Tak? Bardzo możliwe, biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie to naprawdę nie jest czasami łatwo pozwolić sobie na narzędzie, na książkę albo na sprowadzenie czegoś z zagranicy. Po prostu finansowo może się to nie opłacać.

Ok, to jest zrozumiałe. Sami też raczej wiemy za co płacimy i czemu coś może tyle kosztować. Szkoda tylko, że nasza sytuacja rynkowa jest po prostu inna.

Ale, czy ktoś z was kiedykolwiek pomyślał, by napisać do twórcy narzędzia? Do wydawnictwa? Do firmy sprzedającej coś niedostępnego na naszym rynku?

Kilka pytań do was:

 • Prowadzisz grupę [zawodową|studencką]/jesteś jej „członkiem”, czy spytaliście się JetBrains o wsparcie grupy?
 • Jesteś studentem, czy zaglądałeś na stronę studenta w JetBrains?
 • Czy pomyślałeś o tym by zgłosić się do procesu recenzowania książki (tutaj wcale nie musisz być ekspertem, może właśnie książka jest skierowana do początkujących? I uwagi ich będą bardzo istotne?) przez co niektóre książki będą za darmo?
 • Czy napisałeś do wydawnictwa z pytaniem czy dałoby radę dostać książkę trochę taniej gdyż [student|systuacja rynkowa|itp.|itd.]? Czy może wydawnictwo mogłoby wesprzeć grupę?
 • Czy interesująca Cię rzecz nie jest dostępna w Polsce? Napisałeś do producenta?

Wszystkie te pytania (jak i wieeeele więcej ale szczerze, chyba nie muszę ich pisać) sprowadzają się do jednego wspólnego mianownika: czy zapytałeś się?

W 90% przypadkach to wszystko co musicie zrobić by coś dostać. Dużo nie trzeba prawda? Trzeba się tylko zebrać i napisać kilka słów.

Jak myślicie, skąd niektóre grupy mają wsparcie JetBrains? Albo nCrunch? W jaki sposób devTalk.pl ma takie nagrody?

Powiem tak: wystarczyło zapytać.

Morał więc postu jest taki:

Pytajcie, to nic nie kosztuje, a możecie mieć bardzo miłą niespodziankę.

3 KOMENTARZE

 1. Zgadzam się z artykułem. Jest wiele możliwości żeby zorganizować sobie książki i oprogramowanie w przystępnej cenie (oraz legalnie).
  W sieci można znaleźć listy książek i różnych materiałów które do których dostęp jest bezpłatny.

  Nie wiem, czy dużo osób o tym wie ale wydawnictwa IT oferuje płatny dostęp do książek np. Safari kosztuje $39 miesięcznie.

 2. Wiele firm wspiera startupy. Microsoft ma BizSparka w której poza softem jest licencja Azure warta 150$ miesięcznie. JetBrains daje 50% zniżki na wszystkie narzędzia dla startupow.

 3. @Gekon

  to tutaj jeszcze w BizSpark to nawet 5K na miesiac przez rok na Azure mozesz miec :) to sie chyba zwie BizSpark Plus i trzeba spelnic tam jakies male wymaganie ktore da sie zalatwic w PL :)

Comments are closed.