Nowa, dość krótka seria – nowości w VS 2017. Nie liczcie tutaj na nowości typu integracja gita itp. nie o takich chcę mówić. Mam też swoją własną opinie na temat tego typu narzędzi. Ale też wiem, czemu to zostaje dodane do narzędzi typu VS. To na co chcę zwrócić uwagę to rzeczy, które mnie przez lata denerwowały a teraz… są rozwiązane :)

Z cyklu nowości w Visual Studio 2017, do tej pory ukazały się artykuły:

 1. Visual Studio 2017: Instalacja i ładowanie
 2. Visual Studio 2017: Edytor kodu
 3. Visual Studio 2017: Debugowanie
 4. Visual Studio 2017: Live

Side node: VS 2017 w wersji RC, ale to nie powinno wpłynąć negatywnie na przedstawione funkcje w RTM.

Instalacja

W końcu! Instalacja jest modułowa, co to znaczy? To, że możemy wybierać opcje dość szczegółowo, które zostaną a które nie zostaną zainstalowane. Przy normalnej instalacji 2015 dużo rzeczy wchodziło, z których nigdy nie korzystałem. Jedną z nich był azure. Jak się popatrzy na zainstalowane narzędzia na kompie to aż strach:

Niechciany Azure
Niechciany Azure

Po co??? Nie korzystam, nie chcę, więc czemu to mam? W wersji 2017 to już nie jest problemem, nie chcę azure to go nie mam:

Jak nie chcę to go nie dostanę
Jak nie chcę to go nie dostanę

Więc jak chcemy, możemy bardzo szczegółowo określać co chcemy na komputerze, lub skorzystać z opcji grupowania:

Grupowanie opcji instalacji VS 2017
Grupowanie opcji instalacji VS 2017

Tak czy siak, w końcu jest to przyjemne.

Szybkie ładowanie

Kolejnym feature VS na który pewnie wiele ludzi czekało – w tym ja. To szybsze ładowanie rozwiązania dzięki opcji Lightweight Solution Load dostępnej w konfiguracji:

Opcja: Szybkie ładownie rozwiązania
Opcja: Szybkie ładownie rozwiązania

Jak macie dwa duże rozwiązania, to sprawdźcie sobie czas ładowania ich w VS 2015 i VS 2017… szczerze, jestem pod wrażeniem.

Do tego, Visual Studio, sam analizuje swój czas startu, i jak wykryje, że coś trwa dłużej niż jakaś określona średnia wartość (nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie), to zostaniemy poinformowani o tym, że dany plugin/rozszerzenie spowalnia czas wymagany na start VS.

Ogólnie opcja dużo na plus, ja widzę różnice nawet w średnich projektach, z minuty do 20 sekund. Naprawdę jestem pod wrażeniem.

Podsumowanie

Dwie proste opcje, niby nie takie duże a jednak. Musieliśmy na nie czekać ponad 10 lat… to tak jak okno dodawania zależności… czy wciąż oczekujące na modernizację combobox rozwijający serwery SQL…

17 KOMENTARZE

 1. “combobox rozwijający serwery SQL”

  combobox w nowym management studio już działa lepiej:) nawet jest skrót klawiaturowy: CTRL+ALT+J

  przeskakujemy nim do comboboxa gdzie możemy wpisać pierwsze litery bazy > później enter i wracamy do edytora

 2. Może jeszcze warto wspomnieć, na co uwazac, żeby nie zainstalować sobie vs 2017 po polsku, bo chyba dość łatwo się w to wkopać :-)

  • Zainstalowałem VS 2017, pierwszy projekt i klops.
   Plik -> Nowy -> Projekt -> Visual C++ -> Ogólne -> Pusty projekt (difoltowa lokalizacja) -> Dostaję komunikat: Odmowa dostępu. (Wyjątek od HRESULT: 0x8007005 (E_ACCESSDENIED)). Czy ktoś wie jak rozwiązać problem ?

 3. U mnie lightweight solution load rozwala solucję zawierającą biblioteki w netstandard1.6 i asp core. Biedaczek kompletnie nie potrafi sobie poradzić z przywróceniem paczek nugetowych do tego stopnia, że nie ładuje nawet przestrzeni System.

 4. Szybkie pytanie…
  Czy po wgraniu RC bede mogl zrobic z niej update do wersji finalnej (gdy takowa sie pojawi) czy tez zabawa w odinstaluj i zainstaluj ponownie?
  Ewentualnie ktos sie orientuje kiedy wypuszczaja full wersje? Nie chce brudzic sobie w swiezym systemie ;-)

Comments are closed.