Jak pewnie już wiecie, od wczoraj można pobrać i zainstalować wersję RTM aktualizacji do VS 2013 – Update 2.

Aktualizacja zawiera dużo poprawek jak i wsparcie dla WP 8.1. Dokładniejsze informacje co się zmieniło i co doszło możecie znaleźć na blogu Visual Studio.

Jednak, instalując tą aktualizację, możecie natrafić na problem na który ja natrafiłem.

Adnotacja: to co poniżej napiszę tyczy mnie, nie wiem czy was. Nie twierdzę więc, że nie należy tej aktualizacji instalować. Twierdzę tylko, że mi przysporzyła kłopotów.

Od VS2012 uwielbiam rozszerzenie MS o nazwie Visual Studio (2012|2013) Color Theme Editor. Z tego co się orientuje dla 2010 też wersja jest dostępna. Tak czy siak, rozszerzenie umożliwia dość przyjemną konfigurację kolorów używanych przez VS.

Dla porównania, edycja za pomocą rozszerzenia:

Okno Visual Studio 2013 Color Theme Editor
Visual Studio 2013 Color Theme Editor

Normalna, domyślna edycja w VS:

Okno domyślnego edytor kolorów w Visual Studio 2013
Domyślny edytor kolorów w Visual Studio 2013

Oprócz możliwości wyszukiwania, lepszego pickera, akceptacji HEX a nie RGB, rozszerzenie umożliwia modyfikację domyślnych kolorów (to znaczy jak ustawie raz tło, to potem nie muszę ustawiać koloru, wystarczy że wezmę Automatic i będę miał taki kolor jak kolor domyślny), jak i modyfikację kolorów UI które nie zawsze są dostępne w std. oknie edycji.

Z tego co się orientuje, narzędzie działa na stylach xamlowych od VS, a nie rejestrze jak narzędzie standardowe. Co ma pewien wpływ na to jak wszystko będzie wyglądało jeżeli zmianę wykonacie w domyślnym oknie a nie w Theme – zmiana nie zostanie synchronizowana, to znaczy będzie widoczna w UI ale Theme nie będzie o niej wiedział. Przynajmniej tak było do teraz, jak teraz jest nie wiem.

Tak czy siak, trochę czasu poświęciłem na to by stworzyć sobie theme o nazwie Monokai (jak korzystacie z Sublime to wiecie o jaki mi chodzi).

Niestety, po instalacji aktualizacji, u mnie zdarzyły się następujące rzeczy:

  1. Wszystkie moje custom themes zniknęły, pozostał tylko ten aktywny theme
  2. Wszystkie VS 2013 domyślne themes zniknęły
  3. Kolory w moim theme zostały zaktualizowane/zmienione – na przykład podświetlenie nawiasów czy cudzysłowów, czy też podświetlenie kodu, nawet podkreślenie błędu zostało zmienione. Ogólnie podstawa została, ale masę poszczególnych kolorów uległo resetowi do domyślnych ustawień (albo jakiś innych)
  4. Nie jestem wstanie zaimportować themes stworzonych przeze mnie gdyż występuje problem w VS

Czyli ogólnie Update wywalił mi wszystkie wbudowane i moje themes, pozostawiając mnie z jednym słabo działającym.

Nie wiem jaka jest tego przyczyna, błąd zgłosiłem. Post jest tylko ku przestrodze, że jeżeli korzystaliście z custom themes, warto zanim zainstalujecie aktualizację, sprawdzić czy wam też się tak nie dzieje. Ja osobiście nie zainstalowałbym aktualizacji gdybym o tym problemie wiedział.

Ale to, że u mnie nie działa to chyba standard :)

1 KOMENTARZ

  1. Ondinstalowanie Update 2 (ktore trwa dluzej niz instalacja) przywraca z powrotem wszystkie theme i dzialaja one tak jak powinny.

    Wiec jezeli natrafiliscie na problem a nie potrzebujecie jeszcze Update 2, to mozna powrocic do starego stanu! Super, ze to sie MS udalo :)

Comments are closed.