what_the-_dog_saw

Malcom Gladwell, uznany za jednego z największych myślicieli świata 2009 roku, pracownik magazynu The New Yorker od 1996 roku i autor takich bestsellerów jak The Tipping Point, Blink czy Outliers pod koniec zeszłego roku wydał zbiór artykułów napisanych przez siebie dla The New Yorker pod dziwnym tytułem What the Dog Saw.

Tytuł książki wziął się bezpośrednio z tytułu jednego z artykułów, w którym Malcom stara się rozwiązać zagadkę dlaczego jeden mężczyzna jest wstanie poskromić psy, którym żaden treser nie dał rady. Od razu można zaobserwować sposób myślenia Malcoma, gdyż co jest ciekawego w osobie która potrafi poskromić psy? Raczej nic, ciekawe jest to dlaczego pies widząc daną osobę przestaje być agresywny, co tak naprawdę obserwuje pies co powoduje, że z demona staje się pupilkiem.

Mniej więcej każdy zawarty w książce artykuł jest w takim stylu myślenia utrzymany – jak społeczność XX wieku wpływała na reklamy szamponów czy od interpretacji zdjęć satelitarnych baz wojskowych po interpretacje zdjęć rentgenowskich. Każdy artykuł jest całością i zawsze dostarcza ciekawych informacji, badań i zależności – jak pigułka antykoncepcyjna wpływa na zmniejszenie szans dostania raka szyjki macicy, czym się różni pisanie horoskopów od pisania profili seryjnych morderców. Każdy jest też odpowiednio zakręcony zgodnie z tokiem myślenia Malcoma, który nagle przy opisywaniu problemów z Enronem cofa się, co czasów drugiej wojny światowej i porównuje informacje podawane przez Enron do informacji propagandy niemieckiej i dlaczego po raz kolejny Amerykanie nie wykazali się zbytnio w analizowaniu tych danych.

Książka podzielona jest na trzy części, każda z nich zawiera przynajmniej 7 artykułów wybranych przez Malcoma z archiwów The New Yorker:

  1. Obsessives, Pioneers, and Other Varieties of Minor Genius – zbiór artykułów o tym jak osoby przedstawione w nich potrafią odgadnąć, co czuje i myśli przeciętny człowiek/zwierzę, jak siebie promować oraz co to znaczy być pewnym siebie;
  2. Theories, Predictions, and Diagnoses – artykuły dotyczące myślenia oraz patrzenia na sedno problemów niezależnie od całej otoczki mydlącej oczy;
  3. Personality, Character, and Intelligence – artykuły dotyczące geniuszu i talentu oraz jak to ma się do siebie i czy to wystarczy by coś na przykład przewidzieć (profil mordercy).

Moim zdaniem każdy w książce znajdzie coś ciekawego dla siebie, a jeżeli czytaliście poprzednie książki Malcoma, to pozycja ta jest obowiązkowa :) w szczególności iż można zaobserwować skąd się u niego wzięły pomysły na książki :)

Wszystkie trzy poprzednie książki są dostępne w Polsce (polecam Merlin <recenzjami błysku bym się nie przejmował, jeżeli ktoś kupił tą książkę po to by poznać wiedzę tajemną to niech lepiej zakupi sobie Donald Duck, tam już jest więcej magii>, tak jak uprzednio pisałem w Empiku już naprawdę nic nie ma), zaś What the Dog Saw, można zakupić w American Bookstore za 55zł – co nie jest jakoś drogo.