W trakcie trwania projektu nagle spotkała mnie niemiła niespodzianka. Moja instalacja SQL server, stwierdziła, że ona to już nie wstanie. Bo nie :)

Mało mówiący błąd podczas startu SQL Server
Mało mówiący błąd podczas startu SQL Server

Na szczęście w logu znalazłem o co biega:

Event Log i Evaluation Expired
Event Log i Evaluation Expired

Moja wersja się przeterminowała i … no nic trudno, trzeba ją zaktualizować. Więc jak dobry człowiek, poszedłem na strony MSDN, ściągnąłem sobie SQL Server i odpaliłem setup. Wszedłem na zakładkę Maintenance:

okno Maintenance
okno Maintenance

I następnie wybrałem opcję Edition Upgrade:

Okno aktualizacji edycji SQL Server
Okno aktualizacji edycji SQL Server

Tam miałem możliwość wyboru na jaką wersję chce zaktualizować swój SQL – wybrałem developer:

Dostępne opcje aktualizacji SQL Server
Dostępne opcje aktualizacji SQL Server

Po 10 minutach instalacji wykonałem restart (to jest SQL… tam wciąż restarty się robi). Wszedłem na SQL Server Configuration Manager i spróbowałem odpalić SQL Server. Jednak wciąż dostawałem taki sam błąd jak poprzednio. Timeout. Co jest? Wchodzę na Event Log a tam wciąż problem z przeterminowaniem wersji. No ale jak?

No właśnie tak. Jak się okazało, ja robiłem upgrade z wersji RC. A ta wersja nie UMOŻLIWIA aktualizacji do innej wersji niż Enterprise, ale i tak przy Enterprise nie ma pewności, że to zadziała. Skąd się o tym dowiedziałem? Z takiej małej tabelki tutaj.

Co musiałem zrobić? Odinstalować wszystko i zainstalować na nowo. Jaki z tego wniosek? Że lepiej nie dotykać wersji RC Microsoftu, gdyż to jest kolejny przypadek kiedy płynna aktualizacja nie działa. Ba tym razem skończyło się na odinstalowaniu, chociaż wciąż posiadam wpisy w  wpisów w Programs and Features:

"Pełne" odinstalowanie RC0...
“Pełne” odinstalowanie RC0…

Przy jednej z wersji VS to musiałem komputer reinstalować. Więc jest postęp, chociaż VS’15 nie zainstaluje do póki nie będzie RTM :) tak na wszelki wypadek.