Miałem ostatnio problem z wordpress a dokładnie z moim szablonem. Mianowicie, jak wrzucam obrazki, to na postach działa mi modal image – coś na kształt lightbox – zaś na stronach już nie. Wiem, że w WordPress można umieszczać różne fragmenty kodu w zależności od ContentType. Ale też wiem, że coś na kształt lightbox to musi być JavaScript. A skoro Js, to znaczy, że dev lubią być leniwi i wrzucać wszystko do jednego pliku… naprawdę czasami potrafić myśleć jak programista może nam zaoszczędzić masę godzin pracy :)

Jak tylko mi nie działa modal, zrobiłem to co każdy z nas, by zrobił (żartuje, ale przy tych szablonach się tego nauczyłem): zajrzałem do dokumentacji i forum twórców. Tam zaś natrafiłem na dosłownie mój problem i odpowiedź jednego z dev:

Modal image wasn’t intent to work on pages, only on single posts. To achieve that you will need some customizations in theme’s core files.

This is a complex task which involve good codeing skills and many tests in order to be achieved.

We can’t offer customization services at the moment so if really need this and you’re not aware of the steps you need to take in this regard please consider hiring a developer or a freelancer to do this for you.

Przeczytałem, przyjąłem na klatę i się wkurzyłem. LIGHTBOX nie może być aż tak ciężko dodać do strony skoro i tak już działa na postach i jest to na pewno jakiś plugin jQueryowy. JAKIE PLIKI CORE?

Mniej więcej dla mnie taka odpowiedź to:

Wal się, nie znasz się a mi się nie chce ruszyć palcem, dzięki za $80!

Autor pytania, w odpowiedzi wyraził jedynie swoje ubolewanie nad tym, że to dziwne, iż na postach działa a na stronach już nie. I zamknął temat, w sensie… nie ciągnął go dalej. W duchu mam nadzieję, że nie wydał na freelancera który mu to “naprawi”.

Ja zaś mam dość takich programistów/supportu. Po pierwsze mógłby odpowiedzieć zupełnie inaczej:

Tak, nie pomyśleliśmy o tym, dzięki, dodamy do listy features. Ja nie jestem zaś wstanie Ci pomóc tego rozwiązać bo jest to poza zakresem moich umiejętności.

Po drugie, jak już mówi takie rzeczy jak COMPLEX to raczej ma się na myśli pliki PHP i logikę całego szablonu.

Po trzecie, chciał by klient skorzystał z dodatkowej usługi za którą by musiał srogo zapłacić. Mimo iż klient już wydał $80 na szablon, zapłacił za rok supportu, to dostaje odp: wal się.

A mógł powiedzieć prawdę. Problem leżał w tym, ze w jQuery robili selektor po article. I wystarczyło do niego dodać także po .page.

Zamiana:

jQuery('article')

Na:

jQuery('article, .page')

COMPLEX task, CORE files, CUSTOMIZATION, GOOD coding skills…

My ass.

Smutek. Nie życzę nikomu by natrafił na taki support. Sam zaś byłem dobrym dev i oddałem swoją wiedzę jak to rozwiązać kompletnie za darmo. Mam nadzieję tylko, że nie za późno.

8 KOMENTARZE

  1. Niestety szablony premium wydaje się “byle najszybciej”, czasami z kardynalnymi błędami a optymalizacja nie istnieje (jeden wielki CSS na 20000 linii skompilowany z 200-Stu lessów + style bootstrapa + style Visual Composer) i podobnie przerośnięty js. Potem w google insight test tylko 30/100 ;)
    Winę ponisi presja na devów ze strony szefów aby szybciej wydawali, ociężałe pluginy jak Visual Composer a przede wszystkim czynienie z WP na siłę biznesowego CMS.

  2. Nie bądź taki skromny, ja bym sam tego rozwiązanie nie wymyślił :D Rozumiem, że podałeś swoje rozwiązanie także na tamtym forum pod odpowiedzią tego gościa? ;)

  3. niby autor powinien zadbać o poprawienie każdego błędu w swoim szablonie, polecam jedynie najpopularniejsze szablonu z themeforest, moi klienci czcęsto się dziwią, że coś kupili i niedziała, muszą płacić za proprawki

Comments are closed.