Próbuje w wolnej chwili coś zrobić ze swoim blogiem – coś upiększyć, coś zmienić itd. Więc pewnie kilka tips &tricks się tutaj pojawi na temat samego wordrepssa :) sorki, ale to jest ku mojej jak i innych biedaków pamięci.

Pierwsza sprawa, uśmieszki to nie emoji (dokumentacja) :) nie mylić tego, bo nie uda wam się znaleźć odpowiedniego rozwiązania :) Uśmieszki  to:

Uśmieszki w WordPress

By usunąć i pozbyć się emoji wystarczy plugin Disable Emojis – tylko pamiętajcie to nie to samo co ;) :)

Jeżeli chodzi o uśmieszki, to jeżeli postawicie nowego wordpressa (wersja 4.3 wzwyż) to zauważycie że wszystkie wasze piękne uśmieszki ;) :-D :P są itp. są zamieniane na piękne wkurzające obrazki z tabelki powyżej. W poprzednich wersjach WP, można było to wyłączyć dość prosto, w Settings | Writing była sekcja Formatting, która umożliwiała włączenie lub wyłączenie konwersji uśmieszków:

Opcje formatowania WordPress przed 4.3

Jednak opcja ta zniknęła z WordPress 4.3 wzwyż (uwaga, zniknęła przy nowej instalacji, przy aktualizacji pozostaje o czym poniżej). Cała sekcja Formatting po prostu nie istnieje. By wyłączyć więc uśmieszki mamy trzy opcje…

Opcja 1 – Aktualizacja kodu WordPress

Aktualizacja pliku wp-admin/options.php – trzeba znaleźć poniższą linię (u mnie jest to 89):

'writing' => array( 'default_category', 'default_email_category', 'default_link_category', 'default_post_format' )

I dodać do niej (na początku):

'use_smilies',

Po tym pewnie restart aplikacji i powinniśmy móc ustawić uśmieszki z poziomu UI. Zresztą jak zobaczycie kilka linii niżej znajduje się kod:

if ( get_site_option( 'initial_db_version' ) < 32453 ) {

$whitelist_options['writing'][] = 'use_smilies';

$whitelist_options['writing'][] = 'use_balanceTags';

}

Serio, jak ja uwielbiam hardcoding opcji w zależności od początkowej wersji bazy… przypomina mi się SharePoint… argh!

Opcja 2 – Aktualizacja bazy

Więc opcją drugą jest aktualizacja bazy do wersji poniżej 32453 ;)

Opcja 3 – Plugin

Trzecią opcją jest instalacja pluginu Keep Emoticons As Text, który zablokuje wyświetlanie uśmieszków tak długo jak długo będzie aktywny. Nie doda on zaś nam opcji decydowania o tym czy chcemy czy nie w postaci checkboxa.

Którą opcję wybrać?

Jednak jest uzależniona od wersji WP i może być nadpisana przez kolejne aktualizacje, druga to mały hack ;) Trzecia zaś jest jednolinijkowym pluginem, dosłownie:

add_filter( 'option_use_smilies', '__return_false' );

Który będzie działać niezależnie od aktualizacji WP. IMO lepiej wybrać opcję pluginu jeżeli będziemy aktualizować WP w przyszłości. Jeżeli zaś nie, możemy wybrać opcję pierwszą i drugą, w razie co, coś pójdzie nie tak kiedy indziej ;) ale to przecież nasz świat i nasza zabawa :) Więc co kto lubi ;)