To jak pracujemy, to jak coś robimy, to jak widzimy, uczymy się czy też korzystamy z jakiś urządzań jest dla nas oczywiste. Nie musimy sobie tego tłumaczyć. Nie musimy też się nad tym głębiej zastanawiać. Tak robimy i tak jest ok. Przecież wszyscy pewnie tak robią? Nie?

Jak potem się okazuje, tak wcale nie jest. Wręcz przeciwnie. Ktoś w ogóle może tego nie robić tak jak my, może też nie znać tej funkcji. Dla przykładu, jak byście podzielili się zdjęciami z komórki z kimś innym? Prosta operacja prawda? Można to zrobić za pomocą maila, mmsa, whatsup, messenger, dropboxa albo… w iPhone wykorzystać AirDrop. Dla niektórych będzie to oczywiste, robi się AirDrop i po sprawie.

Bardzo często to co my robimy i jak my to robimy jest ABSOLUTNIE nieznane lub nieoczywiste dla innych. Warto więc nie tylko mówić jak i co robimy, ale także dopytywać się jak robią coś inni. Ich spojrzenie na rzeczy, na świat jest inne niż nasze. Ich background też jest inny.

Trzeba jedynie pamiętać o tym, że to jest oczywiste dla nas, nie jest tym samym co oczywiste dla wszystkich. Jeżeli będziemy o tym pamiętać to nie tylko nauczymy się więcej jak i sami będziemy wstanie więcej zaoferować światu. W końcu każdy z nas ma swój sposób konfiguracji komputera, każdy z nas inaczej pracuje z Visual Studio, każdy z nas inaczej robi notatki. Takie proste rzeczy, a mogą naprawdę innym pomóc.

4 KOMENTARZE

  1. Słyszałem ze są dwa sposoby na sznurowanie butów. Społeczeństwo się dzieli mniej więcej fifty-fifty. Ciekawe jest to, ze ilosc osób które by dwa sposoby poznały i na podstawie doświadczenia się zdecydowały na jeden lub drugi jest zerowa ;)

  2. Ja to widzę tak: często to co my wiemy, jest oczywiste dla wielu osób, ale dla ogromnej masy innych ludzi, już nie. Dlatego tak ważna jest świadomość czy siedzimy w bańce zamkniętej społeczności, czy może mamy dostęp do ludzi z zupełnie innej bajki. Tak czy inaczej na 100% się zgodzę z tym, że zawsze warto dzielić się wiedzą i gadać, bo nigdy do końca nie wiadomo kto co wie. Nawet jak dostaniemy dużo feedbacku, że to oczywiste, to jeśli znajdą się osoby, dla których to nie było oczywiste, to warto to robić :P

  3. Polecam pytać o narzędzia, osoby pracujące obok. A nuż poznacie nowe super COŚ, co pozwoli Wam pracować łatwiej, szybciej…
    Ludzie potrafią sensownie argumentować, dlaczego używają tego zamiast tamtego.

Comments are closed.