Trzeci już art. o nowościach w VS 2017. Do tej pory przeszliśmy przez kilka miłych udogodnień w trakcie instalacji i pisania kodu. Teraz pora na debugowanie. Z tych wszystkich rzeczy które się zmieniły (a zmieniło się sporo) na przykład wsparcie do debugowania aplikacji w chrome czy też nowy sposób wyświetlania błędów w VS. Tego jest dużo, ale jakoś do mnie część z tych rzeczy nie przemawia. Na przykład, nie chcę by VS podłączał się pod Chrome w celu debugowania JS. Uważam, że toolset Chroma jest idealny i nie potrzebuje tutaj jeszcze VS. Więc z tych wszystkich nowości, dwie do mnie przemawiają najbardziej.

Z cyklu nowości w Visual Studio 2017, do tej pory ukazały się artykuły:

 1. Visual Studio 2017: Instalacja i ładowanie
 2. Visual Studio 2017: Edytor kodu
 3. Visual Studio 2017: Debugowanie
 4. Visual Studio 2017: Live

Side node: VS 2017 w wersji RC, ale to nie powinno wpłynąć negatywnie na przedstawione funkcje w RTM.

Run to click

Jak debugujemy aplikację, czasami chcemy przeskoczyć do konkretnego miejsca w kodzie. Do tej pory trzeba było przejść do linijki i kliknąć F5. Teraz mamy mały ekstra button który umożliwia nam odegranie całości kodu aż do danego momentu.

Run To Click
Run To Click

Proste i przyjemne. A jak nas opcja denerwuje to możemy ja łatwo wyłączyć w ustawieniach.

Podłączanie się pod proces

Jak korzystaliście kiedyś z opcji podłączania się pod proces w trakcie debugowania to za pewne wkurzały was dwie rzeczy:

 • Znalezienie procesu pod który chcemy się podpiąć
 • Ponowne podpięcie się pod ten sam proces

Teraz to zostało w końcu rozwiązane. Po pierwsze, możemy przeszukiwać naszą listę procesów:

Podłączenie się pod proces
Podłączenie się pod proces

Po drugie, po zatrzymaniu debugowania, jak odpalimy ponownie okno podłączenia pod proces (CTRL+ALT+P) to automatycznie ostatnio wybrany proces zostanie zaznaczony, powodując, że jedynie musimy kliknąć enter by się podłączyć. SUPER WYGODNE.

Posumowanie

Dwie bardzo proste nowości, które mnie cieszą bardziej niż IntelliTrace, CPU profiling czy memory snapshot. Z aktualizacje które wymieniłem, są rzeczami, z którymi najczęściej mam styczność i te zmiany bardzo mi ułatwią życie. Super :)

8 KOMENTARZE

 1. “Jak debugujemy aplikację, czasami chcemy przeskoczyć do konkretnego miejsca w kodzie. Do tej pory trzeba było przejść do linijki i kliknąć F5” – była też oczywiście opcja, PPM na danej linii i wybranie opcji “Run to cursor”.

  Pozdrawiam,
  Paweł

  • :) znam, ale jakbyśmy mieli znajdować dodatki do załatwienia tego co robi vs, to raczej nie byłoby sensu pisać postów :) a bajer polega na tym, że ms daje coraz więcej – więc teraz tylko patrzeć na to co zrobią inni! To dopiero będzie wow:)

   Co do samego rozszerzenia to, rozszerzenie bardzo fajne, ale nie testowałem czy działa na vs 2017, sprawdzałeś może?

 2. A no zgadza się – fajnie, że widzą, których rzeczy “ułatwiających” pracę brakuje ;-)
  A niestety – ReAttach jeszcze w VS 2017 nie działa ;(

Comments are closed.