Po tym jak byłem na Mobilization (o czym nie będę wspominał) zaskoczyło mnie to, że osoby od marketingu (które miały sprzedać dany software lub zrobić jego reklamę), czy też programiści (głownie ios) nie wiedzą lub nie potrafią zmienić rozmiaru czcionki w IDE u siebie w trakcie prezentacji.

Jedna z dziewczyn mnie jeszcze bardziej zaskoczyła i powiedziała ale dla mnie nie jest czytelny ten kod i chciała wrócić do rozmiaru kodu, którego nikt nie widział. Na szczęście ktoś z publiczności krzykiem przekonał ją by tego nie robiła. Co oczywiście spowodowało, że ona stwierdziła, że kodu nie pokaże – po prostu fail na całej linii.

Tak czy siak, okazało się, że jest to dużo większy problem – inni prelegenci też z tym mieli problem. Więc dla nich jak i dla prelegent łona bi powstaje ten post.

Uwaga! Nowość!!

nie ma środowiska dev w którym nie dałoby się zwiększyć /zmniejszyć rozmiaru czcionki!

Koniec uwagi :)

A teraz do szczegółów.

Sublime

command++ lub ommand+- na macu, w Windowsach, ctrl++ lub ctrl+-. Także powinno działać ctrl+mouse wheel na windowsach – nie wiem jak na macu bo nie mam urządzenia które daje wheel ;)

Xcode

Tak, to jest najbardziej powalone ;) command+, (Preferences), tam Fonts & Colors i należy wybrać Presentation mode :)

Innej opcji nie znam :(

AppCode

Sprawdźcie czy wam już to nie działa: na touch pad zróbcie gest powiększania lub zmniejszania obrazka.

Jak działa to ql, problem z głowy ;)

Jak wam to nie działa zobaczcie ogólne informacje na temat JetBrains IDE.

JetBrains IDE

Za pomocą ctrl+mouse wheel albo command+mouse wheel możecie zmieniać rozmiar czcionki, wtedy kiedy włączycie opcję:

Change font size (Zoom) with command+Mouse Wheel

By się do niej dobrać, odpalcie ustawienia IDE (command+, lub ctrl+alt+s) i w pole wyszukiwania wpiszcie (copy – paste) wyżej wymienioną opcję. W razie co, znajduje się ona w ustawieniach Editor w sekcji Mouse.

Do tego od jakiegoś czasu wspierana jest opcja presentation mode – na mac i PC jest to View | Enter Presentation Mode (przedostatnia opcja).

Rozmiar czcionki w presentation mode, można skonfigurować w ustawieniach: Appearance – sekcja Presentation Mode na samym dole.

Visual Studio

Nie licząc standardowego ctrl+mouse wheel mamy dostępny także presentation mode z Productive Power Toolsctrl+Q i PresentOn/Off

Ogólne

Prawie zaś każdy program umożliwia tworzenie profili – więc nie ma problem poświęcić 5 min przed sesją i stworzyć taki, który będzie odpowiedni dla publiczności.

Podsumowanie

Teraz więc, mam nadzieję, że już nie będę świadkiem prelegenta, który ma do pokazania kod i głupieje jak słyszy „nie widać”.

5 KOMENTARZE

  1. W win7 i więcej jest jeszcze genialna lupa pod Win +/- działa pełnoekranowo. Jest idealna do robienia zooma na ciekawe elementy. No i z włączonym śledzeniem wpisywania tekstu już wogóle jest czad :)

  2. Ano działa, powinienem napisać win7 i wyższe a nie win7 i więcej ;D tak czy inaczej, super pomocne na prezentacjach ;)

Comments are closed.