To nie jest nowy trick, pewnie ludzie od lat z niego korzystają albo ba, nawet wykorzystują pluginy (pewnie jakiś jest… ale sam wolę o tym nie wiedzieć). Tak czy siak, kilka miesięcy temu (właśnie nie jestem pewny czy to był styczeń czy listopad, a czy to ma jakieś znaczenie?) zastosowałem ten trick i jakoś tak był. Przestałem na niego zwracać uwagę aż do przedwczoraj kiedy to zupełnie nieświadomie zamknąłem 10 kolejnych okienek i tak minie trafiło – że ustawienie tego skrótu było jednym z najlepszych rzeczy jakie zrobiłem w Visual Studio w tym roku (lub w zeszłym).

Dobra ale o czym mowa? O skrócie CTRL+W :) który zamyka zakładkę na której aktualnie jest focus. Działa to tak w wielu narzędziach, tylko nie w VS. Microsoft zawsze kocha robić własne skróty, zamiast CTRL+/ do komentowania i odkomentowywania to mamy CTRL+K+C (komentowanie) lub CTRL+K+U (odkomentowywanie). No ale to Microsoft, wali go to co myślą zwykli dev (i nie tylko) (w ogóle proponuje prześledzić cały wątek, to tak mniej więcej zawsze działa) – oczywiście nie wszędzie, są miejsca w których chce zaistnieć wtedy jest baaaardzo miły.

No dobrze, to jak możemy ustawić sobie skrót CTRL+W? Prosto, otwieramy okno Tools | Options i przechodzimy do sekcji Keyboard. Następnie szukamy Window.CloseDocumentWindow ustawiamy focus na polu pod Press shortcut keys i wciskamy CTRL+W:

Visual Studio Keyboard Options: CTRL+W
Visual Studio Keyboard Options: CTRL+W

Klikamy OK i po sprawie :)

Ach, od tej pory życie będzie duuużo prostsze :) Macie jeszcze jakieś takie magiczne skróty z których korzystacie a które w VS są… olewane?

PS.: CTRL+W może być do różnych rzeczy przypisane, więc jeżeli korzystaliście z tego skróty a nie był on skrótem zamykającym aktualne okno/zakładkę to raczej nie zmieniajcie go ;) Na przykład CTRL+W może być skrótem do Next Key Typed cokolwiek to jest i oznacza, czy też do Select Current Word :)

5 KOMENTARZE

  1. @blogprogramisty.net

    wkurzał mnie brak :) po tym jak to wprowadzilem serio, jestem super zadowolony – dopiero ostatnio sie skapnalem ze naprawde na tym juz polegam, wczesniej byla muszka :) ctrl+f4 dla mnie jest zbyt lamiacym rece skrotem :) ctrl+w zas przy refactoringu czy tez analizie kodu jest super przydatne – przynajmniej dla mnie. jak masz opanowany ctrl+f4 to super :)

  2. Ja używam Ctrl+F4 do zamknięcia jednego okna i Ctrl+Shift+F4 do zamknięcia wszystkich otwartych. Niestety bardzo często wtrąca mi się R#, który czasami blokuje mi świeżo dodane skróty >:(

    • @Jeremi

      co prawda to prawda :) ale z drugiej strony nie ma narzedzia co ma takie mozliwosci jak VS. Pytanie do czego my potrzebujemy VS i dlaczego z niego korzystamy :) To znaczy, dla innych jest to min i trudno, po poprostu ich projekt jest taki a nie innych i gdyby nie VS to by nie dalo sie go zrobic. Dla innych, moze sie okazac ze potrzebuja jedynie edytora tekstu, bo z VS jako VS korzystaja tylko przy add new file i build.

Comments are closed.