Zaczynasz przygodę w świecie IT i nie masz nic do wpisania do CV? Próbujesz się przebranżowić i nie wiesz co robić i co potrzebujesz by dostać tą swoją pierwszą pracę? Nie jest łatwo. Nikt nie twierdzi, że będzie. Jednak takie puste CV może odstraszać. To tak zwany problem kura czy jajko – co było pierwsze. Na szczęście jest na to prosty sposób który nie tylko da coś do CV ale także zwiększy waszą szansę zatrudnienia w firmie.

TL;DR

Puste CV to nie problem, bo łatwo jest ten problem obejść. Trzeba tylko chcieć. I jest to sposób całkowicie legalny.

Side note:

Po studiach architektonicznych w pierwszej pracy wymagali 2-3 lat doświadczenia z narzędziem AutoCAD. Takie narzędzie kosztowało kiedyś grubo ponad 10 000 PLN. Jak taki student miał prawo być obeznany w narzędziu? A no prosto, ftp, torrents, black market itp. Ale to się przekładało na to czy dostanie tę pracę czy też nie. Teraz czasy się zmieniły ale i tak 3 lata subskrypcji będzie nasz kosztować 16K z góry. Co tylko pokazuje jak pewne rzeczy są absurdalne w niektórych zawodach, oraz co student musiał wykombinować by dostać pracę jako młodszych projektant.

Side note 2017-02-20:

Akurat wyszedł w tym tygodniu DevTalk na temat Junior Dev. Najpierw chciałem go przesłuchać a potem stwierdziłem, że nie. Bałem się, że po przeczytaniu zmodyfikuje to co napisałem albo też w ogóle tego nie opublikuje. Tak więc, w razie co, zachęcam do przesłuchania, może być ciekawy.

To jaki jest legalny sposób upiększenia naszego CV?

Jako adept sztuki programowania, jesteś w bardzo uprzywilejowanej sytuacji. Nie znam innej dziedziny, która teraz by miała tak łatwo. 95% narzędzi jest całkowicie za darmo, a pozostałe 5% można zdobyć pisząc odpowiedniego maila (jak i vlog JavaDevMatt). Do tego jest podaż na nas. Wystarczy wyjrzeć za róg i na pewno jakieś dwie oferty pracy się trafią- może nie dla Junior, ale ogólnie w programowaniu. A jak się spojrzy wyżej to jeszcze więcej. SUPER. To nie znaczy, że pracę jest łatwo dostać, choć aktualnie jest rynek pracownika a nie pracodawcy!

To jak tą pracę zdobyć? Jest ot prosty trick, ale wymaga czasu. Skoro nie masz doświadczenia które możesz pokazać w CV, to je sobie stwórz. Załóż konto na github i zacznij tworzyć swój projekt i opcjonalnie dołącz do istniejącego. Następnie rób to przez 3-4 miesiące. Jeżeli masz problem z pomysłem na projekt, napisz, wyślę Ci listę 10. Dlaczego opcjonalnie dołączyć do istniejącego? Bo Twoja kontrybucja tam pokaże, że robisz coś jeszcze więcej i dajesz community jeszcze więcej. Jednak, może być ciężko pokazać coś więcej niż kilka raptem rzeczy które się dodało/poprawiło w istniejącym projekcie. Łatwiej i więcej można pokazać na bazie swojego projektu. Dlatego zachęcam by taki ów mieć na początek.

Tworząc swój projekt nie przykładaj WILELKIEJ wagi do wzorców, śliczności i zgrabności rozwiązania. Tego się nauczysz później. Teraz chcesz pokazać, że potrafisz coś stworzyć i napisać. To na co zwróć uwagę, to styl kodu. Z UNIFIKUJ GO, nie miej 10 enterów między metodami bo tak, serio, kodu którego nie da się czytać, nikt nie przeczyta. Jeżeli raz stosujesz _ przy deklarowanej zmiennej, stick with it! Jeszcze nie poznałem programisty który miałby burdel w stylu pisania i był on dobrym wartościowym developerem.

I co najważniejsze, dodaj TESTY. Niech twój projekt ma Unit Testy. Jakkolwiek one będą wyglądały. Tutaj praktyka pomoże później. Ważne by były. I by one działały a nie wysypywały się.

Czy to jest trudne? Nie. Czy to JEST trudne? Tak. Wszystko zależy co ten jest oznacza. Czynność robienia? Proste. Chęć, motywacje, poświęcenie własnego czasu na zabawę by coś ekstra zrobić – TAK jest trudne. Jednak ten sposób jest sposobem DARMOWYM i oprócz czasu i kilku imprezek nic was to nie kosztuje. Wręcz będąc na studiach możecie coś takiego rozpocząć. Dzięki czemu, już kończąc uczelnię, będziecie gotowi na podbój świata!

Jak nie chcesz lub nie możesz pisać własnego projektu to sytuacja jest cięższa. Spróbuj znaleźć jakieś darmowe praktyki? Czy to podczas studiów czy też jak zmieniasz swoją karierę. Jak nie wiesz jakie firmy szukają praktykantów to wypisz firmy dla których chciałbyś pracować. Albo dokładniej listę ludzi z którymi chciałbyś pracować. I ślij tam zapytania o praktyki – tylko  ŁATWIEJ BY BYŁO gdybyś miał github. Bo wtedy nie tylko się wykazujesz pro aktywnie w poszukiwaniu ale także jesteś aktywny onlinowo.

Kurczę, osobę która ma własne git repo z projektem nad którym pracuje, do tego piszącą do mnie w sprawie zatrudnienia z chęcią bym wziął jak nie na praktyki to na Juniora. Czasami wystarczy TYLKO TYLE, czasami jest to AŻ TYLE.

Tak zdobyte umiejętności WPISUJ do CV. Czy to swórz sekcję projekty czy staże – nie ważne, o tym jak powinno wyglądać CV jeszcze pewnie napiszę. Ważne by to tam umieścić!

Ja, trzymam za was kciuki! I z chęcią postaram się pomóc jak macie pytania, uwagi czy jakiekolwiek sugestia. Piszcie śmiało, na każdego maila odpowiadam!

PS.: to, że masz projekt na github i działasz pro-aktywnie nie zwalania cię z braku podstawnej wiedzy programistycznej. Możesz nie wiedzieć co to jest tail call, ale już co to jest rekurencja czy takie proste pytanie czym się różni proces od wątku. Tych pytań jest więcej. Nie są one trudne, ale po prostu dają sygnał, że coś czytałeś i czymś się interesowałeś a nie wczoraj wpadłeś na pomysł by być Juniorem a dziś jesteś już na rozmowie kwalifikacyjnej. Z drugiej strony pewnie na dev bym Cię nie wziął wtedy ale na kogoś odpowiedzialnego za kreatywne rozwiązywanie problemów tak ;)