Z angielskiego znane jako solution, które jest wykorzystywane w takich programach jak Visual Studio [Creating Solutions and Projects]. My, Polacy uwielbiamy w takich momentach powiedzieć solucja, a tłumacząc na pol-glish temat byśmy dostali Tworzenie Solucji i Projektów.

Używamy spolszczonej wersji słowa, mimo iż mamy na to polskie słowo, którym jest rozwiązanie. Co prawda w słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, słowo solucja widnieje jako (dawniej):

rozwiązanie, rozwikłanie (sprawy, zagadnienia)

Jednak poza tym jednym jedynym miejscem, nie widnieje to słowo nigdzie indziej – w sensie, nie ma jego opisu, odmiany itp., jest tylko w tym jednym jedynym słowniku.

Jeżeli zaś chodzi o tłumaczenia, googlowy słownik języka angielskiego tłumaczy polskie słowo solucja na walk-through i vice-versa (tak, warto to sprawdzić, gdyż czasami tak nie jest), to samo robi słownik PWN translatica. Czyli bezpośrednie tłumaczenie już mówi, że to nie jest to samo. Do tego, walk-through nie jest synonimem solution jak i na odwrót. Co biorąc pod uwagę znaczenie słowa solucja w słowniku pod red. W. Doroszewskiego, w Polsce jest synonimem…

Zaś Cambridge Dictionary już nie tłumaczy walk-through go w ogóle na Polski, zaś solution tak – jako rozwiązanie, a nie solucję.

Nie zależnie jak tutaj się wypociłem pokazując, jak trudno jest cokolwiek znaleźć na temat słowa solucja i jak inne słowniki do tego podchodzą, polskie lub dokładnie stanowisko poradni językowej PWN jest takie, że słowo ISTNIEJE i jest poprawnym słowem polskim zgodnie ze słownikiem pod red. W Doroszewskiego.

A więc odpowiadając na pytanie w tytule postu – może być solucja i w tym wypadku niech już tak pozostanie niezależnie od tego jak bardzo, jak BARDZO mi się to nie podoba :)

1 KOMENTARZ

  1. Co do sympatii lub jej braku do pewnych słów to strasznie nie lubię “złożeń”, wolę “assembly”, a co bindowaniem czy wiązaniem?
    Mimo, że sam chciałbym żeby było po polsku i jeszcze poprawnie to świat obrał inną drogę i ja zaczynam się powoli poddawać :).

Comments are closed.