Może wam się zdawać, że to oznacza iż korzystam z VS 2012 do programowania w JS ;) tak jednak nie jest, swojego czasu używałem WebStorm (i dalej uważam, że to świetne narzędzie), teraz od jakiegoś czasu korzystam z Sublime i jestem super zadowolony.

Niezależnie od tego, w VS bardzo dużo ludzi narzekało, że pisząc JS nie mają podpowiedzi jak piszą kod. Oczywiście istnieje możliwość dodania do każdego pliku który się edytuje magicznych trzech forward slashy / i magicznego XMLa w stylu:

/// <reference path="jquery-1.10.2.js" />

To jednak mnie wkurzało, nie znosiłem tego, jak plik rozpoczynał się od czegoś takiego to po prostu te linie kodu usuwałem – i dalej usuwam.

Na szczęście jest obejście problemu, nie wiem czy to samo można zrobić w VS 2010 (nie wiem, bo nie mam, jak ktoś ma, dacie znać czy da radę w komentarzach? Dzięki) ale w VS 2012 wzwyż wchodzimy w Tools | Options a tam:

Film pokazujący jak ustawić wartość globalnych referencji dla JavaScript
Ustawienie globalnych referencji dla JS

Ważna sprawa, to Reference Group odnosi się do typu projektu – jeżeli dla Windows ustawimy nasze globalne odwołanie do pliku, to w projekcie MVC to nie zadziała. Tak jak Web nie zadziała dla Windows. Ważne więc jest odpowiednie ustawienie tego tak jak wy chcecie i dla takich projektów jakie wy chcecie.

Jak pewnie zauważyliście, przy zmianie na Web na dole jest już domyślnie stworzony settings dla nas dla pliku ~/Scripts/_references.js – szczerze mówiąc nie wiedziałem o tym :) nigdy nie stworzyłem innego projektu w MVC niż Empty więc i to przegapiłem. Tak czy siak to oznacza, że domyślnie nic robić nie musicie i jeżeli macie katalog ~/Scripts w waszej aplikacji dodajcie tylko do niego plik _references.js i problem z głowy :)

Do naszego utworzonego pliku (w ścieżce w której zadeklarowaliśmy, że on jest) możemy teraz dodawać magiczne potrójno-XMLowe komentarze, na przykład:

/// <reference path="jquery-1.10.2.js" />
/// <reference path="moment.js" />
/// <reference path="angular.js" />

Otwieramy dowolny plik js z naszej aplikacji i boom, mamy intellisense :) chyba, że korzystamy z Resharpera przy JS to albo musimy mu dać czas by to przeanalizował, albo po prostu usunąć jego intellisense dla plików JS.

Pzykład podpowiedzi w VS

Tak czy siak, jest możliwość dla tych którzy o tym nie wiedzieli dodania globalnych referencji dla JS, jak i zmienienia domyślnego ustawienia dla tych którzy wiedzieli, że coś takiego jest ale nie wiedzieli jak to zmienić :)