Nie, nie jest to ALT+F4. Jest to za to skrót w Visual Studio który poznałem dość niedawno bo chyba w zeszłym roku mimo 15 lat używania VS? Nawet nie wiem od której wersji on istnieje :) i nawet nie wiem czy na niego wcześniej natrafiłem ale nie skojarzyłem co to.

Ile razy programując przeskakiwaliście przez pliki albo nawet przeskakiwaliście między lokalizacjami w jednym pliku? Dla przykładu tworzycie nowy kontroler i by się nie męczyć wszystkie pliki powiązane są tworzone w kontrolerze a dopiero potem refaktoryzowane by trafić do innych lokalizacji?

U mnie to było i jest na porządku dziennym. I bardzo często zdarza mi się sytuacja dodania na przykład własności nie istniejącej do klasy. Czyli piszę sobie kod, pisze nazwę własności i teraz tworzę taką własność w klasie za pomocą refaktoryzacji (w R# ALT+Enter). Tylko, że taka operacja powoduje iż kończymy nagle w jakimś dziwnym miejscu (w klasie w której dodaliśmy własność) a nie z miejsca w którym tą własność dodawaliśmy. Jak teraz do tego miejsca wrócić? Jak to jest jeden plik to mamy słabo – trzeba przeszukać ręcznie. Jak mamy to w osobnym pliku to jeszcze zmiana zakładek powinna pomóc.

Na szczęście w VS jest opcja przeskoku między ostatnimi pozycjami kursora, i tak jak wiedziałem, że taka opcja istnieje, tak myszką mi się jeździć do niej nie chciało:

Navigate Backward
Navigate Backward

I gdyby nie jakiś przypadek to w życiu bym nie odkrył NAJLEPSZYCH skrótów w VS: CTRL + - jak i CTRL + SHIFT + - które kolejno cofają nas o jeden wpis w historii lub idą do przodu do ostatniego miejsca przed cofnięciem się w historii.

Navigate Backward shortcut
Navigate Backward shortcut
Navigate Forward shortcut
Navigate Forward shortcut

Proste? Tak. Przydatne? JAK NIE WIEM CO :)

Znaliście ten skrót?

Dla przypomnienia:

CTRL + - – cofnięcie się
CTRL + SHIFT + - – pójdzie do ostatniej pozycji przed cofnięciem

Miłego korzystania ze skrótów!

36 KOMENTARZE

 1. Najlepszego skrótu VS nie dostarcza (nie sprawdzałem w 2017), najlepszym skrótem jaki może być w VS jest Ctrl + D – duplikat aktualnej lini lub zaznaczonego tekstu, daje go R#.

 2. To jak ty bez tego żyłeś? Ja jak wpadnę w panikę i się zgubię, to zawsze ctrl+- :). Inaczej nie byłabym w stanie się po tym morzu legacy kodu poruszać. Nie wyobrażam sobie również życia bez f12 i ctrl+tab oraz ctrl+kr, ctrl+mo, ctrl+kc i ctrl+kf;). Miałam jeszcze problem z poruszaniem się po mega dużych projektach-traciłam orientację, ale tutaj pomógł mi pewien malutki dodatek: https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=MikeMinutillo.WhereAmI . Działa z 2015 też.

  • a normalnie, jak już musiałem to ręcznie, ale przeważnie starałem się mieć pliki (i dalej tak się staram) które się mieszczą na ekranie, wtedy problemy nie ma, dopiero przy pełnym wykorzystaniu R# i refaktoryzacji to mi zaczęło przeszkadzać i wtedy opanowałem skrót :)

   CTRL+KC mam przekonwertowane na CTRL+/

   CTRL+KR nie znam, co to?

 3. Moim ulubionym jest Ctrl + K, Ctrl + D. Nie muszę spacjować, tabować i kombinować, samo się piknie układa :)

  • i super, ale dla mnie to powinien robić tool sam z siebie bez żadnego K + D :) no i też robi, więc skrót super, ale można się go całkowicie pozbyć :)

 4. Nauczyłam się tego skrótu i wielu innych pracując z ludźmi. To chyba najlepszy sposób na uczenie się narzędzia – patrzysz jak inni pracują. Pair programming rulez:)

 5. Dla mnie jednym z najlepszych skrótów jest:
  shift alt L
  lokalizuje obecnie otwarty plik w strukturze Solution Explorera :)

  • Lokalizację otwartego pliku można po prostu włączyć w opcjach. Wtedy dzieje się zawsze i nie trzeba nic wciskać:)

   • Można, ale dla mnie to okropne, bo często się przełączam między plikami bardzo szybko i wtedy mi miga ten Solution Explorer niepotrzebnie. Zwykle skaczę po różnych plikach, a tylko czasami potrzebuję sobie zerknąć gdzie dokładnie w strukturze jestem :)

 6. Nie znałem Ctrl+- i super że wspomniałeś. Za to rozwiązałem sobie ten problem trochę inaczej :)
  Mapuje zawsze Ctrl+W na zamknięcie zakładki w Visual Studio, żeby działało jak w przeglądarkach internetowych. Wciśnięcie więc jednocześnie cofa nas do poprzedniego pliku i redukuje na bieżąco ilość otwartych zakładek ;)

 7. W 2008 już istniał, może wcześniej. Jakoś jak przeglądałem się z 2005, więc możliwe że wtedy już istniał.

 8. dla mnie jest to mega ważny skrót, i do tego go to definition/symbol (Ctr + przecinek)

  a tak przy okazji: przepraszam za spam, ale jak coś to swoje tipsy do VS (głónie pod C++/C# development) opisałem u siebie na blogu:
  http://www.bfilipek.com/2016/04/visual-studio-productivity-tips.html

  w skrócie:
  – poruszanie się po kodzie (go to symbol, go to def/declaration), nawigacja po pliku (czyli to co tutaj jest opisane!),
  – skróty klawiszowe
  – enhanced scroll bar
  – pomocne dodatki do produktywności
  – inne IDE

Comments are closed.