Kolejnymi nowościami w VS 2017 po nowościach związanymi z sposobem działania i instalowania VS, są zmiany związane z edytorem. Microsoft już systematycznie od wielu lat z każdą wersją VS wprowadza zmiany które przybliżają VS do takich narzędzi jak Resharper. Tym razem, kilka zmian, które powodują , że Resharper już nie jest must – tak mi się przynajmniej zdaje. Oczywiście, Resharper dalej robi to lepiej, ale już argument: bo tego nie masz, nie istnieje.

Z cyklu nowości w Visual Studio 2017, do tej pory ukazały się artykuły:

  1. Visual Studio 2017: Instalacja i ładowanie
  2. Visual Studio 2017: Edytor kodu
  3. Visual Studio 2017: Debugowanie
  4. Visual Studio 2017: Live

Side node: VS 2017 w wersji RC, ale to nie powinno wpłynąć negatywnie na przedstawione funkcje w RTM.

Go to Type

Znane z R# CTRL+T, od VS 2017 powoduje otwarcie pola nawigacji po kodzie. Oczywiście, to już było pod CTRL+` jednak są małe zmiany. Domyślnie okno wygląda tak

CTRL+T
CTRL+T
Umożliwia ono filtrowanie danych po określonych atrybutach. Jak i przeszukiwanie kodu używając PascalCase – czyli wystarczy, że podamy duże litery typu SomeExernalSuperTypeSES i już wyszukiwanie poda nam SomeExernalSuperType

Intellisense

Duże zmiany zaszły też w intellisense. Po pierwsze podobnie jak Go to Type podpowiadanie ma teraz opcję przeszukiwania po PascalCase jak i filtrowania po atrybutach (typ, wartość etc).

Wybór opcji za pomocą Intellisense
Wybór opcji za pomocą Intellisense
Dodatkowo też, intellisense przestaje podawać nam pierwszą rzecz z listy pasujących. Stara się nam zaznaczyć opcję która raczej byśmy chcieli teraz wykorzystać:

Linie pomocnicze

Domyślnie VS ma linie pomocnicze, łączące pasujące nawiasy. Nie jest to nachalne, i jest wbudowane (nie jes to to jakiś dodatek). Więc działa też imo wydajnej. Przez kilka godzin pracy nie wkurzyły mnie ani razu, więc duży plus :)

Structure Guidance
Structure Guidance

Okno Find all references

Okno znalezienie wszystkich zależności też zostało zaktualizowane, zarówno wygląda ono dużo lepiej:

Okno: znajdź wszystkie referencje
Okno: znajdź wszystkie referencje
Przypominając tym trochę okno Resharpera. Ale także daje podgląd kodu w którym jest dany kod wykorzystywany:

Podgląd kodu w oknie znajdź wszystkie referencje
Podgląd kodu w oknie znajdź wszystkie referencje
Może to być przydatne jak będzie ten popup szybki i płynnie działał. W Resharperze bardzo często łapałem się na tym, że klikałem by otworzyć plik tylko po to by go zamknąć. Ten podgląd może spowoduje, ze tego klikania będzie mniej?

Domyślne wsparcie dla EditorConfig

Koniec walki czy spacja czy tabulacja. Każdy projekt domyślne teraz będzie mógł mieć inne ustawienia, i każda osoba w teamie będzie miała takie same. A to wszystko przez to, że EditorConfig jest teraz natywnie wspierany. Wcześniej, był, ale przez osobny plugin.

Podsumowanie

Moim zdaniem jest kilka zmian w edytorze naprawdę wartych uwagi. Resharper dalej może być przydatny, i dalej ma swoje zastosowanie. Ale wraz z tymi zmianami, MS mówi, że możecie i mieć R# ale my chcemy wam dać częściowo to samo ale trochę gorsze, jednak w cenie. Więc argument, bo tego się nie da w VS zrobić bez Reshrpera częściowo odpada :)

2 KOMENTARZE

Comments are closed.