Jak wczoraj pisałem, miałem ciężkie trzy dni, jednak cieszę się iż nie postąpiłem tak jak chciałem – czyli nie skasowałem swoich wirtualnych maszyn z maniakalnej wściekłości która objawiła się u mnie kompletną, bezwarunkową obojętnością na wszystko co się w okuł mnie działo – Procent, odpowiada Ci to na Twoje pytanie? :)

Zacznijmy od tego, że nie można zainstalować MOSS 2007 z SP1 na Windows 2008 R2. Artykuł KB na ten temat mówi jedynie tyle co jestem pijany i piszę bzdury bo i tak tego nikt nie czyta.

No więc jak tego dokonałem? Mianowicie pierwszy raz! przeczytałem pełny wpis na blogu SharePoint poświęcony aktualizacjom – piszę, że pierwszy raz bo czytać 2 strony A4 na temat jak zainstalować najnowszy patch to chyba mała przesada. W postcie, który przeczytałem pojawiło się słowo slipstream. Zaciekawiony przeszedłem dalej w celu wyjaśnienia i natrafiłem na taką oto milutką stronę, która tłumaczy co trzeba zrobić by zintegrować aktualizację dla SharePoint z instalacją SharePoint.

Zanim jednak stwierdziłem, iż zabiorę się za stworzenie własnego slipstreamed relese, postanowiłem zrobić research czy aby na pewno jest sens to robić. Taki o to krótki post, spowodował, że spróbowałem a dokładniej ten o to cytat:

I can confirm that if you have MOSS Service Pack 2 installed, we are supporting Windows Server 2008 R2.

Muszę powiedzieć, iż cieszę się, że to zrobiłem. Poniżej zamieszczam listę kroków:

 1. Pobrać wszystkie rzeczy z sieci:
  1. Instalację MOSS (zakładam, że z SP1);
  2. SP2 dla WSS;
  3. SP2 dla MOSS;
  4. Wszystkie pozostałe patche dla WSS i MOSS (June Cumulative Update Packages) – uwaga, poprawka Bugfix 971620 nie jest potrzebna, została ona niedawno zintegrowana z SP2 dla MOSS.
 2. Rozpakować:
  1. Instalację MOSS do katalogu x:MOSS lub dowolnego innego, jeżeli nie mamy instalacji w ISO to po prostu przekopiować pliki na dysk twardy;
  2. SP2 dla WSS do katalogu na przykład x:wssSP2 – rozpakowanie wykonuje się poprzez wywołanie z command line, paczki instalacyjnej SP2 z parametrem /extract:x:wssSP2;
  3. SP2 dla MOSS do katalogu na przykład x:mossSP2 – kroki takie same jak przy SP2 dla WSS;
  4. Z poprawkami jest jeden dodatkowy krok w porównaniu z SP2 dla WSS/MOSS. Na początku trzeba odpalić EXE i podać hasło zdobyte podczas ściągania, to spowoduje rozpakowanie naszych poprawek, na których stosujemy to samo co dla SP2 dla WSS/MOSS.
 3. Kopiujemy:
  1. Z x:wssSP2 wszystkie pliki oprócz wsssetup.dll do katalogu x:MOSSUpdates – jeżeli w katalogu x:MOSS mamy pod katalogi x86 i x64 to katalog Updates powinien się znaleźć w nich. Jeżeli mamy instalację MOSS z SP1 to na pewno ten katalog będzie istniał, jeżeli nie to trzeba go stworzyć;
  2. Z x:mossSP2 wszystkie pliki do katalogu x:MOSSUpdates – patrz wyżej po opis;
  3. Z katalogów poprawek najpierw kopiujemy sobie wszystkie poprawki dla WSS, a następnie wszystkie poprawki dla MOSS do katalogu x:MOSSUpdates.

To wszystko! :) Teraz tak przygotowaną instalację możecie nagrać sobie na płytę lub udostępnić w katalogu sieciowym, whatever.

Teraz przy odpalaniu Setup.exe, Windows 2008 R2 nie krzyknie wam już błędem, iż produkt jest nie supportowany.

Moim zdaniem, ktoś powinien dać taki WORKAROUND dla tego nieszczęsnego KB w sieci.

7 KOMENTARZE

 1. Z tego co pamiętam miałem podobna sytuację gdy na Windows 2008 chciałem zainstalowac SharePoint 2007 bez SP1. SharePointa zintegrowanego z SP1 wtedy nie było więc też sam musiałem to łączyć. Wrrrr….

 2. to ja moge powiedzic wrrr :) gdybym wiedzial gdzie udezyc to bym sie nie meczyl z kombinowaniem i odrazu wiedzial jak sprawe zalatwic ;) nastepnym razem bede sie pytal :)

 3. witam,

  Na wstępie wilekie dzieki za tego posta.
  Wydaje sie, ze zrobilem wszystko zgodnie z opisem.
  Podczas instalacji (na 2 roznych serwerach wk28r2) dostaje ten komunikaj o bledzie: SQL 2005
  "Failed to start database service MSSQL$OfficeServers. Repair products by selletcting it from the Add/Remove Programs menu"

  Probowałem to rozwiązań i zainstalowałem SQL Expresss z sp3 AdvEdition – ale bez skutku, nadal mi wyrzuce brak bazy.

  Jaki pomysł, co może byc tego przyczyną?
  Czy możesz udostępnić gdziś na rapidshare swoją zrobiona instalkę ?

  Bede wdzieczny i z góry dzięki.

  pozdrawiam
  Adam

 4. Hejka,

  Instalki nie moge udostepnic.

  Kilka pytan, instalujesz x64? czy wszystkie SP do SQL masz wgrane?

  z tego co widac to problem lezy w instalacji bazy danych niz wss/moss. Zobacz czy w ogole usluga SQL moze zostac podniesiona, czy mozesz dzialac na tej bazie itp.

  na przyklad dla SQL 2008 64 bit na Win2k8r2 musialem zainstalowac SP by mi sql dzialal poprawnie.

  Gutek

 5. Witam,

  Podczas instalacji SharePointa (wybór w kreatorze ->Basic) próba instalacji SQL kończy się błedem. Postanowiłem więc ręcznie zainstalować SQL 2005 sp3 – Server 9.0.4035 i zakonczyla sie sukcesem, moge logowac sie do bazy. Problem w tym, że kiedy odpalam SharePoint 3.0 Central Administration to zaraz mi wyskakuje że nie może podłączyć się do SQL Instancji (MSSQL$OfficeServers).

  Na dwóch serwerach mam taką sama sytuację, więc wygląda na to, że zmarnowałem 3 dni i jestem w punkcie ZERO, dlatego też zapytałem o lustro Twojej wersji w koncy to tylko nośnik, a nie klucz.

  Z wyrazami szacunku, Gutek – help me out!

 6. Hejka,

  Nie mogę jej udostępnić bo mam instalkę odrazu z kluczem.

  Czy instalkę WSS/MOSS wykonałeś bez instalacji SQL Express? bo imo MSSQL$OfficeServers pochodzi z instalacji wraz z SQL Express. Przeinstalowalbym WSS/MOSS tak by korzystal z Twojej instancji, lub odpalil SharePoint wizzard i wskazal na Twoja instancje bazy danych.

  Gutek

 7. A jeszcze jedno :) cos do Ciebie maile nie dochodza, adres jakby byl zly:
  Sorry, I couldn’t find a mail exchanger or IP address. (#5.4.4)

  Gutek

Comments are closed.