Yeoman

Chyba omówiliśmy już prawie wszystkie takie paczki około developmentowe – których wykorzystanie jest dodatkowe i nie wypływa na to jak będziemy kod pisać – czy musimy tutaj zastosować X, Y i Z, a tutaj A, B i C bo inaczej to nie ma prawa nam zadziałać. Tak będzie ze wszystkimi pozostały paczkami które będę omawiał. Ostatnią zaś z paczek około dev, jest Yeoman, w skrócie Yo :)

Yeoman

Jest on tym dla świata JavaScript czym File | New Project/File dla świata IDE. Czyli jest to zbiór wszelakiego rodzaju szablonów. Od projektów po pliki. Do tego jest on bardzo prosty zarówno w obsłudze jak i w rozszerzaniu (na czym spróbujemy się skoncentrować w części 2).

Instalacja

By rozpocząć z nim pracę musimy go jak wszystkie inne narzędzia około nodowe zainstalować:

npm install -g yo

Wykorzystanie

Następnie mając już zainstalowanego możemy skorzystać już z istniejących generatorów (rozszerzeń, które umożliwiają nam generowanie projektów czy plików). Zbiór takich rozszerzeń można znaleźć w repozytorium generatorów. Co ciekawe, Microsoft wykorzystuje Yeomana do generowania projektów w ASP.NET Core/vNext/WhateverTheyWillDecideBeforeGoingRTM. Ich generator nazywa się generator-aspnet i można go zainstalować za pomocą komendy:

npm install -g generator-aspnet

I następnie wykorzystać:

yo aspnet
yo aspnet
yo aspnet

Czy też na przykład możemy stworzyć klasę o nazwie Test:

yo aspnet:Class Test
yo aspnet:Class test
yo aspnet:Class test

Dosłownie w ten sam sposób instalujemy i wykorzystujemy inne szablony. Jednym z takich startowych jest generator-webapp który umożliwia nam w szybki sposób stworzenie szablonu pustej strony z kilkoma opcjami jak Bootstrap itp:

npm install -g generator-webapp
yo webapp
[wybieramy co chcemy]
[czy dodać jquery]
[sam robi npm install]
gulp serve
Generator WebApp - domyślna strona
WebApp – domyślna strona
gulp server:test
Generator WebApp - domyślne testy
WebApp – domyślne testy

Podsumowanie

Tych generatorów jest tysiące, chcemy aplikację angularową? Proszę. Reactową? Proszę. Itp. Itd.. Wystarczy tylko wiedzieć czego się szuka ;)

To tyle w tej części, w przyszłej zobaczymy jak możemy stworzyć własny szablon (prosty) i dlaczego warto się zastanowić nad wykorzystaniem do tego yo. Ja w firmie powoli przechodzę na tworzenie szablonów nawet .NETowych w yo, a to głownie dlatego, że jest to dużo prostsze niż eko system szablonów w VS.

3 KOMENTARZE

Comments are closed.