Ostatnio chyba mniej czytam, bo i słówek ciekawych mniej znajduję. Albo może ludzie zaczynają pisać używając coraz to prostszych wyrazów, a może mój kindle przeszedł w tryb pracy Word Wise (zamienia słowa mogące stanowić problem w rozumieniu na słowa proste). Teraz z tego co napisałem muszę wybrać jedną opcję. Dziś więc skoncentruje się na słowie trilemma które może można przetłumaczyć jako trylemat. Ale nie wiem. Żaden słownik mi tak nie podpowiedział, ale wikipedia ma trylemat więc może.

Więc co to jest trilemma? Wiecie co to jest dylemat albo po angielsku dilemma? Dylemat to problem wyboru pomiędzy dwiema opcjami które mają dla nas podobny wydźwięk. Czyli dokonujemy wyboru pomiędzy opcjami z których żadna nie jest przez nas faworyzowana. Prosty przykład dylematu: biegam rano w deszczu lub wieczorem w śniegu (dla mnie to stanowi dylemat). Kupić dell xps 13 czy 15. Chyba dylemat jest nam znany ;)

Często jednak używamy słowa dylemat, kiedy mamy do wyboru więcej niż dwie rzeczy. Mam dylemat, czy jechać na wakacje, zostać w domu czy pojechać na działkę. Nie jest to tak naprawdę dylemat. Mamy więcej niż dwie opcje. Jak zauważyliście, post rozpocząłem od trzech opcji i powiedziałem, że mam wybrać jedną z nich. To właśnie jest trilemma. Wybór pomiędzy trzema opcjami z których żadna nie jest przez nas faworyzowana.

Logicznym odpowiednikiem wyboru jednej z trzech opcji z których żadna nie jest przez nas faworyzowana, jest wybór dwóch opcji z trzech opcji które są przez nas faworyzowane. Czyli coś w stylu: rodzina, szczęście, zdrowie. Wybierz dwie. Ciężko nie :)

Teraz idąc tropem trilemma możemy łatwo dojść do tetralemma czy pentalemma czy też hexlemma itd.

Znaliście to słowo? Bo ja szczerze nie, i też jakoś szybko nie zajarzyłem połączenia lemma. A, że natrafiłem na nie przypadkiem jak czytałem jakiś artykuł to się nim dziele.

Jaką trilemmę macie dzisiaj? Bo ja:

  • Posprzątać dom
  • Naprawić krzesła
  • Pojechać do Ikea

:) ciężki wybór…

4 KOMENTARZE

Comments are closed.