amiętam czasy z 2000 roku kiedy to z niecierpliwością czekałem na MSDN Days (chyba tak to się nazywało) – konferencja organizowana raz do roku przez Microsoft dla programistów. To zawsze było wielkie wydarzenie, 2 dni, masa sław, wciąż pamiętam Don Boxa, szalejącego po VIMXEmacs i command line piszącego pierwsze rozwiązania dla platformy .NET.

Od tamtego czasu, nie było już tak fajnie, potem nastąpiło rozdzielenie MSDN Days na TechNet Days, następnie skrócenie czasu, mniej sław zagranicznych, więcej lokalnych. Aż w końcu czekaliśmy na MTS, raz do roku, dwa bardzo ciekawe dni. Widoczna była poprawa ale wciąż było mało, i mało :)

W zeszłym roku, dwóch takich co nie ukradli księżyca ale miało fajny pomysł, stworzyło konferencje C2C 2008. Nie mogę powiedzieć, że to pierwsze takie wydarzenie społecznościowe, gdyż nie wiem, ale na pewno pierwsze na jakim byłem. I było świetnie! Procent swojego czasu obrał to zdarzenie w swoje twórcze słowa i opublikował na blogu. Jeszcze w tym samym roku 2008, Zine się zmobilizował i stworzył kolejną fajną społecznościową konferencje – i ponownie Procent nie zawiódł swoim piórem.

Wydawałoby się, że na tym się to zakończy, przynajmniej na rok… nic bardziej mylnego! Dwa sukcesy pokazały naszej społeczności, iż takie akcje przynoszą skutek, ludziom się podoba, organizatorzy są szczęśliwi, a amatorzy dowiadują się o masie ciekawych nowości i nowinek. Jednym słowem, community popiera takie akcje i jak wygląda to z boku nie może się doczekać kolejnych :)

No to nadszedł rok 2009… który… mimo kryzysu na rynkach finansowych, przynosi nam, społeczności aż cztery polskie konferencje zorganizowane przez społeczność!! Takiej liczby konferencji chyba jeszcze w Polsce nie było :)

Zaczynając od tych, które są pierwsze i kończąc na ostatniej postaram się wam je przedstawić i zaciekawić was nimi :) Bo moim zdaniem warto, naprawdę warto poświęcić tych kilka dni w roku na to by nie tylko poznać nowe osoby ale także dowiedzieć się co w trawie piszczy.

Virtualization Community Launch

Konferencja dla maniaków wirtualizacji! :) Co i gdzie postawić by to co chcemy osiągnąć działało na poziomie powyżej zadawalającego uwzględniając to iż to co zrobiliśmy jest „wirtualne” :D ale zakręciłem :)

Konferencja odbędzie się w siedzibie Microsoft 17 lutego! Czyli niebawem! :)No i oczywiście za darmo!

Więcej informacji na temat co będzie prezentowane, oraz jak trafić na konferencje znajdziecie pod adresem http://ms-groups.pl/vcl/ ! Mówiąc szczerze, od kiedy zobaczyłem SharePoint postawionego na Hyper-V… zacząłem się tym interesować. Jeszcze nigdy mi WSS/MOSS tak szybko nie działał na wirtualne jak na Hyper-V! Możecie się mnie tam spodziewać :)

4Developers 2009

Konferencja, od developerów dla developerów. Cztery różne ścieżki w tym nie tylko .NET ale także Java i Języki Specjalizowane a dla tych, którzy będą mieli już dość jeszcze ścieżka Zarządzanie Projektami :)

Na każdej ścieżce będą goście zagraniczni (szkoda, że nie mogę wymienić jacy :(, ale już niebawem wszyscy się dowiedzą :D) a całość potrwa jeden dzień. Można by powiedzieć idealnie, by przyjechać, posłuchać, spędzić cudowny wieczór i spokojnie następnego dnia wrócić :)

Konferencje odbędzie się 7 Marca 2009 w Krakowie a więcej info na stronachhttp://4developers.org.pl – uwaga aż 700 miejsc no i wejście za darmo!! Brawa i gratulacje dla organizatorów! Jedyny minus całości to taki iż w czasie trwania konferencji będę na MVP Summit i niestety mimo największych chęci nie uda mi się tam być :(

C2C 2009

Pamiętacie zeszłoroczną konferencję? To już możecie o niej zapomnieć bo ta jest większa, lepsza, fajniejsza! :) Tak jak i rok temu, tak i w tym roku, będzie ona trwała calusieńki dzień! Dla chętnych będą dostępne trzy różne (ale to naprawdę różne) ścieżki: .NET, SQL oraz IT :) Czyli wszystko to co można spotkać na MTS z kondensowane do esencji a następnie jeszcze bardziej przetworzone by wydobyć to co najważniejsze – najlepsze sesje z najlepszych :)

Na konferencji będzie można spotkać masę gości zagranicznych, w tym trzech o których wiem dla ścieżki .NET (w tym Julie Lerman o której więcej można przeczytać w newsie na stronach C2C orazUdi Dahan) oraz Allan Mitchell dla ścieżki SQL!

Zaglądajcie na stronę konferencji by dowiedzieć się więcej: http://2009.c2c.org.pl (link do archiwalnej edycji nie działa) i widzimy się 14 marca w Warszawie, bo tej konferencji nie mógłbym przegapić! :) Wejście za darmo!!!

TechFest 2009

Jak to fajnie się po angielsku mówi „Last but not least” TechFest 2009. Szczerze? To właśnie przez tą konferencję przesunąłem publikację tego postu… czekałem na więcej informacji! :) Na początku kilka ogólników. Konferencje odbędzie się w Wiśle i jako jedyna z wyżej wymienionych będzie trwałą dłużej niż 1 dzień :) nie, nie nie dwa lub półtora, ale trzy dni! :) Poczynając od 3 a kończąc na 5 kwietnia 2009.

Już teraz wiadomo, że na konferencji będzie można spotkać większość działu DPE z Microsoft w tym Artura Żarskiego, Bartka Zassa jak i Tomasza Kopacza! Oczywiście to nie wszyscy prelegenci… bo 110 sesji w trzy dni nie udałoby się im zorganizować :) tak 110 sesji, prawie tyle samo co na MTS 2008 (znów kunszt Procenta daje sobie we znaki). Tak jak i poprzednie konferencje, tak i ta będzie miała gwiazdy zagraniczne, w tym Allana Mitchella (tego samego co C2C), Brad Cunningham, Ayende Rahien, Adam Calderon i Simon Sabin. Niestety jeszcze nie ma dla wszystkich opisu ale pewnie niebawem się pojawi :)

Moim zdaniem jest to wielkie przedsięwzięcie, które może się okazać konkurencją dla MTS, jednakże tak jak MTS jest to konferencja płatna. Oczywiście od 450 zł do 1100zł uczestnikowi dawany jest nocleg, atrakcje hotelowe oraz 3 dniowy wstęp na konferencje. Cena jednak może spowodować iż jak się nie powiedzie organizacja, to będzie duże boom :( Czeka nie życzę!

Za konferencję trzymam kciuki, nie będzie mnie na niej, ale jeżeli będzie tak fajnie jak aktualnie są zajawki to można powiedzieć iż w Polsce mamy dwie duże konferencje technologiczne i do tego masę super wyspecjalizowanych konferencji społecznościowych! :) Czyli nie tak jak w piłce nożnej, w IT polska rulez! :)

Więcej info na temat konferencji już dostępne na stronach http://www.techfest2009.com

Podsumowanie

Jestem niesamowicie szczęśliwy widząc, że polskie community potrafi się zjednoczyć w celu stworzenia kilku naprawdę fajnych konferencji, jednakże ubolewam nad datami tychże fajnych inicjatyw! Po pierwsze, MVP Summit, który odbywa się w dniach 1-4 marca w USA, po drugieMiX’09 (18-20 USA), po trzecie TechEd 2009 w maju w USA oraz jeszcze pewnie gdzieś pomiędzy będzie Microsoft SharePoint Conference 2009.

Dlaczego wspominam o tych datach? I o konferencjach zagranicznych? Z kilku powodów, pierwszy to taki iż część osób z polski wyjedzie na nie, zamiast zostać w kraju, a jak już wyjedzie na nie i będzie chciała pojechać na polską to im pracodawca może pokazać figę z makiem :) Drugi, masa super ekstra wyczesanych prelegentów, ostrzy sobie ząbki właśnie na te wyżej wymienione konferencje… a w Polsce chodzą niedźwiedzie polarne po ulicach – jeżeli kumacie o co mi chodzi. Trzecie, to oczywiście finanse, gdybym leciał na MiX’09 to nie wydałbym już na TechFest 2009. Pewnie też bym nie zapłacił za bilet do Krakowa (chociaż bardzo bym chciał).

Jakie widzę rozwiązanie na przyszłość? Rozrzucenie tego na rok :) i tyle :) proste i sprawne podsumowanie :)

A wy, wybieracie się na jakąś konferencje? :) Mam nadzieję że tak i będziemy mieć możliwość poznania się :)

8 KOMENTARZE

 1. To teraz Gutek doklej do tego European PASS Conference 2009 (22-24.04) i SQLBits (28.03) i masz pełen obraz rozterek, jakie przeżywam zaglądając w kalendarz na marzec-kwiecień :D

 2. Gutek, a ja sie zbieram, zeby cos wyskrobac o tych imprezach… po co? Nie powiedziales jeszcze, ze jestes osobiscie zaangazowany w co najmniej jedna z tych imprez ;) A to dodatkowa zacheta, zeby sie tam pojawic… :)

 3. @mgrzeg

  no to mi popsułeś następny wpis ;)

  zaś do pytania “po co?” po to by promować nasze community, które jest jakie jest (a jest fajne), więc się kocha to co jest :)

  Podobnie jak z demokracją :)

  Gutek

 4. potwierdzam, to byl emacs :). Pamietam, bo sam wowczas uzywalem GNU Emacsa i show Dona zrobil na mnie ogromne wrazenie. Piekna prezentacja, jedna z lepszych jakie w zyciu widzialem :)

Comments are closed.