To głównie dla mnie, bo ciągle to gubię i zapominam. Czasami się zdarzy, że chcemy coś zaktualizować już na poście który był sharowany za pomocą facebooka czy twittera. Tak jak z twitterem raczej problemu nie ma, gdyż prawie automatycznie wychwyci on zmianę, tak Facebook już nie.

Dla przykładu – zmieniliśmy obrazek który ma się pokazywać na FB, czy też opis. Takie coś raczej lubi długo siedzieć na FB. Jednak, jeżeli wejdziemy na stronę Facebook Developers Debug (nowszy link):

https://developers.facebook.com/tools/debug/og/object/
https://developers.facebook.com/tools/debug/

I w pole input URL wprowadzamy nasz url i następnie klikniemy Fetch new scrape information, informacje na temat posta które FB z cachował, zostaną zaktualizowane. Należy się upewnić czy aby na pewno. Ja klikam dwa czasami trzy razy w Fetch new scrape information. Nie wiem, mam wrażenie, że to powtarzanie tego same i oczekiwanie innego rezultatu, i w tym momencie tak się dzieje :) przynajmniej ten log na stronie się zmienia. Ech ;) dziwne jest to całe IT.

W przypadku drugiego linku, trzeba kliknąć Debug i potem Scrap Again – tak jak w poprzednim przypadku, możliwe, że trzeba parę razy :)

Po takiej operacji, wszystkie linki gdzie był sharowany nasz post została zaktualizowane do tego co zostało zaktualizowane. Proste i przyjemne. Ale trzeba o tym pamiętać.

Workflow wykorzystania – nie zastosowałem jeszcze ale już widzę, że tutaj mogłoby to pomóc (jeżeli się korzysta z opcji schedule na facebook):

  1. Schedule posta z linkiem do bloga – jak coś schedulujemy to już raczej znamy jego URL końcowy
  2. Po upublicznieniu posta na blogu, API call do debuggera by odświeżyć URL
  3. Udostępnienie posta na FB.

Teraz jak dodajemy nasz post (1) na FB, to link jest jeszcze nie widoczny, więc FB nic nie ściągnie. Więc musimy (2) wykonać, by w (3) było wszystko ładnie i tak jak chcemy .

Mi zaś osobiście najczęściej ten sposób się przydał przy devWarztatach. Tyle ile ja tam złych obrazków powstawiałem to jakaś masakra :) na szczęście dało się to nawet sprawnie zaktualizować ;)

Ech, sorki za taki kompletnie od czapy trick :) ale dla mnie bardzo przydatny :)