać. Mój “ulubiony”:
  Moje finanse, najeżdżam na konto, wybieram “Przelew zdefiniowany”
  Mam tylko jeden zdefiniowany, to podpowiada mi się, wprowadzam kwotę,naciskam Wyślij przelew.
  Pokazuje się komunikat:”Podany numer rachunku należy do Ciebie, czy chcesz wykonać przelew na rachunek własny?”
  Jeśli nacisnę na tak, to oglądam kręcącą się “klepsydrę” i tyle – nic nie moge zrobić, wisi, muszę wybrać jakąkolwiek pozycję z menu, przelew nie jest zrealizowany.
  Jak na nie, to mogę wysłać przelew.

  Powoli się przyzwyczajam, ale kilka rzeczy się w menu naszukałem….
  Np. gdzie są “Wnioski”.

 3. Powiem wam tak :) Logujcie się na stary interfejs mBanku. Tam wszystko działa.
  Druga sprawa, w innych bankach jest jeszcze gorzej ale o tym musicie przekonać się samodzielnie.
  Miałem konta w 6 bankach wszystkie mnie w końcu zaczynały bzykać z nienacka. Dlatego w końcu przeniosłem się do mBanku, tam konto jest ZAWSZE za 0 zł.
  Na 99% Cię nie wybzykają i nie podwyższą opłaty za konto. Mają chyba najlepsz infolinię/chat itp. w Polsce.
  Jako jedyni chyba mają forum i blog na którym w skrócie zrozumiałym dla ludzi informują o zmianach. Wszystkie inne banki olewają klienta i nie maj ani bloga z mozliwoscia komentowania ani forum. mBank dostaje tam po dupie, ludzie wkurzaja sie ze wprowadza oplate za karte kredytowa i trzeba w miesiacu zapalcic na CAŁE 100 zł itp. itd. (w innych bankach to jest najczesciej 200-300 msc). Inne banki po prostu walą pdfa z informacją że zmieniły się warunki i teraz sobie czytaj 50 stron i szukaj różnic.

  Nie, nie mówię Wam, zastanówcie się nad mBankiem. Najpierw wypróbujcie drugie konto w innym banku czy Wam pasuje bo z moich długofalowych doświadczeń (dawny Lucas, Polbank, Deutche Bank, Alior, Millennium) to inne banki to jest dopiero porażka i bzykanie w porownaniu do mBanku.

  Poczytajcie co się działa z Alior Sync… (i moze dalej dzieje).
  mBank w koncu poprawi bledy w nowy interfejsie (mnie on tez wkurza bugami spoko).

  Ja mbanku bede bronil :DD

 4. Spróbuj ING. Mam tam konto firmowe, co prawda nie walutowe, ale działa bez zarzutu i opłat żadnych oprócz opłaty za kartę 7zł, która to opłata nie jest naliczana przy miesięcznych operacjach kartą na 300zł. Do tego jak masz tam też konto prywatne to nie musisz logować się osobno do osobnego konta tylko wszystko masz dostępne pod jednym loginem i hasłem. Mam prywatne konto walutowe, i żeby nie tracić na prowizji banku przy wypłacaniu (jakaś zawsze będzie) wypłacam € w placówce banku i idę do kantoru (można też korzystać z internetowych kantorów ale jakoś nie próbowałem).
  Robiłem przelew z tego konta na inne konto zagraniczne i nie było problemów. Nie wiem jak z firmowym walutowym, nie próbowałem.

 5. aha, a gdybym mial zmienic na inne konto niz mBank to moze ING albo Millennium, ale mowi Ci, bzykaja wszedzie x3 niz to co mBank

 6. @Artur: przelew zdefiniowany czy przelew na rachunek wlasny – moze po prostu wykonaj od razu przelew na rachunek wlasny? :)

 7. **@bin**

  moga bzykac wszedzie :) ale nie wszedzie masz sytuacje ze na koncie masz -2,44 z zerowa informacja dlaczego, wszystkie Twoje wyciagi mowia ze jest 0 a nie minus. A operacji ktora Ci zabrala -2,44 nie ma w systemie – nie istnieje, a jednak, na koncie masz -2,44.

  Przy takich numerach :) nie ma co bronic banku.

  PS.: z mbanku korzystam od 2001 roku, nigdy z nim takich problemow nie mialem jak teraz mam. nigdy tez nie mialem sytuacji ze nie moglem znalezc tranzakcji, czy klopotow z bezpieczenstwem. nigdy tez nie mialem tak bym czekal 2 miesiace na buga security ktory im zglosilem by zostal rozwiazany (wciaz nie jest, moj ticket nie zostal zamkniety albo zostal po cichaczu i mnie nie poinformowano).

 8. @Pepe
  Zdefiniowany, bo mam ustawiony np. tytuł przelewu. Czytelny dla mnie (np. EKONTO – MBIZNES), po którym od razu widzę skąd i dokąd.

 9. **@Przemek**

  ;) mBank zrobil blad i nie zintegrowal sie z xBox Live :)

  **@Artur**

  zgadzam sie, taki sposob jest duzo lepszy, bo nie wiem czemu mbank mi ustawia konto firmowe domyslnie w ktoryms z pol, przez co juz stracilem pare 1zl za _zly przelew i probe naprawy_ :)

 10. @Gutek
  Przeczytaliśmy Twój wpis z uwagą. Dziękujemy za wnikliwą analizę udostępnionego serwisu. Jesteśmy otwarci na krytykę i merytoryczne uwagi. :)

  Pozwól, że odniesiemy się do najważniejszych kwestii.

  1. Nie można zrobić przelewu z konta euro na konto euro w innym
  banku.
  Z opisu wygląda, że wykorzystywana jest formatka przelewu krajowego do
  zrobienia przelewu walutowego innego niż wewnętrzny. Dlatego wykonanie
  nie jest możliwe. Prosimy o wybranie opcji „Przelew zagraniczny lub
  walutowy” – to powinno pomóc. :)

  2. Nie widać opłaty na rachunku eMax Biznes Euro jeśli saldo przed
  opłatą było równe 0,00.
  Saldo było zerowe zatem opłata “wpadła” w zawieszenie, ponieważ saldo
  ujemne rachunku jest niedozwolone. Dlatego opłata nie jest widoczna w
  historii. Zastanowimy się, czy i jak to zmienić, dziękujemy.

  3. Nie widać blokad i zawieszeń na rachunku eMax Biznes Euro.
  Na rachunkach eMax nigdy nie było widać blokad i zawieszeń – mowa
  zarówno o nowym, jak i wcześniejszym serwisie mBanku. To kwestia
  konfiguracji.
  Niemniej, traktując poważnie to, co napisałeś – także i na tym się
  pochylimy.

  4. Nie działa na polach do wprowadzania kwot skrót CTRL+V.
  W założeniu system obsługuje kopiowanie i wklejanie, jak widać poza
  nielicznymi sytuacjami – dziękujemy za jej wskazanie.

  5. Skomplikowane przejście do historii rachunku z jego szczegółów.
  Wejście do historii możliwe jest bezpośrednio z głównego menu w serwisie, przejście z wykresu do
  historii jest opcją dodatkową. Weźmiemy pod uwagę sugestię dodanie
  dodatkowego przycisku „Historia”.

  6. Historia nie pokazuje wszystkich operacji.
  Rzeczywiście istniały pewne transakcje, które nie były przesyłane do
  historii. Błąd został przez nas skorygowany. Obecnie weryfikujemy czy
  dotyczy on również opisywanej przez Ciebie sytuacji. Ponadto, w
  niektórych przypadkach pojawia się lekkie opóźnienie przy przesyłaniu
  danych do historii. Transakcja jest jednak natychmiast widoczna na pulpicie
  oraz w historii tradycyjnej. Pracujemy nad tym, i także dziękujemy za
  sygnał.

  7. Przycisk „Zmień widok” w historii jest mało intuicyjny.
  Weźmiemy pod uwagę tę sugestię, można zastanowić się nad literałem
  przycisku do przejścia.

  8. Biały artefakt na stronie historii tradycyjnej.
  Wygląda na błąd przeglądarki, zweryfikujemy sprawę.

  9. Nie da się skopiować wartości „dostępne środki” na ekranie
  szczegółów karty.
  Weźmiemy to pod uwagę i uwzględnimy przy planach kolejnych prac w
  serwisie, tak aby można było zaznaczyć tę kwotę.

  Mamy świadomość, że przy tak dużej skali wdrożenia i udostępnieniu tak wielu nowych funkcji mogą pojawić się nieścisłości, dlatego jeśli chodzi o inne elementy i bugi, o których piszesz, proponujemy kontakt na PRV. Jeśli pozwolisz, chcielibyśmy bliżej przyjrzeć się Twojej sprawie i wszystkim uwagom (bez względu na Twoją decyzję o
  ewentualnej zmianie rachunku).

  Czekamy na odzew. :)

  Pozdrawiamy
  Zespół mBanku

 11. @Zespół mBank
  ————-

  Po pierwsze, jak już [napisałem]( https://twitter.com/gutek/status/386184123770880001) szacun +10 za odpowiedź a nie olanie tego postu w całości. Serio, dzięki jeszcze raz!

  Po drugie, sorki ale u mnie notifikacje mailowe nie działają :)

  ### AD 1

  Sorki, moja wina, moja własna ślepota lub głupota. Próbowałem to zrobić 2 lata temu, nie znalazłem opcji (pewnie z powodu ślepoty) i teraz też specjalnie tego nie szukałem. Opcja istnieje – poprawię post w tej kwestii. W nowym mBanku jest _mało zauważalna_ zaś w starym też była ukryta – trzeba wejść w konto, rozwinąć przelewy i dopiero tam _przelew jednorazowy_. Z widoku głównego nie ma takiej opcji – pewnie też dlatego to przegapiłem. Jeszcze raz sorki!

  **Jednak :)** po przeczytaniu [tabeli opłat i prowizji]( http://www.mbank.pl/pobierz/oplaty/taryfa-osobyfiz-2013-09-05.pdf) dla przelewów walutowych EUR w Uniu Europejskiej, stwierdzam, że _chyba_ łamiecie prawo – z godnie z tym co mi wszystkie banki w Irlandii tłumaczyły, banki w UE nie mogą pobierać opłaty większej za przelew walutowy EUR do innego kraju UE niż przelew krajowy w tym banku. Dla potwierdzenia na stronach [EU – FAQS]( http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/banking/faq/index_en.htm) punkt pierwszy w _Day-to-day banking_. Jednak nie jestem specjalistą i tylko zaznaczam, że skoro mam darmowe przelewy między bankami w polsce, to tutaj nie powinno być pobieranej opłaty. Mogę się mylić.

  ### AD 2

  Dziękuję za wyjaśnienie, jednak w kilku wcześniejszych przypadkach kiedy przypadkowo trafiłem na przypadek minusowego konta mimo, że to teoretycznie nie powinno się zdarzyć, miałem informację dlaczego to się zdarzyło. Tutaj nie miałem nic.

  ### AD 3

  Bardzo możliwe :) jednak mój konsultant z mlinii twierdził, że powinienem mieć tam opcję _blokady_ a jak tego nie mam, to znaczy, że to jest bug w UI albo _tymczasowa niedogodność_ – coś w tym stylu.
  Tak czy siak, miło by było widzieć to co się dzieje na rachunku bez konieczności dzwonienia do mlinii.

  ### AD 4

  Ql, zgłaszałem to już wcześniej ale bez odzewu.

  ### AD 5

  Były by super fajnie jakby się dało. W każdy banku jak jestem na szczegółach konta (w tym starym mbanku) mogłem przejść na historię tego konta nie musząc się cofać lub kombinować w menu – tutaj zawsze mam zwis na kilka sekund myśląc co mam kliknąć.

  ### AD 6

  Łącznie macie 3 widoki historii, które sięgają do tych samych danych, jak to może być że na jednym czegoś nie ma a na drugim jest? :) co do skorygowania tego błędu – przynajmniej u mnie wciąć tych transakcji z 29 w nowym mbanku nie widzę (20:10, 4 październik 2013). Nie wiem czy była ona widoczna w _Pulpicie_ – tego nie mam jak sprawdzić. Zaś zmiana na widok klasyczny nie działa, więc też nie mogę potwierdzić, że tą transakcję tam mam.
  Fajnie, że nad tym pracujecie.

  ### AD 7

  Dzięki, ale ogólnie jest mało intuicyjny bo jesteśmy na zakładce _historia_ i niby tutaj już wszystko powinno być wyświetlone. Widok to tylko sposób prezentacji danych czy tam też filtrowania danych po określonych wartościach przez użytkownika.

  Rozumiem, że go dodaliście, ale i tak wszystkie transakcje powinny być w domyślnym widoku pokazane. No chyba, że jest tak jak mi powiedziała mlinia: _Widok planowania budżetu_ a nie historia operacji – w tym momencie zakładka Historia wprowadza w błąd.

  ### AD 8

  Chrome – najnowsza wersja.

  ### AD 9

  Super, dzięki

  ### Ogólnie

  Jeszcze raz dzięki za odpowiedź. Co do kontaktu na priv na pewno się odezwę – dziękuję.

Comments are closed.